استعداد من تو چیه؟

دسته بندی ها : استعدادیابی 29 آبان 1397 عباس نیازی 793 بازدید

استعداد

چه استعدادی دارم؟

به درد چه کاری میخورم؟

همیشه دورو برمون این واژه را می شنویم که فلانی با استعداد هست یا فلانی آدم باهوشی هست بدون این که بدونیم اصلا تفاوت هوش با استعداد چی هست؟؟؟؟

و آیا همه کسانی که در زمینه ای مشخص موفق شده اند لزوما انسان های با استعدادی بوده اند یا ضریب هوشی خیلی بالایی داشته اند و یا این که بهترین راهی که دیگران بتوانند کم کاری و یا موفقیت های خود را توجیه کنند استفاده از واژه با استعداد یا باهوش می باشد.

اولین راه برای پاسخ به این سوال این است که بدانیم اصلا هوش یا استعداد چیست و فرق آن ها چه می باشد؟

تعریف استعداد: برای استعداد تعاریف مختلفی ارائه داده اند ولی شاید بتوان بهترین تعریف را این تعریف بیان کرد استعداد، معمولا به مجموعه‌ای از توانایی‌هایی اطلاق می‌شود که در فرهنگ‌های خاص با ارزش به شمار می‌رود هم چنین قابلیت و توانایی خاص در یادگیری و انجام ماهرانه یک کار خاص.

تعریف هوش: توانایی یادگیری و کاربرد مهارت های لازم برای سازگاری با نیازهای فرهنگ و محیط فرد و نیز توانایی حل مسئله…

بیشتر دانشمندان علوم رفتاری معتقدند که هوش یک توانایی کلی تلقی می شود که می تواند پایه ی پرورش استعداد های مختلف باشد. به عبارتی هوش مفهومی عمومی و مشترک بین همه افراد است، اما استعداد مفهومی خاص و متفاوت بین افراد است.

پس واژه باهوش که مورد استفاده افراد قرار می گیرد نمی تواند واژه درستی باشد چون ممکن است شخصی در یک زمینه قوی باشد که همان استعداد گفته می شود ولی نمی توان کسی را یافت که در تمام زمینه ها فوق العاده باشد.

حال چند سوال پیش می آید که اگر هر انسانی توانایی خاصی دارد…

این توانایی ها شامل چه مواردی می باشند؟

چگونه می توان این توانایی را شناسایی کرد؟

سپس چگونه این توانایی را استفاده کرد؟

یکی از معروف ترین و کامل ترین تعاریف مربوط به هوش و دسته بندی های استعدادها مربوط به هوارد گاردنر می باشد که در سال 1983آن را ارائه داد که شامل موارد زیر می باشد

استعداد

استعداد

توانایی کلامی یا زبانی

توانایی منطقی یا ریاضی

توانایی هندسی یا فضایی-دیداری

توانایی موسیقیایی

استعداد جسمانی و حرکتی یا جنبشی

توانایی میان فردی یا هوش هیجانی

توانایی درون فردی

توانایی طبیعت گرا

توانایی هستی گرا یا معنوی

حال به توضیح هر کدام می پردازیم(ولی در مقاله های جداگانه هرکدام از استعدادهای زیر را بررسی خواهیم کرد.

استعداد کلامی یا زبانی:

شامل توانایی تفکر کلامی و استفاده از زبان برای بیان مناسب منظور می باشد.یعنی افرادی که از طریق بیان بتوانند به مقصد و هدفشان در جهت تثبیت استدلالات خودشان استفاده کنند و به بهترین شکل منظور خود را به مخاطبان برسانند

افراد دارای این استعداد به همین دلیل در معاشرت با دیگران خوش مشرب و موقعیّت شناس هستند. حتّی در شوخی کردن با دیگران موقعیّت زمانی و مکانی را در نظر می گیرند که می توانند در مشاغل مختلفی چون مؤلفی،روزنامه نگاری،سخنرانی و حتی تدریس فعالیت داشته باشند.

استعداد منطقی یا ریاضی:

توانایی بازی با اعداد و رموز و حلّ مسایل ریاضی و درک رابطه موجود بین اعداد و مجهولات را شامل می شود. قدرت خاصی در رسم منحنی و نمودارها و همچنین استدلال و حل معادلات چند مجهولی دارند و در نهایت می توانند ریاضی دان و یا فیزیک دان و یا کارشناس مسایل اقتصادی باشند.

