بلاگ

داروسازی(معرفی شغل،رشته وفرصت های شغلی)

داروساز

داروساز
داروساز

داروسازی(معرفی شغل،رشته وفرصت های شغلی)

علم داروسازی مربوط به بررسی کارکردهای بدن و ساخت داروهایی در جهت کمک به بیماری های مختلف می باشد داروساز باید اطلاعات کاملی از بدن انسان و کارکرد قسمت های مختلف بدن داشته باشد تا بتواند برای بیماری ها و یا بهبود عملکرد بدن دارو بسازد

داروساز چه ویژگی هایی دارد؟

فرد مسئولیت پذیری است: داروسازی مثل بقیه رشته های مرتبط با علوم پزشکی با جان انسان ها سروکار دارد ؛ بنابراین، کوچکترین خطا در این کار ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

انسان خوش برخوردی است: برای ارائه خدمات به بیماران، داروساز باید بتواند ضمن برقراری ارتباط مناسب و درک این افراد، با آنها همدلی کند.

در کار خود سخت کوش و جدی است: دروس داروسازی بسیار فراگیر و متنوع اند و آموختن آنها به همت و تلاش زیاد احتیاج دارد.

چطور داروساز شویم؟

کسانی که می خواهند داروساز شوند ابتدا باید رشته تجربی را انتخاب کنند و پس از کنکور رشته داروسازی را برحسب رتبه بدست آمده در کنکور انتخاب کنند

دانش آموزان علاقه‌مند به این شغل باید شیمی را دوست داشته و در این درس قوی باشند. طول دوره دکترای داروسازی در ایران دست کم 5/5 سال است و پس از طی این دوره به دانشجویان درجه ی دکترای عمومی داروسازی اعطا می‌شود. آنها پس از اخذ این مدرک به شرط داشتن معدل کل بالاتر از ۱۵، می توانند در امتحان دوره تخصصی شرکت کنند. دانشجویان قبل از انتخاب پایان نامه ی تخصصی، باید در امتحان جامع تخصصی – که در سطح کشور برگزار می‌شود – نمره ی قبولی کسب کنند.

فرصت های شغلی داروسازی:

 • دانش‌آموختگان داروسازی با داشتن تجربه کافی و سرمایه می توانند داروخانه خصوصی داشته باشند اما برای این کار پس از کسب امتیاز لازم باید مجوز دریافت کنند (بخشی از این امتیاز با کسب مدرک تحصیلی و بخشی با داشتن سابقه کار به دست می آید).
 • آنها می‌توانند کارخانه ی داروسازی احداث کنند که البته نیازمند امکانات مالی است. در کل باید گفت تحصیلات و تجربه در کنار هم در ارتقای شغلی داروسازان تاثیرگذار است.
 • صنایع داروسازی (صنعت ساخت و کنترل دارو وکارخانه های تولید دارو)
 • مراکز درمانی اداره های بیمه و خدمات درمانی و هلال احمر، اداره های نظارت بر دارو و مراکز پخش دارو و کارخانه های آرایشی بهداشتی
 • البته بیشتر دانشگاه دانش آموختگان این رشته جذب داروخانه‌ها می‌شوند
 • کار در حوزه کارهای اجرایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

داروسازها چه کارهایی انجام می دهند؟

 • ارائه خدمات دارویی مانند بررسی نسخه ها ، کسب اطمینان از تجویز مناسب داروها و در مواردی هم تجویز برخی از داروها
 • ارائه اطلاعات دارویی، مثل راهنمایی های لازم در مورد نحوه ی مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی
 • ساخت داروهای ترکیبی
 • تحویل گرفتن دارو از شرکت های دارویی و سفارش دادن دارو به آنها
 • کنترل تاریخ انقضا داروها
 • کسب اطلاعات درباره داروهای جدیدی که به طور علمی و بر اساس ضوابط، آزمایش شده و مورد تایید قرار گرفته اند؛
 • نظارت بر ساخت و کنترل داروها به عنوان مسئول فنی در کارخانه های داروسازی فعالیت‌های تحقیقی در بخش تحقیقات کارخانه های دارویی.

