بلاگ

تدوینگری فیلم(شغل،رشته،فرصت های شغلی و بازارکار)

تدوینگری فیلم(شغل،رشته،فرصت های شغلی و بازارکار)

همیشه وقتی یک کار سینمایی و یا کلیپ زیبا می بینیم بیشتر از آن که به عوامل پشت صحنه توجهی کرده باشیم به بازیگر و یا کارگردان توجه می کنیم ولی واقعیت این است که عوامل پشت صحنه اگر وجود نداشته باشند فیلم هیچ گاه نمی تواند تاثیرگذار باشد گذشته از فیلم اگر شما کلیپ زیبایی با عکس ها و صدای پس زمینه دل نشین ببینید هیچ وقت به این فکر نمی کنید که مهم ترین بخش وصل کردن این قسمت ها به یک دیگر و ساختار بندی آن می باشد

بلکه درست فهمیدید در مورد کار تدوین گری فیلم میخواهیم صحبت کنیم کاری که به جرات می توان گفت برای هر فیلمی که ساخته می شود جزو ملزومات است البته امروزه برای ساخت هر کلیپ آموزشی و یا فان و خنده دار نیز احتیاج به تدوین گر داریم پس کار تدوین گری فیلم برای ساخت هر نوع ویدئو کاربرد دارد

تدوینگری فیلم
تدوینگری فیلم

در واقع، اگر شغل تدوینگری نباشد، هیچ فیلمی با نگاه داستانی تولید نمی شود؛ چون یکی از مهم ترین بخش‌های فیلم تدوین آن است.

به برش، حذف، انتخاب، جابه جایی و به هم چسباندن دقیق و درست نماهای پراکنده یک فیلم (سینمایی، تلویزیونی، دیجیتالی و … ) بر اساس موضوع فیلم (فیلمنامه)و اصول زیبایی شناختی تدوین فیلم، تدوینگری گفته می‌شود. شغل تدوینگری فیلم

‌تدوینگر کسی است که با گزینش، شکل‌دهی و مرتب کردن نماها و در هم آمیختن صداها و همگاه کردن آنها با تصویر، در تکوین، ضرباهنگ، شکل و صورت فیلم و در تاکید و تاثیر نماهای مختلف نقش موثری دارد. او امروزه این کارها را به کمک نرم افزارهای ویرایش تصویر و در محیط رایانه انجام می‌دهد.

پس با میوه زندگی همراه باشید تا شغل تدوینگری فیلم را با هم بررسی کنیم

تدوین گر چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

استعداد هنری و خلاقیت بالایی دارد: کار تدوین دستورالعمل و ساختار خاصی ندارد و خود تدوین گر باید با استفاده از خلاقیت و استعداد هنری اش کار تدوین را انجام دهد

صبرو وحوصله زیادی دارد:کار تدوین ممکن است ساعت ها و یا روزها طول بکشد زیرا یک پلان ممکن است صداها و ساختارهای متفاوتی داشته باشد پس باید تدوین گر صبر و حوصله داشته باشد

با دقت است: سرهم کردن نماهای مختلف کار چندان ساده‌ای نیست و یک بی‌دقتی به دوباره‌کاری منجر می شود.

انتقادپذیر است: ممکن است پس از زحمات بسیار، کارگردان یا کارفرما کار را تایید نکند و به کار تدوینگر ایراد بگیرد. دراین صورت، او موظف است کار خود را ویرایش کند.

چطور تدوین گر شویم؟

 • دریافت مدرک دیپلم تدوینگری از هنرستان فنی
 • دریافت مدرک دیپلم دبیرستان
 • گذراندن دوره‌های آزاد سه ماهه تدوین رایانه ای می‌توان این کار را در استودیوهای عمومی و به عنوان اپراتور آغاز کرد.

چطور تدوین گر حرفه ای سینما شویم؟

برای حرفه‌ای شدن و کار کردن در پروژه‌های سینمایی لازم است که در رشته سینما، گرایش تدوینگری مدرک بگیرید و با تصویربرداری، فیلمنامه نویسی و … آشنا شوید. دانستن زبان انگلیسی هم ضروری است؛ زیرا نرم افزارهای این حرفه به زبان انگلیسی هستند. کار کردن در کنار تدوینگرهای حرفه‌ای به بهبود کار شما کمک می‌کند.

با ادامه تحصیل تا مقطع کارشناسی ارشد در ایران یا دکترا در خارج از کشور، کسب تجربه و به روز کردن اطلاعاتتان در مورد نرم افزارهای جدید در این شغل پیشرفت خواهید کرد.

خود اشتغالی در کار تدوین گری چطور امکان دارد؟

خوداشتغالی در این رشته امکان پذیر است و فرد در صورت داشتن سرمایه کافی و خرید سیستم مورد نیاز، می‌تواند برای خود دفتر تدوین بزند.

امکان استخدام در این رشته کمتر و بیشتر کارها به صورت قراردادی است.

وظایف و مسئولیت‌های تدوین گر فیلم:

 • مشورت با کارگردان.
 • گزینش نماها و اندازه آنها .
 • ردیف کردن نماها، صحنه ها و سکانس‌ها .
 • اصلاح و ویرایش نسخه اولیه تدوین .
 • افزودن جلوه‌های بصری برای انتقال نماها .
 • در هم آمیختن صدای نهایی با تصویر.
 • نظارت بر کار مسئول درهم آمیختن صداها (صدای فیلم شامل گفت وگوها، موسیقی طبیعی، جلوه های صوتی و موسیقی متن است)
 • فرستادن نسخه نهایی فیلم به لابراتوار (تا در بخش ظهور و چاپ فیلم، نسخه اکران فیلم چاپ و آماده شود).

محاسن شغل تدوینگری فیلم:

درآمد بالا، کار کردن در فضای خلوت و آرام (برای کسانی که دوست ندارند زیاد با ارباب رجوع در ارتباط باشند) و شهرت بخشی از مطلوبیت های این حرفه است.

محدودیت‌های شغل تدوینگری فیلم:

محدودیت زمانی برای تحویل اثر می‌تواند فشار روانی زیادی ایجاد کند که برخی آن را دوست ندارند. این محدودیت زمانی بار کاری تدوینگرها را سنگین‌تر می‌کند.

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل تدوینگری فیلم با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید