تعمیر و نگهداری هواپیما (شغل،رشته،وظایف،بازارکار و فرصت های شغلی)

دسته بندی ها : تعمیراتی, معرفی مشاغل 20 مهر 1398 عباس نیازی 1043 بازدید
تعمیر و نگهداری هواپیما
تعمیر و نگهداری هواپیما

تعمیر و نگهداری هواپیما

تعمیر و نگهداری هواپیما (شغل،رشته،وظایف،بازارکار و فرصت های شغلی)

متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما کیست ؟

« متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما » کسی است که با شناسایی عیب اجزاری ماشین های هوایی و تعمیر و تعویض آن ها ایمنی پرواز ها را تضمین می کند.

ویژگی های متخصص تعمیر و نگه داری هواپیما

مسئولیت پذیر است : این کار با جان تعداد زیادی انسان در ارتباط است. خطای یک متخصص ممکن است موجب وارد آمدن خسارت بسیاری یا حتی سوانح هوایی شود . بنابراین ، افرادی که وارد این شغل می شوند ، می دانند که مسئولیت بزرگی به عهد دارند.

با دقت است : تشخیص عیوب هواپیمال به هوش و ذکاوت احتیاج دارد . با این حال ، اگر افراد دقت کافی نداشته باشند ، نمی توانند با هوش خود بهره ای ببرند.

صبور است : به دلیل فشار روانی زیادی که این حرفه دارد ، داشتن صبرو حوصله می توند در کیفیت کار متخصص تعمیر و نگه داری هواپیما تاثیر گذار باشد.

توانایی کار گروهی را دارد: این کار ، یک کار گروهی است . معمولا متخصصان به صورت گروهی روی یک هواپیما کار می کنند و پس از بازرسی آن عیوبش را بر طرف می سازند .

چطور تکنسین تعمیر و نگه داری هواپیما شویم؟

با داشتن مدرک کاردانی می توانید فعالیت خود را در این حرفه شروع کنید (یادتان باشد دانشجوی این رشته باید به ریاضیات ، فیزیک و مکانیک علاقمند باشد). بعد از آن می توانید وارد مرحله کارشناسی شوید ولی امکان ادامه تحصیل شما در مقاطع بالاتر وجود ندارد . پس علاقمندان به ادامه تحصیل می توانند در رشته های مکانیک یا هوا فضا ادامه تحصیل دهند . در این رشته دانشگاهی به یادگیری زبان اهمیت زیادی داده می شود و تعداد زیادی از واحد های آن به زبان تخصصی اختصاص دارد . به دلیل پویایی این رشته و ورود هواپیما های جدید به عرصه صنعت هواپیمایی ، تر جمه کتاب ها و دستورالعمل ها امکان پذیر نسیت و مهندسان و تکنسین های فعال در این عرصه باید تسلط زیادی به زبان انگلیسی داشته باشند و خود این منابع را مطالعه کنند . پس تسلط به زبان انگلیسی در موفقیت در این رشته تحصیلی بسیار موثر است . البته دانشگا ها نیز با ارائه دوره های زبان در این زمینه به دانشجویان کمکمی کنند . به علاوه ، در این رشته کار گاه های عملی این دروس را نیز می گذرانند . دانش آموختگان این رشته پس از پایان تحصیلات دانشگاهی به هواپیمایی کشوری معرفی می شوند تا در آزمون های نهایی موتور یا بدنه هواپیما شرکت کنند. در صورت موفقیت در این آزمون ، به آن مدرک پایه داده می شود که با وجود آن می توانند در شرکت های حمل و نقل هوایی یا کارخانه های تعمیر موتور و بدنه هواپیما استخدام شوند . گفتی است که بسیاری از متخصصان تعمیر و نگه داری هواپیما پس از چند سال فعالیت در یک شرکت یا کارخانه و به دست آوردن تجربه ، تخصص و شایستگی های لازم ، بر اساس نیاز شرکت یا کارخانه مورد نظر برای آزمون تخصصی به هواپیمایی کشوری معرفی می شوند . برای مثال ، یک تخصص تعمیر و نگهداری هواپیما امکالن دارد برای تخصص موتور بوئینگ 747 یا بدنه ایرباس و موارد دیگر به هواپیمایی کشوری معرفی شود و در صورتی که در آزمون تخصصی این رشته موفق گردد، به او مدرکی تخصصی داده می شود . بر اساس این مدرک ، چنین فردی می تواند به هواپیمایی که در آن تخصص پیدا کرده است ، اجازه پرواز دهد و صلاحیت پرواز هواپیمای مورد نظر را از لحاظ فنی تایید کند . این امر در ارتقای شغلی متخصصان تعمیر و نگه داری هواپیما بسیار تاثیر گذار است .

چطور در شغل تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما پیشرفت کنیم؟

دانشجویان دوره کارشناسی پس از فارغ التحصیلی می توانند در شرکت های طراحی و ساخت قطعات هواپیما فعالیت کنند و موفق شوند ؛ زیرا چنین افرادی سطح علمی بالاتر و آشنایی بیشتری با فنون هواپیمایی دارند.