محاسن شغل داروسازی چیست؟

همانطور که گفته شد، داروسازی بخشی از علوم پزشکی است؛ از این رو جایگاه اجتماعی مناسب و بازار کار خوبی دارد. علاوه بر این، چون تنها به مقوله ی دارو منحصر نیست و خدمات بهداشتی و آرایشی را نیز شامل می شود، می تواند شغلی خدماتی و متنوع نیز باشد.

محدودیت های شغل داروسازی چیست؟

 • ساعت های کاری داروساز زیاد است؛ به همین دلیل افرادی که وارد این کار می‌شوند باید تحمل مقابله با خستگی را داشته باشند
 • مسئولیت بالای این کار را بپذیرند (امکان اشتباه در خواندن دارو یا دستئر آن یا اشتباه بر اثر سهل انگاری و خستگی در این شغل زیاد است).
 • خطرهایی دارد؛ از جمله مسمومیت و مبتلا شدن به حساسیت در کارخانه های داروسازی.

اطلاعات تکمیلی :

در علم پزشکی برای مداوای بیماران روش‌های متعددی وجود دارد که یکی از متداول‌ ترین آن‌ها «دارو درمانی» است. شاید جالب باشد بدانید که حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد عدم موفقیت ها در مداوای بیماران به دارو مربوط می‌شود؛ یعنی کیفیت دارو، انتخاب نوع دارو و نحوه استفاده از آن (اینکه بیمار دارو را همراه با کدام مواد غذایی یا داروهای دیگر استفاده کرده است) می تواند میزان تأثیر دارو را کاهش دهد. به این ترتیب، یک داروساز می تواند پزشک را در زمینه ی تجویز دارو راهنمایی کند و پزشکان متخصص می توانند پاسخ سوالات تخصصی داروی خود را از متخصصان داروسازی بالینی (که یکی از شاخه های تخصصی داروسازی است) دریافت کنند. داروسازان نقش بسزایی در پاسخگویی به نیازهای در حال تحول خدمات بهداشتی به جامعه خود دارند و این موضوع اهمیت و ضرورت وجود این شغل را می رساند. شایان گفتن است که با سرمایه گذاری روی داروسازی بالینی و داروسازی بیمارستانی، به دلیل کاهش مدت بستری بودن بیمار در بیمارستان، بازگشت نیروی کار به جامعه و مصرف بهینه دارو و کاهش هزینه‌های دارویی، در مجموع هزینه‌های درمانی کاهش خواهند یافت. متخصصان رشته داروسازی به عنوان مشاور پزشک در امر تجویز دارو، باید در بیمارستان ها نیز حضور داشته باشند و با ارائه اطلاعات صحیح به پزشک و بیمار عوارض جانبی داروها را کاهش دهند.

داروسازی بالینی یکی از شاخه های داروسازی است که در ایران از رشته های تخصصی داروسازی محسوب می شود و بیشتر در زمینه مشاوره دارویی برای پزشکان فعالیت دارد. هدف از این رشته «مصرف بهینه دارو» یا به عبارتی جایگزین کردن داروهای تجویز شده با داروهای بهتر، کاهش مصرف اقلام دارویی، تغییر مقادیر مصرف دارو (کم یا زیاد کردن مقدار مصرف دارو) است. مصرف بهینه نه تنها کم مصرف کردن بلکه درست مصرف کردن است.

دیگر رشته های مهم شاخه علوم تجربی کدام هستند؟

روان پزشکی
پرستاری                                            بینایی سنجی
دندانپزشکی                                      دامپزشکی
بهداشت حرفه ای                              شنوایی سنجی
گفتار درمانی                                      کارشناسی تغذیه
کارشناسی میکروبیولوژ                      کارشناسی پروتز دندان
کارشناسی فیزیوتراپی                       کارشناسی کاردرمانی
کارشناسی علوم آزمایشگاهی           کارشناسی رادیولوژی
کارشناسی گیاه پزشکی                     کارشناسی پرتودرمانی
کارشناسی بهداشت محیط                  کارشناسی بیهوشی
مسئول فنی صنایع غذایی                   کارشناسی مامایی
کارشناسی ژنتیک                                کارشناسی اتاق عمل
عینک سازی                                         امدادگری

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید