شغل دادیاری(شغل،رشته،وظایف،مزایا و معایب)

دسته بندی ها : خدماتی, معرفی مشاغل 11 مهر 1398 عباس نیازی 2452 بازدید

شغل دادیاری

شغل دادیاری

شغل دادیاری

شغل دادیاری(شغل،رشته،وظایف،مزایا و معایب)

به داوری در دادگاه بدون اجازه صدور حکم نهایی «دادیاری» می گویند

دادیار کیست؟

در هر جامعه ای قوانینی وجود دارد که توسط مجلس ان کشور و نمایندگان تصویب می شود و کسانی که خلاف این قوانین رفتار کنند به اصطلاح جرم مرتکب می شوند مرجعی که به جرم افراد رسیدگی می کند دادگاه است ولی خود دادگاه از افراد مختلفی تشکیل شده است شاید وکیل یا شغل وکالت برای همه افراد شناخته شده باشد ولی کمتر افرادی هستند که از شغل دادیاری و حدود اختیارات آن اطلاع داشته باشند

تا قبل از این که دادسراها وجود داشته باشند فقط دادگاه وجود داشت ولی خیلی از افرادی که به دادگاه ها فراخوانده می شدند مجرمان واقعی نبودند دادسراها بوجود آمدند تا فقط مجرمان واقعی در دادگاه در مقابل قاضیان حاضر شوند

ولی دادیارها که در رشته علوم قضایی تحصیل کرده اند به کشف و بررسی جرم می پردازند خیلی از مسائل را قبل از رسیدن به دادگاه به صورت توافقی حل و فصل می کنند این افراد شخصیت شناس های بسیار قوی هستند و یاد گرفته اند چگونه درست را از نادرست تشخیص دهند و کارشان کشف جرم و صدور قرار تعقیب و اقامه دعوا می باشد آن ها در دادسرا و تحت ریاست و نظرات دادستان انجام وظیفه می کنند و از نظر اظهارنظر و رای،تابع دادستان هستند و زمانی که دادستان به آن ها ارجاع دهد امور سرپرستی،تحقیقات مقدماتی،اجرای احکام و سایز وظایف را بر عهده می گیرند

نکته مهم: دادیار برای اقدام به هر کاری باید از طرف دادستان مأمور شود.

دادیار چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

 نفوذ ناپذیر است: متهمان و شاکیان در بسیاری موارد می خواهند با پرداخت پول به دادیار رای دادسرا را به نفع خود تغییر بدهند اما دادیارها نمی‌پذیرند و هیچ چیز بر رای درست آنها تاثیر نمی گذارد.

انعطاف ناپذیر است: برای قاطعیت در اجرای قانون، نباید تحت تاثیر احساساتش باشد. انعطاف ناپذیر بودن از مشخصه های اصلی یک دادیار است.

قدرت تجزیه و تحلیل بالایی دارد: در امور قضایی گاهی تشخیص درست و غلط سخت است. در این موارد دادیارها از قدرت تجزیه و تحلیل بالای خود بهره زیادی میبرند.

مدیر و مدبر است: در دست گرفتن کنترل دادگاه و افراد برعهده دادیار است. دادیار مدیریت یک واحد از دادسرا را برعهده دارد و زمانی همه چیز در جای خود قرار می گیرد که او مدیری خوب و باهوش باشد.

با حوصله است: دادسراها پذیرایی افراد آسیب دیده و مجرمان خطرناک اند. اغلب بین متهمان و شاکیان دعواها و زد و خورد های زیادی پیش می‌آید. دادیارهر روزشاهد اینگونه رفتارهاست و آنها را به عنوان جزیی از کار خود پذیرفته است.

چطور دادیار شویم؟

برای دادیار شدن لازم است مراحل زیر را طی کنید

 • تحصیل در رشته های حقوق، علوم سیاسی، فقه و مبانی حقوق اسلامی و دریافت مدرک کارشناسی
 • شرکت در آزمون قضاوت که توسط دادگستری کل کشور برگزار می‌شود،
 • طلاب حوزه علمیه نیز با توجه به شرایط مندرج در قانون حوزه اجازه شرکت در این آزمون را دارند.
 • هنگامی که در آزمون پذیرفته شدید با توجه به استان یا حوزه ی قضاوتی که در آزمون آن شرکت کرده اید، یک تا دو سال دوره آموزشی را خواهید گذراند (البته در این مدت شما دادیار محسوب می‌شوید).
 • از آن پس، تحت نظر دادستان هر استان در شعبه های دادیاری کیفری مشغول به کار خواهید شد. دادیار ها به عنوان های دادیار تحقیق، دادیار اظهارنظر، دادیار اجرای احکام و نماینده دادستان در دادگاه تقسیم‌بندی می‌شوند. شما می‌توانید تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در شاخه های حقوق خصوصی، حقوق بین الملل، حقوق تجارت بین الملل، حقوق جزا و جرم شناسی و حقوق زن و خانواده ادامه بدهید. فراموش نکنید که از لحاظ فقهی، دادیار باید مرد، بینا، عادل، حلال زاده و شیعه باشد و فقیرو سفیه نباشد.

