برنامه نویسی کامپیوتر (معرفی شغل و رشته)

دسته بندی ها : خدماتی, فنی و مهندسی, معرفی مشاغل 13 آذر 1397 عباس نیازی 1017 بازدید
برنامه نویس کامپیوتر

برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویس کامپیوتر کیست؟

«برنامه نویس کامپیوتر » کسی است که برنامه هایی را برای کاربردی کردن در کامپیوتر با کنترل و بهود سیستم های نرم افزاری کامپیوتر می نویسد.

ویژگی های برنامه نوبس کامپیوتر

ابتکار ، قدرت تخیل و تفکر منطقی دارد: برای طراحی راه حل ها و پیشگیری از خطاها و تولید محصولات جدید تر، متنوع تر و با کیفیت تر تفکر خلاقانه لازم است . برنامه نویسان سیستم باید توانایی کار کردن روی الگوریتم ها ، مفاهیم انتزاعی و تحلیل فنی را هم داشته باشند.          

        https://mivezendegi.ir/shop/%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8-%d8%aa%d8%a7-%d8%a7%d8%b4%d8%aa%d8%ba%d8%a7%d9%84-%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%b6%db%8c-%d9%81%db%8c%d8%b2%db%8c%da%a9/                              

چطور برنامه نویس کامپیوتر شویم؟

آموزش برنامه نویسی در سطوح مختلف ، از کلاس های آموزشی موسسات فنی تا تحصیل در مقطع متوسط ، در هنرستان و همچنین دانشگاه انجام می شود. در هنرستان ها این رشته به صورت تخصصی و با نان برنامه نویسی ارائه می شود اما علامندان به تحصیل در دانشگاه میتوانند این حرفه را تا مقطع دکتری در یکی از شاخه های مهندسی کامپیوتر یا علوم کامپیوتر دنبال کنند. موسسات معمولا به میزان دانش فرد و زبان برنامه نویسی توجه دارند و برنامه نویسان نیز می توانند در یک یا چند زبان برنامه نویسی مدرک بگیرند . برای کار یابی در صورتی که فرد مدرک نداشته باشد باید از تجربه کاری بالای برخوردار باشد . حتی در مورد کسانی که مدرک برنامه نویسی هم دارند، استخدام کنندگان بر داشتن تجربه کاری مرتبط به عنوان اصلی ترین مسئله تاکید می کنند.

پیشرفت در شغل برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویسان برای پیشرفت می توانند در ابتدا در حوزه پشتیبانی برنامه های کاربردی و نرم افزار فعالیت کنند تا پس از چند سال از نظر تخصص به حدی از تجربه دست یابند که بتوانند برنامه نویسی پروژه بزرگ را از ابتدا به دست بگیرند . عنوان مثال : شناسایی نازمندی های کارمندان و مشتریان بانک در برنامه نویسی برای خدمات بانکی .

فضای شغل برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویسان به دو دسته تقسیم می شوند : برنامه نویسان اجرای و برنامه نویسان سیستم . برنامه نویسان اجرای ، برای اجرای یک کار خاص – مثلا صورت برداری کالا ها در یک شرکت – برنامه می نویسند یا ممکن است بازنگری یک نرم افزار را برعهد بگیرند. برنامه نویسان سیستم برای کنترل نرم افزار سیستم های شبکه و سیستم های رایانه ای از جمله سیستم عامل ؛ سیستم های شبکه و سیستم های بانک داده (بانک اطلاعات) برنامه می نویسند. برنامه نویسان در هر صنعتی ممکن است به خدمت گرفته شوند اما بیشترین فرصت های شغلی در صنعت خدمات رایانه و تحلیل داد هاست که در آن وظیفه نوشتن و فروش نرم افزار را برعهد دارد. تعداد زیادی از برنامه نویسان هم در شرکت های ارائه کننده خدمات مهندسی و مدیریتی ، شرکت های مخابراتی ، تولید کنندگان رایانه و تجهیزات دفتری ، موسسات مالی ، شرکت های بیمه ، موسسات آموزشی و ادارات دولتی به کار مشغول اند . بسیاری از برنامه نویسان رایانه به صورت موقتی و قرار دادی برای ارائه خدمات مشاوره ای به خدمت گرفته می شوند .  این نحود کار کردن به شرکت ها اجازه می دهند که برحسب نیاز کاری شان افرادی با تخصص های خاص و معمولا آشنا به آخرین فناوری ها را بع کار گیرند . در این صورت ، قرار دادکاری آن ها ممکن است چنه هفته ای یا حتی چند ساله باشد.