بازار کار شاغلان تعمیر و نگهداری هواپیما:

شاغلان در این حرفه بر اساس اینکه در کارگاه ، آشیانه هواپیما و یا خطوط پروازی مشغول به کار باشند ، فضای شغلی متفاوتی خواهند داشت . به هر حال ، افرادی که به پشت میز تشینی علاقه دارند، نباید وارد این کار شوند .

سازمان هواپیمایی ناظر و کنترل کننده صنعت تعمیر و نگه داری هواپیماست که البته بازار کار وسیعی برای دانش آموختگان این رشته ندارد اما شرکت های حمل و نقل هوایی مثل آسمان ، هما ، کیش ایر و شرکت های تعمیر اساسی موتور و بدنه هواپیما مثل صنایع هواپیمایی ایران (سها ) ، هلی کوپتر سازی (پنها ) ، هواپیما سازی ایران (هسا) و بعضی از شرکت هایی که کار های جنبی در زمینه تعمیر و نگهداری موتور و بدنه انجام می دهند ، مراکز اصلی جذب دانش آموختگان این رشته هستند . شماری از آن ها نیز با توجه به اطلاعات خوبی که در زمینه مکانیک و الکترونیک دارند ، جذب کار خانه ها و شرکت های دیگر ، مثل (ایران خودرو ) می شوند . در کل می توتن گفت که هیچ یک از دانش آموختگان توانمند این رشته بیکار نمی مانند . تعامل شغلی این افراد با تکنسین های الکترونیک هواپیما ، خدمه فرودگاهی وگاهی خلبان ها و عوامل پروازی است .  

وظایف و مسئولیت های متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما:

متخصص تعمیر و نگهداری به صورت کلی باید ایمنی پرواز را تامین کند ؛ یعنی ، تمامی قطعات و سطوح و سیستم های هواپیما را از لحاظ فنی در وضعیت مطلوب و سلامت کامل نگه دارد . به طور کلی این وظیفه را می توان برای او برشمرد :

 • تعیین زمان مناسب برای بازرسی و برطرف کردن عیوب هواپیما
 • عیب یابی و برطرف کردن عیوب
 • اقدام به رفع مقطعی عیوب
 • تشخیص صلاحیت پرواز
 • تعیین مشخصات فنی قطعات و تهیه در خواست قطعات یدکی ؛ متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما تمام قطعاتی را که لازم است در ساعت های معین پرواز بازرسی شود ، مورد بررسی قرار می دهد و اگر ایرادی پیدا کرده باشند ، در صورت امکان تعمیر و در غیر اینصورت تعویض می کند . برنامه تعمیر و تعویض قطعات هواپیما به صورت منظم انجام می گیرد .

محاسن شغل تعمیر و نگهداری هواپیما:

این شغل به دلیل فنی و عملی بودن ، بسیار متنوع و جذاب است .همچنین اکثر دانش آموختگان این رشته وارد بازار کار می شوند . آن ها در صورت استخدام در محیط های نظامی و دولتی می توانند خانه سازمانی داشته باشند و از سربازی معاف شوند .

محدودیت های شغل تعمیر و نگهداری هواپیما:

رشته تعمیر و نگهداری هواپیما تنها از بینت داوطلبان مرد دانشجو می پذیرد و حتی اگر دانشگاهی به  آموزش زنان بپردازد ، بازار کار برای آنان وجود نخواهد داشت . همچنین گاهی این افراد مجبور می شوند با کمترین امکانات و در زمان کوتاهی هواپیما را تعمیر و برای پرواز آماده کنند . به همین دلیل ، شغل آنان می تواند پر از فشار روانی و بسیار تنش زا باشد . افرادی که در قسمت خطوط هوایی کار می کنند ، نوبت کاری شبانه دارند و این یکی از محدودیت های این شغل محسوب می شود . سر و صدا زیاد هم بخشی جدا نشدنی از این حرفه است .

امروزه مهم ترین مسئله برای کار خانه های هواپیما سازی و شرکت های هواپیمایی ، پرواز ایمن و مطمئن است . یکی از مهم ترین کار ها در این زمینه ، کسب اطمینان از سلامت بدنه ، موتور و سیستم های داخلی هواپیماست که توسط متخصصان تعمیر و نگهداری هواپیما انجام می گیرد . این شغل بخصوص در کشور ما اهمیت ویژه ای دارد ؛ زیرا ما هنوز در زمینه ساخت هواپیما در حد مطلوبی نیستیم و لازم است هواپیماهایی موجود را به بهترین شکل تعمیر و نگهداری کنیم . با توجه به نقش تعمیر و نگهداری هواپیما در سلامت پرواز و حفظ جان مسافران ، ضرورت این شغل مشخص می شود .

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل مشاور املاک با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0