چطور در شغل دادیاری پیشرفت کنیم؟

 دادیار ها هرساله ترفیع میگیرند. بدین معنا که هنگام شروع کار بنا به استان و محل خدمت، رتبه ی سه یا پنج دارند اما میتوانند تا رتبه ی دوازدهم پیشرفت کنند و در نهایت، قاضی شوند. در این صورت آنها اجازه صدور حکم نهایی پرونده ها را پیدا میکنند.

محیط کار دادیارها چگونه است؟

 دادیار ها در یک دفتر و همراه با یک یا چند منشی  کار می کنند. هر دادسرا شامل بخش هایی است که به آنها «دادیاری» گفته می‌شود. دادیاری ها بنابر نوع جرم طبقه‌بندی می‌شوند به عنوان دادیاری اول، دوم و… می گیرند. هر کدام از این دادیاری ها زیر نظر یک دادیار اداره می‌شود. دادیارها تحت نظر دادستان کار می کنند و با متهمان، شاکیان، دیگر دادیارها، مأموران پلیس و قاضیان در ارتباط اند.

 وظایف و مسئولیتهای شغل دادیاری:

دادیارها به طور کلی سه وظیفه عمده دارند:

 • کشف جرم و دلایل وقوع آن
 • قرار تعقیب و اقامه دعوا
 • اقامه دعوا از جنبه حق الله؛ باید بدانید که هرجرم دو جنبه دارد: جنبه حق الناس و جنبه حق الله. برای مثال، وقتی کسی مرتکب قتل شود، در صورتی که خانواده مقتول رضایت دهند، دادیار باید جرم قاتل را از نظر فقهی و حق الله نیز بررسی کند و فراموش نکند که قاتل از این جنبه همچنان مجرم است. پس از آن موظف است اسناد و مدارک را به مرجع بالاتر ارائه دهد تا در نهایت، قاضی حکم را اعلام کند.

محاسن شغل دادیاری:

 • دادیارها حقوق مناسبی دریافت می کنند که از نظر مالی آن ها را تامین می کند
 • امکاناتی چون خانه سازمانی و وام‌های خاص به آنها تعلق میگیرد
 • در طول زندگی حرفه ای خود به طور مرتب ترفیع می‌گیرند که این امکان در اکثر شغل ها وجود ندارد
 • مقدار مزایای مالی به این دلیل به دادیاران داده می‌شود که متهمان و مجرمان نتوانند با پیشنهاد پول آنها را وسوسه کند و بر تصمیمشان تاثیر بگذارند.

محدودیت های شغل دادیاری:

دادیارها و قضات در صورت اشتباه در قضاوت دچار انفصال یا تنزل شغلی می شوند و تمام زندگیشان مورد بررسی قرار می گیرد.

اطلاعات بیشتر در مورد شغل دادیاری:

شما با مراجعه به وبگاه دادگستری استان تهران به نشانی www.tehranjudiciary.ir و نیز رفتن به دادسراها و دادگاه ها و صحبت کردن با متخصصان این رشته می‌توانید اطلاعات مفیدی درباره ی آنها به دست آورید.

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در زمینه این شغل با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

 1. safi گفته :
  03:54 1399/01/21

  ممنون مفید بود

 2. محمد گفته :
  12:11 1399/02/01

  توی مطلب آورده بودید که (دادیاران در صورت توانمندی و داشتن پشتکار لازم می توانند در نهایت قاضی شوند!!) بنده خودم لیسانس حقوق دارم، این جملتون کلا اشتباهه، دادیار خودش قاضی محسوب میشه و نکته اینجاست که قضات درجات و عناوین مختلفی دارند (مانند دادیار، بازپرس، دادستان، قاضی رسیدگی کننده و اجرای احکام) که همه اینا مقامات قضایی محسوب میشن، در ضمن، فارغ التحصیلان علوم سیاسی حق شرکت در ازمون قضاوت را ندارند

  • سلام محمد عزیز
   ممنون بابت این که مقاله رو خوندی
   مطلبی که مطرح کردی رو من بررسی میکنم و حتما اصلاح میکنم-بیشتر اطلاعاتی که داخل مقاله گذاشتم هم از مصاحبه های خودم با متخصصین هست و هم از کتاب های مختلف و شاید هم درست نباشه و شاید قسمت هاییش اشتباه باشه
   بازم ممنون بابت وقتی که گذاشتی
   انشالله موفق باشی

 3. فرهاد کبیر گفته :
  01:42 1400/02/03

  سلام اگر فردی دارای کارشناسی ارشد علوم قضایی باشد امکان دادیار شدن وجود دارد یا خیر؟

  • سلام
   این رو باید از کسی که وارد این شغل شده بپرسید ولی تاجایی که میدونم بله با رشته حقوق امکانش هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :
0