برنامه نویسان با توجه به هدف برنامه نویسی ممکن است از بان های متفاوتی استفاده کنند. در عمل ، این افراد عنوان خود را از برنامه ای که به آن مسلط اند- مانند برنامه نویس جاوا، نوع کار با محیطی که در آن کار میکنند ، میگیرند؛ مانند برنامه نویس بانک داده ها ، برنامه نویس پردازنده مرکزی یا برنامه نوبس اینترنت (تحت وب) . بسیاری از برنامه نویسان برای تحویل به موقع پروژه ها و حال کردن مسائل مهم کاری، مجبور به کار کردن برای ساعت های طولانی و اضافه کاری هستند. باتوجه به فناوری های روز ، ارتباط از راه دور برای بسیاری از متخصصان رایانه از جمله برنامه نویسان به صورت امری عادی در آمده است . با گسترش شبکه های رایانه ای ، برنامه نویسان بیشتری توانایی ارتباط از راه دور با رایانه های مشتریان را برای برطرف کردن ایراد ها و مشکلات پیش آمده به دست آورده اند . ارتباط برنامه نویسان با سایر حرفه ها بنابر زمینه کاری آن متفاوت است. برای مثال ، برنامه نویسان سیستم های بانکی با کارمندان بانک ، و برنامه نویسان وب با گرافیست ها ارتباط کاری دارند.

وظایف و مسئولیت ها برنامه نویسی کامپیوتر

 • نوشتن دستور العمل هایی با جزئیات کامل و آزمایش و پشتیبانی آن ها
 • طراحی و آزمایش ساختار های منطقی برای حل کردن مسائل توسط رایانه
 • تبدیل دستور المعل ها به رمز های یکی از زبان های برنامه نویسی کامپیوتر
 • رفع اشتباهات برنامه ها ؛ به این کار اشکال زایی (دیباگ) می گویند . برنامه نویسان ممکن است عملیات اشکال زدایی را تا زمانی که از برنامه استفاده می شود ( مثلا چندین سال ) ، ادامه دهند.

محاسن شغل برنامه نویسی کامپیوتر

به دلیل وجود زمینه کاری گسترده فرصت های شغلی زیادی برای برنامه نویسان فراهم است . یک برنامه نویس متبحر هیچ گاه بیکار نمی ماند ؛ زیرا کمتر حرفه ای است که به برنامه نویسی نیاز نداشته باشد.

محدودیت های شغل برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویسی یک کار تمام وقت و حساس با فعالیت ذهنی و مسئولیت سنگین است . برنامه نویسان حرفه ای در تمام مدت روز و هفت روز هفته به کار خود فکر می کنند . آن ها باید ساعات زیادی را جلوی رایانه به تایپ کردن مشغول باشند که این کار آن ها را مستعد خستگی چشم ، کمر درد و مشکلات دست و مچ می کند. متاسفانه رقایت ناسالمی در دنیای حرفه ای برنامه نویسی وجود دارد کع باعث افزایش فشار روانی این شغل می شود.

اهمیت شغلی برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویسی را می توان شغل قرن بیست و یک نامید؛ زیرا کمتر حرفه ای بدون نیاز به آن می تواند مسیر توسعه را در دنیای الکترونیکی امروز طی کند . دنیای امروز که با سرعت بسیاری در حال پیشرفت است ، فناوری رایانه را به عنوان ابزای مهم در دست دارد اما برای استفاده از این ابزار نیازمند برنامه نویسان حرفه ای است که دستور العمل ها را برای آن اجرا کنند. وجود برنامه نویسان حرفه ای با تخصص های مختلف برای توسعه صنعت ، تجارت و … لازم است.

دیگر رشته های مهندسی معروف کدام است؟

برق

مکانیک

صنایع

عمران

معماری

نفت

هوافضا

هسته ای

متالورژی

معدن

فضای سبز

کشاورزی

شهرسازی

نساجی

نرم افزار

رباتیک

سخت افزار

راه آهن

پلیمر

فناوری اطلاعاتIT

پزشکی

لطفا اطلاعات خود و سوالاتتان را در قسمت نظرات با دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید. www.mivezendegi.ir

امیدوارم همیشه درخت زندگیتون پرثمر باشه…

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0