بلاگ

راهنمای والدین برای برخورد با نوجوانان در بحران کرونا

راهنمای والدین برای برخورد با نوجوانان در بحران کرونا

چه بپذیریم چه نپذیریم بیماری کرونا جزئی از زندگی ما شده است و شنیده ها حاکی از آن است که تا یک سال دیگر همراه ما خواهد بود

با شروع شدت گرفتن این بیماری فعالیت های اعضاء هر خانواده در بیرون از خانه در جهت قرنطینه کاهش پیدا کرده است مدارس به شکل حضوری دیگر وجود ندارد و به صورت غیرحضوری کلاس ها برگزار می شود

راهنمای والدین برای برخورد با نوجوانان در بحران کرونا
راهنمای والدین برای برخورد با نوجوانان در بحران کرونا

یکی از بزرگترین مشکلات والدین در این دوران با نوجوانان بوده است آن ها می خواهند که از طرفی نوجوانشان در مسیر تحصیلی باشد و از طرفی به علت زیاد ماندن در خانه مشکلات زیادی را با نوجوانشان دارند

در این مقاله راهنمای کاملی برای برخورد با نوجوانان در دوران بحران را بررسی می کنیم پس اگر می خواهید با نوجوانان خود بهترین برخورد را در این دوران داشته باشید که هم تنش بین شما و فرزندتان کاهش پیدا کند و هم به سلامت این دوران را بگذرانید حتما توصیه می کنیم این مقاله را بخوانید

1 بر فاصله گذاری فیزیکی تاکید کنید:

فاصله گذاری فیزیکی را مورد توجه قرار دهید. اولین چالش با نوجوانان ، متقاعد کردن آنها به رعایت فاصله گذاری است.از آنجا که بسیاری از آنها شنیده اند که این ویروس در محدوده ی سنی آنها چندان خطرناک نیست و بیشتر برای افراد مسن خطر دارد ممکن است چندان به رعایت نظافت واقدامات ایمنی رغبتی نشان ندهند. به این نوجوانان چه بگویید ؟

گرچه شاید احتمال خطر بیماری برای آنها کمتر است ولی باز هم وجود دارد. ضمن این که حتی در صورت بی علامت بودن بیماری، خطر ناقل بودن و ابتلای دیگران از جمله سالمندان خانواده ( مانند پدر بزرگها و مادر بزرگها ) بسیار جدی است.

نکته ی مهم دیگری که وقتی نوجوانان می خواهند با دوستانشان بیرون بروند باید گفته شود این است که ” شما نمی دانید دوستانتان سالم هستند یا ناقل. ممکن است خودتان مشکلی نداشته باشید ولی در اثر ارتباط با دوستانی که ناقل هستند، ویروس را به خانه و دیگران انتقال دهید و سلامتی آنها را به خطر اندازید.”

2 نوجوانان را درک کنید:

احساس ناراحتی و ناکامی نوجوانان را از ندیدن دوستانشان و ماندن در خانه و حذف بسیاری از فعالیت های لذتبخش معمول درک کنید. بسیاری از فعالیت های معمول لذتبخش مانند رفتن به مهمانی ها ، رستوران و … در این دوره حذف شده اند و تحمل این شرایط می تواند برای خیلی از نوجوانان ممکن است دشوار باشد.

همچنین دوستان برای نوجوانان بسیار اهمیت دارند و برقراری ارتباط با دوستان از وظایف تکاملی اساسی نوجوانان است . صحبت کردن با نوجوانانی که باید به صورت مستمر با والدین و خواهر و برادرهایشان در منزل بمانند لازم است.

به حرف های نوجوانان گوش کنید و از آنها بخواهید احساساتشان را بیان کنند و این احساسات را بپذیرید. درک کنید که چه احساس ناخوشایندی از ندیدن دوستانشان و ماندن در خانه دارند. به احساساتشان توجه کنید و با آنها همدلی نشان دهید.

3 از نوجوان برای اوقات فراغت نظر بخواهید:

 درباره این که چه کارهایی می توان انجام داد تا موقعیت حاضر قابل تحمل تر شود با نوجوانان حرف بزنید و پیشنهادات منطقی آنها را بپذیرید. آنها را برای خلاقیت و یافتن راههای جدید به منظور داشتن محیطی خوشایندتر در منزل و نیز تعامل با دوستانشان تشویق کنید. برای نمونه می توانید مقررات محدود کننده ی زمان استفاده ازرسانه های اجتماعی را کمتر کنید تا بتوانند با دوستانشان در ارتباط باشند.

