روحانی(معرفی شغل و رشته به همراه مزایا و معایب)

دسته بندی ها : آموزشی و فرهنگی هنری, معرفی مشاغل 3 دی 1397 عباس نیازی 2520 بازدید
روحانی

روحانی

روحانی کیست؟

فردی است که بر اساس شناخت از قرآن کریم و سخنان پیامبر اسلام و امامان معصوم (علیهم السلام ) مردم را با معارف دینی آشنا می کند . همچنین احکامی را که را که در زندگی شخصی و اجتماعی خویش به آن ها نیاز دارند . برایشان توضیح می دهد.

ویژگی های روحانی

به علم علاقه دارد: از ابتدای ورود به حوزه علمیه تا پایان عمر از مطالعه و علم آموزی فاصله نمی گیرد و می کوشد معارف دینی را خیلی خوب یاد بگیرد.

خوش برخورد و خوش روست: روحانی باید خوش برخورد باشد و به حرفای مردم گوش کند و در حد توان خود به پرسش های آن ها پاسخ می دهد. برقراری ارتباط اجتماعی خوب و عاطفی با مردم در این شغل بسیار مهم است.

صبور و بردبار است: شاید بتوان گفت این ویژگی برای هیچ شغلی به اندازه این شغل اهمیت ندارد. روحانی باصبر و بردباری خویسش ، فضایی را فراهم می کند که مراجعه کنندگان ، با آرامش کامل حرف دلشان را به او برنند و بعد او با دلسوزی و مهربانی راهنمایی شان کند.

خوب سخن می گوید و سخن خوب می گوید: روحانی باید بهترین ئ عالی ترین نکات را بیان کند و همچنین خیلی زیبا و جذاب سخن بگوید تا سخنانش بر دل مردم بنشیند.

انسان دوست است و به انسان ها احترام می گذارد: روحانی باید انسان ها را دوست داشته و با دلسوزی فراوان آن ها را هدایت و راهنمایی کند.

ساده زیست است: روحانی باید زندگی اش ساده باشد تا هم وقت بیشتری به مطالعه اختصاص دهد و هم مردم محروم و ساده راحت تر با او ارتباط برقرار کنند.

ورود به شغل روحانیت

امتحان ورودی: برای ورود به حوزه علمیه مانند دانشگاه باید امتحان داد . گروهی با مدرک سوم راهنمایی و گروهی با دیپلم ، امتحان ورودی می دهند و بعد از قبولی در امتحان با آن ها مصاحبه می شود.

مصاحبه : هدف از مصاحبه این است که تشخیص دهند آیا داوطلبان علاقه و شایستگی این شغل مهم و معنوی را دارند یا نه .

ثبت نام در مدرسه علمیه: بعد از موفقیت در مصاحبه ، فرد وارد حوزه علمیه می شود و او را به یکی از مدرسه های علمیه می فرستند تا ثبت نام کند و این زمان به او «طلبه» می گویند.

حجره: در مدرسه های علیمه ، غیر از کلاس درس ، حجره نیز هست . حجره همان اتاقی است که به دو یا سه نفر واگذار می شود تا در آن ساکن شوند. کسانی که از شهرستان دیگری می آیند و از خانواده خویش جدا شده اند ، در حجره زندگی می کنند و کسانی که در شهرستان محل سکونت خود درس می خوانند ، اختیار دارند که در حجره زندگی کند یا شب ها خانه شان بروند . بعضی ها با اینکه در شهر خودشان درس می خوانند ، شب ها در حجره مدرسه می مانند تا در فضایی آرام و علمی ، بهتر در بخوانند.

شهریه : پول مختصری است که هر ماه به طلبه داده می شود تا با آن بخش هایی از نیاز هایش را بر طرف کند.

مراحل آموزش: اولین مرحله طلبگی «مقدمات» است . بعد از آن مرحله «سطح» است و مرحله آخر «خارج » نامیده میشود.در دوره مقدمات ، مهم ترین درسی مه طلبه ها می خوانند «ادبیات عرب» است که پنج علم را شامل می شود: علم صرف ، نحو ، لغت ، معنی و بیان . ادبیات عرب بسیار مهم است ؛ زیرا قرآن ، نهج البلاغه و متون دینی ما به زبان عربی اند . علاوه بر ادبیات عرب ، آن ها با علم «منطق» نیز آشنا می شوند . این علم شیوه فکر کردن صحیح را می آموزد.

در مرحله سطح ، تفسیر قرآن ، تاریخ ، « علم فقه و اصول» و «کلام و فلسفه » آموزش داده می شوند و در مرحله خارج ، همین دروس را در سطح گسترده تر و عمیق تری به طلبه ها آموزش می دهند.

فضای شغلی روحانیت

فضای شغلی کار روحانی شبیه دیگر شغل ها نیست . روحانی باید بتواند در هر مکان و زمان وظیفه اش را انجام دهد. روحانیت مقامی معنوی است و روحانی دون هیپ چشم داشتی حاضر است دانسته های خود را در اختیار مردم بگذارد و آن ها را با احکام و دستورات اسلام آشنا کند. گروهی از روحانیون بعد از شناخت معارف اسلام ، امام جماعت می شود و در مساجد و جاهای دیگر نماز می خوانند . در ماه مبارک رمضان ، ماه محرم و بعضی از زمان های دیگر نیز به جاهای دور و نزدیک سفر می کنند و به تبلیغ دین اسلام کی پردازند . گروهی نیز از طریق صدا و سیما و نشریات مردم را ارشاد می کنند . همه آن ها احکام ، معارف معارف و اخلاق اسلامی و تاریخ زندگی پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام ) را به مردم می شناسانند . گروهی دیگر بیشتر وقتشان را به مطالعه و پژوهش اختصاص می دهند و در حوزه علمیه یا مراکز دیگر تدریس می کنند . بعضی از آن ها نیز به بالاترین درجه علم دینی – که اجتهاد است – می رسند . گروه دیگری از روحانیون در مراکز اداری و فرهنگی کارهای متنوعی مانند قضاوت ، وکالت برنامه ریزی فرهنگی و مشاوره تربیتی انجام می دهند و گروهی به کار نویسندگی می پردازند.

وظایف و مسئولیت های روحانی

مهم ترین وظیفه روحانی تبلیغ و تبین دین و دفاع از آن است. یعنی او هم باید بتواند مفاهیم دینی را به خوبی توضیح دهد و هم در جایی که دشمنان خدا به دین آسیب می زنند ، از آن دفاع کند.

مطلوبیت های شغلی روحانیت

روحانی با امور معنوی سر و کار دارد . او با پژوهش در قرآن و زندگی پیامبر و برزگان دین ، با ریشه های اصیل دین آشنا می شود و به راحتی می تواند مفاهیم دین را ترک کند.

محدودیت های شغلی روحانیت

مردم روحانی را در لباس پیامبر و بزرگان دین می بینند؛ برای همین او باید مراقب باشد که بعضی از کارهایی را که انجام دادن آن ها بر خلاف انتظار مردم است ، انجام ندهد. لباس روحانی و شیوه زندگی او باید ساده و بی پیرایه باشد ؛ به گونه ای که مردم او را از خود بدانند.

اهمیت شغلی روحانیت

در اصل نمی توان گفت که روحانیت شغلی مثل دیگر شغل هاست . روحانیت مقامی معنوی است که مردم با دستورات خدا آشنا می سازد و راه سعادت دنیوی و اخروی را به آن ها یادآوری می کند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

شما با مراجعه به روحانیون مساجد محل زندگی خود ، مراجعه به حوزه هیا علمیه ، وبگاه www.tebyan.net  می توانید اطلاعات بیشتری درباره این شغل به دست آورید.

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0