تحویلدار بانک(شغل،رشته های مرتبط،بازار کار،مزایاو معایب)

دسته بندی ها : خدماتی, معرفی مشاغل 7 مهر 1398 عباس نیازی 3704 بازدید
تحویلدار بانک

تحویلدار بانک

تحویلدار بانک

تحویلدار بانک

تحویلیداری بانک(معرفی شغل،رشته های مرتبط،شرایط استخدام بانک،مزایا و معایب)

تحویلدار بانک کیست؟

چند بار تا به حال به بانک رفته اید؟

آیا با تحویلدار بانک و شرایط شغلی آن ها آشنایی دارید؟

اگر به بانک رفته باشید می دانید که یکی از پر طردد ترین مکان ها برای افراد و کسب و کارهای مختلف بانک می باشد کارمندان بانک هر روزه با تعداد بسیار زیادی از افراد مانند کارمندان دیگر سازمان ها و یا صاحبان کسب و کار مختلف ارتباط دارند زیرا مشتریان و صاحبان حساب های بانکی که مراجعه مستقیم به بانک دارند ، صاحبان مشاغل گوناگون اند

جذابیت های شغل تحویل داری بانک و مزایای آن باعث شده است که بسیاری از افراد به رشته های مدیریت و یا حسابداری وارد می شوند به امید این که بتوانند به سیستم بانکی ورود پیدا کرده و تحویل دار بانک شوند ولی واقعا کار یک تحویل دار بانک چیست؟

«تحویل دار بانک » وظیفه دریافت و پرداخت پول و انتقال آن ، خدمان مربوط به چک ، پرداخت حقوق و دریافت هزینه های مختلف و صدور قبوض در مقابل آن ها را در بانک بر عهده دارد.

ویژگی ها و خصوصیات تحویلدار بانک چیست؟

دارای دقت و هوشیاری بالا است: تحویل داران بانک روزانه با مبالغ بسیار زیاد و هم چنین چک و سفته صاحبان کسب و کار ارتباط دارند و اگر دقت و هوشیاری بالایی نداشته باشند حتما کسری در حساب صندوقشان پیدا می کنند

فرد شاد و مردم داری است : تحویل دار بانک با مردم سرو کار دارد و اگر نتواند برخورد مناسبی با آن ها داشته باشد ، هم کار برای خودش خسته کننده و طاقت فرسا می ود و هم نمیتواند وظایف خود را ، که درک نیاز مردم و راهنمایی آن هاست ، به درستی انجام دهد.

صبور و آرام است: یک تحویل دار شاید مجبور شود در یک روز یک مطلب را چندین بار برای مراجعان مختلف توضیح دهد. این مراجعان طیف گسترده ای از افراد با سطح تحصیلات و سن مختلف را شامل می شوند ؛ بنابراین ، توانایی کنترل رفتار و حفظ آرامش از مهم ترین ویژگی این افراد است.

مهارت های ارتباطی را بلد هستند: به منظور ایجاد ارتباط دوستانه و معقول با مشتریان در جهت دستیابی به اهداف بازاریابی بانک ، تمام کارمندان بانک باید توانایی جذب مشتری و برقراری ارتباط او را داشته باشند .

چطور تحویلدار بانک شویم؟

برای انتخاب شغل (تحویل داری بانک ) حداقل تحصیلات لازم ، کارشناسی است . مهمولا افرادی که مدرک کارشناسی مدیریت ، علوم اقتصادی و حسابداری دارند ، برای استخدام در اولویت اند.

شرایط استخدام بانک:

بعد از فراخوانی که بانک برای استخدام می دهد ، شما باید در کنکور استخدامی شرکت کنید و پس از قبول شدن در این امتحان (که شامل سوالاتی مربوط به اطلاعات عمومی ، حسابداری ، هموش و ریاضی است)، مصاحبه و گزینش می شوید .