4-درس خواندن نوجوان را مدیریت کنید:

از درس خواندن نوجوانان در منزل در زمان تعطیلی مدارس حمایت کنید. نرفتن به مدرسه و درس خواندن در منزل می تواند چالشی بزرگ هم برای نوجوانان و هم والدینشان باشد. انتظار نداشته باشید این روش به اندازه ی مدرسه رفتن کارآمد باشد ولی برنامه ریزی شما با مشارکت نوجوان می تواند کارآیی این سیستم را بیشتر کند. برنامه ای واقع بینانه برای ساعات مطالعه و انجام تکلیف با مشارکت نوجوانان تهیه کنید و دراین برنامه نخست زمان هایی را برای مطالعه و سپس برای بازی و تفریح درنظر بگیرید.

5-تنظیم برنامه خواب و بیداری:

برنامه ی خواب و بیداری منظمی برای همه ی اعضای خانواده و همچنین نوجوانان با مشارکت خود آنها طرح ریزی کنید. داشتن خواب کافی و منظم برای داشتن تمرکز بهتر درمطالعه وانجام تکالیف درسی و روحیه ی خوب ضروری است.

6-عادت های سالمی ایجاد کنید:

عادت های سالم مانند انجام ورزش و فعالیت بدنی و خوردن غذای سالم را تشویق کنید. در شرایط استرس زا برای همه ی افراد، به ویژه نوجوانان و جوانان ، غذای خوب و سالم وهمچنین ورزش و فعالیت بدنی کمک کننده است. اگر می توانید زمانی را برای ورزش به صورت خانوادگی اختصاص دهید. این کار می تواند هم یک فعالیت مفرح و هم یک اقدام مفید برای داشتن روحیه بهتر اعضای خانواده باشد.

7-روتین های هفتگی و روزانه:

حتی الامکان روتین های معمول خانوادگی مانند صرف غذا یا نوشیدن چای با هم را حفظ و ترغیب کنید. این روتین ها به آرامش اعضای خانواده و حفظ نظم خانه کمک می کند هم چنین روابط بین اعضای خانواده را نیز قوی تر می کند

8-بازی هایی برای تعامل با نوجوانان:

بازی و فعالیت هایی برای تعامل مفرح با نوجوانان دراوقات بیکاری تدارک ببینید و از پیشنهادات نوجوانان در این مورد استقبال کنید.

9-افزایش تمرکز و توجه به مطالعه و یادگیری نوجوان:

در صورت امکان فضایی اختصاصی برای نوجوانان در زمان انجام تکالیف و مطالعه اختصاص دهید تا تمرکز بهتری برای درس خواندن داشته باشند.

10-آموزش ذهن آگاهی برای هوشیاری در زمان حال:

ذهن آگاهی یعنی بودن در زمان حال و زندگی هوشیارانه را به نوجوانان آموزش داده و با آنها تمرین کنید. تمرین های ذهن آگاهی به شما کمک می کنند احساسات خود را بشناسید و آنها را بپذیرید. مثلا اگر احساس اضطراب دارید بهتر است به جای جنگیدن با آن ، وجودش را قبول کرده و آن را تجربه کنید. در این صورت انرژی و توان کمتری صرف می کنید و قادر خواهید بود به موضوعات دیگر زندگی و کارهایی که باید انجام دهید بپردازید.

ذهن آگاهی هم به نوجوانان و هم به شما کمک می کند تا بر نگرانی ها و تنش های خود غلبه کنید و با آرامش بیشتری به کارهای خود بپردازید. برای آموزش ذهن آگاهی و مدیتیشن به کلیپ ما داخل کانال در این زمینه مراجعه کنید.

11-یاد بگیرید چطور اختلافات را حل کنید:

وجود تعارض و اختلاف سلیقه بین اعضای خانواده بخصوص زمانی که مرتبا در کنار یکدیگر هستید طبیعی است. شما به عنوان والدین، الگوی نوجوانان هستید. تلاش کنید با آرامش با تعارضات برخورد کرده ، تعامل مثبتی با اعضای خانواده برقرار کنید. نوجوانان در این صورت خلق و روحیه ی بهتری خواهند داشت .

سعی کنید مهارت حل مسئله را به نوجوان خود آموزش دهید و به او یاد دهید که در مقابل نظرات مخالف خود چگونه واکنش نشان دهید

12 مراجعه به متخصص:

در صورتی که خودتان اضطراب یا مشکل روانشناختی دیگری دارید و یا فکر می کنید نوجوانتان دچار مشکلات روانشناختی شده است که با انجام این اقدامات بهتر نشده است از متخصصان بهداشت روانی کمک بگیرید.

لطفا سوالات و تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

احتمالا مقاله ها و ویدئوهای زیر مورد علاقه شما است:

چطور حسادت بین فرزندان را از بین ببریم؟

چگونه مشکلات خانواده را با گفتگو حل کنیم؟

چگونه زندگی خانوادگی خوبی داشته باشیم؟

چطور استرس را در فرزندم کاهش دهم؟

مشکلات خانوادگی را چگونه حل کنیم؟

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید