زنبورداری(معرفی شغل و رشته)

دسته بندی ها : تولیدی, معرفی مشاغل 28 مرداد 1398 عباس نیازی 2061 بازدید
زنبورداری

زنبورداری

زنبورداری

زنبورداری

زنبورداری

زنبوردار چه کسی است؟

«زنبوردار» کسی است که انواع زنبور عسل را بشناسد ، نحوه فعالیت آن فعالیت آن ها را بداند و بنواند از عهده تشخیص ساختمان کندو ؛ به کار گیری لوازم مورد نیاز در زنبورداری ، پرورش و نگه داری زنبور عسل و برداشت عسل برآید.

ویژگی های یک زنبوردار:

به حشرات و طبیعت علاقه مند است: مهم ترین ویژگی زنبور داران علاقه به طبیعت و حشرات است. آن ها باید افرادی نترس باشند و از نیش زنبور نیز هراسی نداشته باشند؛ چرا که ممکن است در این حرفه گاهی دچار گزش شوند.

صبور و دقیق است : در برخورد با عوامل مختلف ، مانند شیوع بیماری ها ، مدیریت لازم است و این مدیریت زمانی عملی می شود که زنبور دار ها صبر و حوصله کاغی به خرج دهند و کارشان را با دقت پیگیری کنند.

پشتکار و اراده قوی دارد: باید بدانید در تمام خود اشتغالی ها برای رسیدن به هدف ، تلاش و پشتکار زیادی لازم است . در این شغل هم لازم است در ماه هایی از سال زنبوردار با جدیت بیشتری کار کند و به نتیجه برسد.

شرایط ورود به شغل زنبورداری:

اگر شما علاقه مند به این شغل باشید ، بدون تحصیلات دانشگاهی نیز میتوانید به آن وارد شوید . البته در این صورت باید در کلاس ها و دوره های که سازمان جهاد کشاورزی استان شما برگزار کی کند، شرکت کنید . همچنین لازم است دست کم دو سال تجربه کاری در کنار یک متخصص زنبورداری داشته باشید تا با فنون این حرفه آشنا شوید و بتوانید این شغل را ادامه دهید . خوب است بدانید در گذشته رشته ای با عنوان پرورش زنبور عسل وجود داشته است که علاقمندان می توانسته اند در آن تحصیلات دانشگاهی داشته باشند . برای ورود به این شغل به سرمایه زیادی نیاز ندارید . بهتر است کار خود را با تعداد کمی کندو شروع کنید و کم کم تعداد آن ها را افزایش دهید.

پیشرفت در شغل زنبورداری:

شما در ابتدای ورود به این شغل به سرمایه زیادی ندارید. بهتر است کار خود را با کمی کندو شروع کنید و کم کم تعداد آن ها را افزایش دهید . هر چه تجربه شما در این کار بیشتر شود، میتوانید شغل خود را گسترش دهید و به تعداد کندو ها و زنبور هایتان بیفزایید.

فضای شغل زنبورداری:

فضایی که برای استقرار کندو ها در نظر می گیرید ، باید شهد و گرده های فراوان برای تغذیه زنبور های عسل داشته باشد. به طور کلی ، گیاهی چون توتون ، پنبه ، آفتاب گردان ، یونجه ، شبدر ، اسپرس ، بیدمشک ، گون و آویشن منابع مهم شهد و گرده برای زنبور عسل محسوب می شوند . هوای منطقه نیز بسیار مهم است ؛ زیرا گرما یا سرمای بیش از حد ، بارندگی پیوسته و زیاد ، باد های شدید ، هوای شرجی ، افزایش یا کاهش ناگهانی دما ممکن است منطقه را برای استقرار زنبورستان نا مساعد کند. یکی دیگر از نکات بسیار مهم ، وجود منبع آب سالم و بهداشت منطقه است . همچنین باید به عواملی چون دور بودن کافی زنبورستان از مناطق مسکونی و جاده ، رعایت فاصله زنبورستان ها از هم ، آلودگی صوتی و بو های نامطلوب نیز توجه کنید و منطقه ای را برای این کار در نظر بگیرید که تمام این شرایط را داشته باشد. در غیر این صورت ، ممکن است زنبور ها فراری شوند یا بمیرند. در کل باید گفت که محیط کاری زنبورداران طبیعت است. در این شغل شما با نجار ها ( برای ساخت کندو های استاندارد ) ، اتحادیه زنبورداران و جهاد کشاورزی استان خود (برای تامین دارو و پادزهر ) و نیز خریداران محصولات در ارتباط خواهید بود.

وظایف و مسئولیت های زنبوردار:

 • حفاظت و نگه داری از کندو های زنبور عسل
 • سرکشی به زنبور ها
 • اضافه کردن طبقه های کندو ، در صورت نیاز
 • محاسبه میزان تولید عسل و چگونگی کیفیت آن
 • بررسی وضعیت سلامت زنبور ها و کندو
 • بهره برداری از محصولات کندو.

محاسن شغل زنبورداری:

شغل زنبورداری در شروع به سرمایه و امکانات زیادی نیاز ندارد و شما تنها با گذراندن دوره های آموزشی زنبورداری و کسب تجربه لازم میتوانید خیلی آسان به این کار وارد شوید. بسیاری از کشاورزان و کسانی که در روستا ها زندگی می کنند ، می توانند این شغل را به عنوان شغل دوم خود داشته باشند و در کنار فعالیت های دیگر خود به زنبورداری نیز بپردازند.

محدودیت های شغل زنبورداری:

عدم دسترسی زنبورداران به بازار جهانی و مشکلاتی که بر سر راه صدور محصولات آن ها وجود دارد، حیطه فعالیت فعلیت این افراد را محدود می کند . در این میان ، وجود عسل تقلبی در بازار باعث بی اعتمادی مردم به عسل طبیعی شده است. به هر حال ، به سبب حمایت کم مسئولان از این حرفه ، زنبورداری در ایران تنها به تهیه عسل محدود شده و این در حالی است که مروزه در بازار جهانی به دیگر فراورد ههایی که زنبور ، این حشره کوچک ، می تواند تولید کند، بیشتر توجه شود؛ فراورد های چون موم، ژله رویال (مکه امروزه ثابت شده است مصرف آن می تواند عمر انسان را افزایش دهد) ، گرده گل ( این ماده برای ضعف عمومی و کم خونی به ویژه برای اطفال ، بسیار مفید است)، و زهر که در بسیاری صنایع از آن استفاده می شود. توجه به سایر فراورده های زنبور عسل می تواند به اشتغال زایی نیز کمک بسزایی کند.

اهمیت شغل زنبورداری:

اهمیت اقتصادی پروش زنبور عسل بیشتر در گرده افشانی گیاهان زراعی و باغی و افزایش محصولات کسشاورزی است . به طوری که طبق تحقیقات انجام شده در کشور های دیگر ، ارزش زنبور عسل در افزایش محصولات کشاورزی بسیار بیشتر از تولیدات مستقیم کندو هاست. بررسی های انجام ده در ایران نیز نشان می دهد که نقش زنبور عسل در افزایش محصولات کشاورزی چندین برابر نسبت به تولید عسل ارزش دارد. زنبور عسل علاوه بر دخالت در عمل گرده افشانی با تولید محصولاتی مانند ژله رویال ، زهر ، گرده و بره موم در صنایعی مانند دارو سازی ، نساجی ، کاغذ سازی ، شمع سازی و تولیدذ واکسن نقش ارزشمندی ایفا می کند و باعث افزایش اشتغال زایی می شود. مهم ترین خاصیت عسل علاوه بر ارزش غذایی ، ارزش دارویی شدن مغز استخوان جهت خون سازی ، درمان ناراحتی قلبی ، تصلب شایین ، تقویت ماهیچه های قلب ، باز شدن رگ های بسته شده قلب ، ناراحتی های اثنی عشر ، تقویت حافظه ، از بین رفتن ضعف اعصاب ، قوی شدن عضلات به خصوص در سنین رشد بچه ها تاثیر گذار است . متاسفانه مردم از خواص بی شمار عسل بی خبرند و این موضع نشان می دهد که باید بیش از گذشته به این حرفه توجه شود.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شغل زنبورداری:

ابتدا مطالعه بروشور وزارت جهاد کشاورزی و کتاب های مربوط به پرورش . نگه داری زنبور عسل را به شما پیشنهاد می کنیم در ضمن میتوانید یک زنبورستان مراجعه کنید و از نزدیک با این حرفه آشنا شوید و با صاحبان این مشاغل صحبت کنید مجلات نشریه های میز در این زمینه منتشر می شود که برای علاقمندان به این حرفه مطالب خوبی دارند.

امیدوارم میوه زندگیتون را به ثمر برسونید…

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0