دامداری(معرفی شغل،رشته،مزایا و معایب)

دسته بندی ها : تولیدی, معرفی مشاغل 2 مهر 1398 عباس نیازی 2568 بازدید
شغل دامداری
شغل دامداری

شغل دامداری

دامداری(معرفی شغل،رشته،مزایا و معایب)

سال ها ایران درگیر خشکسالی بود و پرورش دام در کشور ما از از رونق افتاده بود خیلی از دامدارها دام های خود را فروختند و از این شغل بیرون آمدند ولی به خاطر بارش های سال 97و سرسبز شدن دشت و بیابان هایی که محل چرای حیوانات بود این شغل جان دوباره ای پیدا کرد و مانند سابق رونق پیدا کرد از طرفی با توجه به رشد شهرنشینی و جمعیت ، انسان ها به گوشت قرمز مسئله ای انکارناپذیر شد. کارشناسان دامداری  با برنامه‌ریزی صحیح و دقیق و با استفاده از دانش و تجربه، برای افزایش تولید اقدام کردند. آنها می‌توانند با استفاده از علم و به کار بستن آن در عمل، تولید کشور را در این زمینه به سطح خودکفایی و صادرات برسانند که این خدمت بزرگی به جامعه است. به نگهداری و پرورش جانوران اهلی مانند گاو، گوسفند، بز و شتر به منظور تامین نیازهای گوشتی و پروتئینی مردم جامعه «دامداری» می‌گویند.

دامدار چه کسی است؟

«دامدار» کسی است که به نگهداری بعضی حیوانات جانوران اهلی و مطالعه و بررسی تغذیه آنها و ارتقای نجات این دسته از موجودات می‌پردازد.

دامدار چه خصوصیات شخصیتی باید داشته باشد؟

صبورو با دقت است: جلوگیری از شیوع بیماری‌های دامی به مدیریت خوب نیاز دارد. این مدیریت زمانی ممکن است که دامدارها صبور باشند و عوامل را با دقت شناسایی، بررسی و رفع کنند.

شم اقتصادی بالایی دارد: انتخاب حیوانات اهلی جهت نگهداری با توجه به شرایط اقتصادی و نوع عوامل محیطی به شم اقتصادی احتیاج دارد. دامدارها باید سیستم‌های مختلف و مدرن دامپروری را بشناسند و همیشه به دنبال ایجاد برداشتن بازار اقتصادی مناسب باشند

به حیوانات و جانوران علاقه مند است: در این حرفه علاقه‌مند بودن به جانوران و نگهداری و پرورش آنها اهمیت بسیاری دارد.

چطور دامدار شویم؟

تحصیل در رشته دامپروری: رشته مهندسی کشاورزی هم گرایش به نام علوم دامی دارد و ادامه تحصیل تا مقطع دکترای این گرایش در کشور امکان پذیر است.

بااستفاده از تجربه:دامپروری جزء مشاغلی است که در صورت داشتن تجربه کافی می توان آن را به طور مستقل دنبال کرد و از عهده کارهای مربوط به آن برآمد.

تاسیس واحدهای دامپروری:برای تاسیس واحد های دامپروری دریافت مجوز های شغلی که لازمه دریافت تسهیلات است به مدرک تحصیلی مرتبط با دامپروری نیاز دارد.

نکته مهم: برای شروع یک پروژه پرورش دام و صنایع وابسته، در مراحل ابتدایی به مکانی مناسب جهت احداث دامداری و سپس گرفتن کلیه ی مجوزهای لازم از وزارت جهاد کشاورزی نیاز دارید.

محل دامپروری چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

محل دامپروری باید دور از مناطق مسکونی و تخلیه نخاله و زباله باشد. همچنین باید هماهنگ با محیط زیست دام مورد نظر بوده و شرایط کاملا بهداشتی داشته باشد برای مثال، گاوداری به سالن بهار بند، سیلو، حوض آب آهک، زایشگاه، انبار خوراک و… نیاز دارد.

دامداران بیشتر با تولید کنندگان لبنیات و شرکت های گوشتی و پروتئینی در تعامل اند.

دامداران چه مسئولیت هایی دارند؟

 • تهیه خوراک و دارو و انواع واکسن ها برای حفظ سلامت دام
 • پاکیزه نگهداشتن محیط نگهداری دام با توجه به انواع روش ها و اصول صحیح
 • یادگیری انواع شیوه های نگهداری دام، انواع بیماری‌های دامی در زمان شیوع، شرایط کنترل این بیماری‌ها و مقابله باآنها
 • بازاریابی، عرضه محصول به روش های نوین ، شناخت بازار توزیع و تهیه دام
 • گسترش تولید با توجه به آنچه اقتصاد کشور ایجاد می‌کند.

محاسن شغل دامداری:

از محاسن این شغل استقلال کاری و مالی و سر و کار داشتن با دام های اهلی است.و هم چنین به علت بارش های سال گذشته و افزایش مراتع و سرسبزی بیابان ها شرایط برای شغل دامداری بسیار عالی شده است.

معایب شغل دامداری:

دامداران با نوسان های زیادی در بازار محصولات خود، روبرو می‌شود شرایط اقتصادی تاثیر فراوانی بر این شغل دارد و گاهی نیز آن را تهدید می‌کند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

 به وبگاه تخصصی علوم دامی به نشانی www.olomdam.ir مراجعه کنید. مطالعه مجله علوم دامی ایران هم راه دیگری برای کسب اطلاعات بیشتر است.

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0