بازیگری(معرفی شغل و رشته)

دسته بندی ها : خدماتی, معرفی مشاغل 12 آذر 1397 عباس نیازی 689 بازدید
بازیگری

بازیگری

بازیگری

بازیگری

بازیگر کیست؟

«بازیگر» (هنر پیشه) به کسی گفته می شود که در قالب شخصیتی که نویسنده خلق کرده است ، به ایفای نقش می پردازند.

ویژگی های بازیگری

 • با استعداد و خلاق است: او باید در قالب آدم هایی جز خود ظاهر شود و برای این کار نیازمند استعداد و خلاقیت است .

 • انعطاف پذیر است: بازیگران باید بتوانند به عمق شخصیتی که قرار است نقش آن را بازی می کنند ، فرو روند و شخصیت ، رفتار ها و ویژگی های خاص او را به نمایش بگذارند.
 • اعتماد به نفس بالای دارد: او باید بتواند در حضور تعداد زیادی تماشاگر و شخصیت های مهم ملی و بین المللی نقش خود را به بهترین نحو اجرا کند.
 • در کنترل تغییرات توانمند است : گاهی در حین اجرا در حضور صد ها تماشاگر ، اتفاقات پیش بینی نشده ای می افتد که لازم است بازیگر آن ها را کنترل کند و کار خود ادامه بدهد. همچنین بازیگران باید قادر باشند زندگی خصوصی و کاری شان را از هم جدا کنند.
 • صبور است: بازیگران باید در صورت نیاز بارها و بارها یک صحنه را تکرار کنند تا در نهایت به نتیجه مطلوب کارگردان برسند.

ورود به شغل

آموزش رسمی بازیگران در هنرستان ها و دانشگاه ها ارائه می شوند . با این حال ، افراد علاقمند می توانند در اموزشگاه های آزاد نیز کسب مهارت های لازم بپردازند و مدارک بازیگری را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کنند . بسیاری از این هنر جویان را استادان به مراکز و کارگردانان و تهیه کنندگان معرفی می کنند . آن ها معمولا در شروع کسب تجربه و شهرت از نقش های کوچک تر شروع می کنند و هنگامی که تجربه و مهارت کافی پیدا کردند ، ممکن است به بازیگران نقش مکمل تبدیل شوند . اگر هنر جویان به طور جدی دنبال کنند ، شهرت و محبوبیت زیادی کسب می کنند و به ستاره های سینما و تئاتر تبدیل می شوند. برخی از هنر پیشه با گذشت زمان به حیطه های دیگر چون کارگردانی وارد می شوند . هنرپیشه ها گاه به جای شخصیت های کارتونی یا افراد در آگهی های تلوزیونی بیز حرف می زنند . هنرپیشگان امروزی گاهی در بازی های رایانه ای هم نقشی را بر عهده می گیرند . این کار با ثبت حرکات و صدای آن ها و بازسازی رایانه ای داده های به دست آمده صورت می گیرد.

پیشرفت شغلی

بازیگری از جمله مشاغلی است که پیشرفت در آن از یک سو به استعداد و توانایی ذاتی انسان و از سوی دیگر به دانش و مهارت کسب شده بستگی دارد. بنابراین،بازیگر برای ارتقاء در این شغل باید دانش و مهارت های خود را تا حد ممکن افزایش دهد. او هر چقدر بیشتر تمرین کند ، فیلم های خوب ببیند ، کتاب های مربوط را مطالعه کند، در جامعه حضور داشته باشد و با قشر های مختلف مردم و خصوصا نقشی که باید ایفا کند ارتباط نزدیک تری داشته باشد، سریه تر پیشرفت می کند.

فضای شغلی

برای آن دسته از بازیگران که در فیلم ها یا سریال ها بازی می کنند ، ممکن است مکان های مختلف با شرایط متفاوت و گاه نامناسب و سختی وجود داشته باشد . آن ها باید بتوانند ساعت های زیادی کار کرده ، گاه چند شبانه روز بی خوابی را تحمل کنند . گاهی لازم است بازیگر برای ایفای یک نقش با مشاغل مختلف آشنا شود حتی تحت آموزش غواصی ، سوارکاری و … قرار گیرد . گاه بازیگران برای ایفای یک نقش وزن خود را تغییر می دهند.