در مصاحبه تخصصی باید انتظار مواجه شدن با هر نوع سوالی را داشته باشید ؛ این سوال ها از علایق و روحیاتتان تا مسائل اجتماعی و اقتصادی را در بر می گیرند . مصاحبه گر علاوه بر محک زدن اطلاعات فردی شما ، سعی می کند با میزان توانایی شما در برقراری روابط اجتماعی و شیوه بیانتان آشنا شود .

مراحل گزینش بانک شامل چه تحقیقاتی می باشد؟

مراحل گزینش شامل تحقیقاتی درباره سوابق تحصیلی و قضایی شماست ؛ اینکه در مراجع قضایی سوابق کیفری نداشته باشید و از نظر مسائل اقتصادی ، گذشته تان روشن و گویا باشد . علاوه بر این موارد از شما معاینه کامل جسمانی به عمل می آید . پس از استخدام در بانک ، دوره های آموزشی مختلفی را خواهید گذراند ؛ از جمله : اوراق بانکی ، آشنایی با شیوه کار عابر بانک ها و ده ها مطلب دیگر که در بانک ها مختلف تفاوت اندکی با یکدیگر دارند ولی از نظر ساختار یکسان اند . البته تحویل داران نیز مانند سایر کارمندان بانک باید در مدت خدمت در دوره های مختلفی که به منظور ارتقای سطح خدمات رسانی برگزار می شود ، شرکت کنند.

تحویل داران مانند بقیه کارمندان بانک می توانند با ادامه تحصیل در رشته های مرتبط با بانک در موسسه علوم بانکی (زیر نظر بانک مرکزی ) ، مدرک مورد تایید دریافت کنند . در صورت نیاز بانک ، این افراد نسبت به سایر کارمندان که در رشته های دیگری درس خوانده اند ، در اولویت ارتقای شغلی قرار دارند. کارمندان به ترتیب از ارائه خدمات مستقیم به مشتریان (صندق و …) به معاونت دایره صندق و اعتبارات ، ریاست صندق و اعتبارات ، معاونت شعبه و مسئول شعبه ارتقا پیدا می کنند . پس از آن می توانند به شغل های بالاتری مثل مدیریت امور مناطق شعب، مدیریت شعب و اداره بانک ، عضویت در هیت مدیره و در نهایت مدیریت عامل بانک دست پیدا کنند . البته طی کردن این پله های ترقی زمان زیادی طول می کشد .

وظایف و مسئولیت های تحویلدار بانک:

1-      دریافت و پرداخت وجه

2-      پرداخت مبالغ چک

3-      دریافت قبوض آب و برق و گاز و…( امروزه این کار بیشتر به صورت تلفنی ، اینترنتی یا از طریق خود پرداز های بانکی انجام می شود )

4-      ارائه صورت حساب و وضعیت گردش مالی به مشتریان

محاسن شغل تحویلداری بانک:

دریافت تسهیلات مسکن و سایر تسهیلات ضروری به فاصله دو سال یک بار ، از مزایای این شغل است . ضمن این که کارمندان بانک از وجهه اجتماعی خوبی برخوردارند .

محدودیت های شغلی

 • تحویل دار بانک شاید مجبور شود برای پاسخ گویی به مراجعان خود ساعت های روی صندلی بنشیند و این ممکن است مشکلات جسمانی زیادی برای او ایجاد کند .
 • یکنواختی در کار ، وضعیت نامشخص ارتقای شغلی و ریسک بالا ( به دلیل امکان کسری در حساب صندوق ) را میتوان دیگر آسیب های این شغل به شمار آورد.
 • به دلیل کاهش مراجعه افراد به بانک و بانک داری الکترونیک کار تحویل داران بانک کاهش پیدا کرده است و در آینده نیز تعداد کسانی که به بانک مراجعه می کنند کاهش خواهد یافت در نتیجه استخدام در این پست کاهش خواهد یافت…

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در زمینه این شغل با ما در میان بگذارید www.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0