استعداد هندسی یا فضایی-دیداری:

قدرت اشخاص دارای این توانایی در تخیل، نقاشی، طراحی، استفاده از رنگ ها، سایه ها، بافندگی، تقلید، عکس برداری، انتخاب صحیح اشکال و حجم آن ها است.هم چنین توانایی تجسم فضایی محیط اطراف می باشد این توانایی را در نقّاشان و مجسمه سازان و به طور کلّی هنرمندان و مهندسان طراح می توان یافت

استعداد موسیقیایی:

افرادی که شناخت بالایی از ریتم،تن صدا،اصوات دارند و دارای دقت فوق العاده ای در تشخیص صداهای مختلط هستند توانایی موسیقایی با ریاضی هم وجوه مشترکی دارد. بیشتر صاحبان این توانایی، در حال زمزمه کردن یک آهنگ یا ضرب گرفتن هستند.آن ها نسبت به دیگر افراد به صداهای محیط حساسیت بیشتری نشان می دهند. به آنها توصیه می شود به دنبال مشاغلی از قبیل آهنگ سازی،موسیقی،نکته سنجی و نقد کردن بروند…

استعداد جسمانی و حرکتی یا جنبشی:

هوش بدنی در رابطه با دستکاری اشیا و برخورداری از مهارت‌های بدنی است. این نوع از هوش به هماهنگی ذهن و بدن نیاز دارد. ورزشکاران، رقاصان، جراحان و صنعت گران از جمله افرادی هستند که هوش بدنی بالایی دارند.

استعداد میان فردی یا هوش هیجانی:

نام دیگر آن، هوش هیجانی است و صاحبان این نوع از هوش به راحتی تغییر رفتار دیگران را حدس می زنند و با اطرافیانشان حس همدلی دارند. نقش عاقل را در میان جمع ایفا می کنند و حتی بیشتر از سنشان درک می کنند و علاقه دارند به دیگران آموزش دهند و در رهبری کردن نیز توانمندند از خصوصیات این افراد درک بالا،تیپ شناسی،ذهن خوانی از حالات،ایجاد ارتباط،تعامل مثبت است که مشاغل مرتبط با آنها میتوان به معلمی،روانشناسی،روانکاوی،مشاوره و… اشاره نمود..

استعداد درون فردی:

یک نوع حس استقلال طلبی است، طوری که فرد تمایل دارد هر کاری را به تنهایی انجام دهد این گروه از افراد شناخت بهتری نسبت به خود و نقاط ضعف و قدرتشان دارند و احساس هایشان را می شناسند و با اعتمادبه نفس بالا اهداف خود را دنبال می کنند. از اشتباه های قبلی عبرت می گیرند و تک رو هستند این افراددارای توانایی فهم و جستجو درون خویش هستند توانایی خوبی برای فعالیت در  مشاغلی چون الهیات،روانشناسی،انسان شناسی دارند..

استعداد طبیعت گرا:

آنها از طبیعت و حیوانات لذت زیادی می برند. آنهایی که به پرورش گل وگیاه، رفتن به دامن طبیعت، داشتن آکواریم، رفتن به باغ وحش، نگهداری از حیوانات خانگی علاقه مندند استعداد طبیعت بالایی دارند. معمولا هنگام تحصیل در دروس زیست شناسی و زمین شناسی موفق هستند و می توانند در مشاغل پیشنهادی اعم از  کشاورزی،گیاه شناسی،بوستان شناسی و نقاشی و … فعالیت داشته باشند..

استعداد هستی گرا یا معنوی:

حتماً در زندگی با افرادی برخورد کردید که در صورت آن ها نوعی پاکی و معنویتی خاص مشاهده می شود. هنگام نگاه کردن به آن ها احساس آرامش می کنید چون هنگام نزدیک شدن به آن ها احساس می کنید دنیا در آرامش است و با آن ها به سوی دنیای پاکی و صلح در حال پروازید. ماهیچ گاه معاشرت با چنین افرادی را فراموش نخواهیم کرد چون برخورد آن ها حالتی از اطمینان و آرامش در روحمان بر جای می گذارد. این نوع استعداد معمولاً در میان رهبران دینی و روحانی دیده می شود که تاثیر فراوانی روی پیروان خود دارند نه به خاطر سخنان منطقی و مستدل آن ها بلکه به دلیل معنویت، آرامش و صداقت در کلام و عشق و مهربانی و سعه صدر آن هاست.

برای شناسایی این استعداد ابتدا بررسی نشانه های آن در فرد هست که در بالا اشاره شد

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

امیدوارم استعدادتون رو کشف کنید…

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  1. Srna گفته :
    13:24 1399/03/20

    Aliiiybod

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :
0