بازیگران تئاتر نیز روی صحنه تئاتر و به صورت زنده ایفای نقش می کنند . آم ها علاوه بر موارد گفته شده باید هر روز سر موعد برای اجرا حاضر شوند و حتی بیمار شدن هم مانع اجرای آن ها نمی شود . تعامل شغلی بازیگران بیشتر با عوامل صحنه مانند کارگردان ، منشی صحنه، چهره پرداز است . آنها در تمرین های با سایر بازیگران هم تعامل خوبی دارند.

وظایف و مسئولیت ها

 • حفظ کردن متن فلیم نامه یا نمایشنامه
 • تحقیق در مورد نقش که به او داده شده است برای برقرای ارتباط با آن نقش
 • حضور به موقع در جلسات تمرین
 • همکاری کامل با کارگردان و گروه فیلم برداری تا پایان یک پروژه کاری

فراموش نکنید که یک بازیکر موفق کسی است که بتواند با مردم ارتباط خوبی داشته باشد و طرف داران خود را حفظ کند. در غیر اینصورت ، خیلی زود از دنیای بازیگری گذاشته می شود.

مطلوبیت شغلی

میل به دیده شدن از آرزو های بزرگ بشر به حساب می آید و یکی از را های به آن بازیگری است ؛ چرا که معرف ترین اشخاص در دنیای امروز «بازیگران» هستند . حرفه بازیگری حرفه ای بسیار جالب توجه و هیجان انگیز است . اگر بازیگران شهرت لازم پیدا کنند ، در آمد آنها بالا می رود و از امکانات اجتماعی و فرهنگی مناسبی برخوردار می شوند.

محدودیت شغلی

بازیگران معتقداند که نگاه جامعه نسبت به حرفه بازیگری نگاه خوبی نیست . این نگاه این نگاه در مورد بازیگران زن تیزبینانه تر است . تجربه ثابت کرده است که شغل بازیگری شغل خطر ناکی برای تشکیل و استحکام خانواده است و حتی عده ای از این شغل به عنوان مانعی بر سر ازدواج نام می برند. بازیگران همیشه زیر زربین هستند و زندگی خصوصیشان تحت تاثیر این موضوع قرار دارد. شغل بازیگری می تواند بسیار پر دغدغه باشد . یکی از مشکلات بازیگری در ایران به دستمزد و بیمه و امکانات رفاهی مربوط می شوند و به همین سبب بازیگری شغل اصلی بسیاری از بازیگران سینما نیست . این افراد معمولا در دوره های به سسب بیکاری و نداشن در آمد ، مجبور به کار در حوزه ها و شغل های دیگر می شوند . به طور کلی ، وارد شدن به حیطه بازیگری کار دشواری اشت و شاید سال ها طول بکشد تا فرد در نیای بازیگری جایگاه خوبی کسب کند.

اهمیت شغلی

بسیاری از جامعه شناسان و روان شناسان بر اهمیت آموزش غیر مستقیم و بالا بردن فرهنگ جامعه از طریق صدا و تصویر و ابزار های مرتیط به آن تاکید می کنند . بازیگران در شکل گیری این آموزش و ارتقای سطح فرهنگ هر جامعه نقش موثری دارند. همچنین ، به دلیل افزایش روز افزون تعداد سالن های تئاتر و شرکت های تولید فیلم و سریال و استقبال مردم از آن ها ، این شغل هر روز اهمیت بیشتری پیدا می کند . در صورت نبودن شغل بازیگری ، سینما و تئاتر و تلوزیون ماهیت اصلی خود را از دست می دهند و قسمت بزرگی از سرگرمی مردم از بین می رود. بنابراین دلیل اهمیت این شغل از یک سو تاثیرات فرهنگی آن بر جامعه و افراد و از سوی دیگر جنبه تفریحی آن است .

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مراجعه به کلاس های اموزش بازیگری ، دانشکده «سینما تئاتر » دانشگاه هنر تهران ، دانشکده صداو سیما و دیگر دانشکده های بازیگری و با افراد که در این حرفه مشغول به کارند صحبت کنید.

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0