دندانپزشکی(شغل،رشته،شرایط ورود،معایب و محاسن)

دسته بندی ها : بهداشتی و درمانی, معرفی مشاغل 9 مهر 1398 عباس نیازی 15336 بازدید
شغل دندانپزشکی

شغل دندانپزشکی

شغل دندانپزشکی

شغل دندانپزشکی

دندانپزشکی(شغل،رشته،شرایط ورود،معایب و محاسن)

دندانپزشک شدن رویای خیلی از کسانی است که وارد رشته تجربی می شوند شغلی با پرستیژ و درامد خوب و عالی،ولی به اندازه ای که مزایای شغل دندانپزشکی را می دانیم کسی از وظایف و یا مشکلات دندانپزشک ها اطلاع ندارد و از همه مهم تر شرایط سخت ورود به این شغل و  سال هایی که باید صرف تحصیل در این شغل شود

علائم بسیاری از بیماری ها از طریق دهان و دندان نمود پیدا می‌کند و دندانپزشکان قادر به شناسایی آنها هستند و همین نکته و تاثیر مهم بهداشت دهان و دندان بر سلامت کل بدن اهمیت این شغل را آشکار می‌کند. به تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان که منجر به تضمین سلامت جسم و روح و زیبایی افراد یک جامعه می شود «دندانپزشکی» می گویند.

دندانپزشک چه کسی است؟

دندانپزشک کسی است که علاوه بر تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان، با بررسی و پیشنهاد راه های پیشگیری از بروز ناراحتی‌های مربوط به آنها جلوگیری می کند و می کوشد سطح بهداشت دهان و دندان را در جامعه بالا ببرد.

دندانپزشک چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

تمرکز و دقت خوبی دارد: کار بر روی دندان، کار بسیار ظریف و حساس است و مانند سایر مشاغل پزشکی لازم است دندان پزشک از تمرکز و دقت بالایی برخوردار باشد.

روابط عمومی بالایی دارد: از نظر اخلاقی و عاطفی دندانپزشک باید توانایی برقراری ارتباط با بیماران را داشته باشد و بتواند آنها را درک کند. داشتن روابط عمومی خوب به این افراد بسیار کمک می‌کند.

صبور و پرحوصله است: دندانپزشک به دلیل حساسیت شغلی خود، باید فردی با حوصله باشد زیرا ممکن است افرادی که از کشیدن دندان یا عمل جراحی لثه وحشت دارد؛ به ویژه کودکان به او مراجعه کنند پس او باید با نهایت آرامش و حوصله با آنها مدارا کند تا آمادگی لازم برای این کارها را پیدا کنند.

چطور دندانپزشک شویم؟

شما برای ورود به این شغل باید رشته تجربی را در متوسطه دوم انتخاب کنید و پس از شرکت در کنکور و قبولی در رشته دندانپزشکی باید مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی را دریافت کنید؛ برای گرفتن مدرک دکترای عمومی دنداپزشکی ابتدا باید دوره علوم پایه را طی دو سال بگذرانید. در این دوره درس های عمومی، علوم پایه و برخی درس های اختصاصی به صورت نظری، عملی، نظری-عملی در کلاس یا آزمایشگاه ارائه می‌شود. بعد از آن دوره تخصصی شما به مدت چهار سال شروع میشود درس های این دوره به صورت نظری، عملی، نظری-عملی در کلاس به آزمایشگاه کلینیک های دندانپزشکی، بخش های بیمارستانی و مراکز بهداشتی ارائه می‌شود.

نکته مهم:شرط دریافت مدرک، گذراندن کلیه واحدهای درسی و دفاع از رساله است بعد از آن می توانید در دوره تخصص دندانپزشکی شرکت کنید برای تحصیل در این دوره، شما یکی از شاخه های ارتودنسی و جراحی لثه و فک، درمان ریشه دندان، پروتزهای درمانی، دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، دندانپزشکی کودکان و… را انتخاب می کنید. بعد از آن نیز در صورت تمایل می توانید تحصیلات تان را تا دوره فوق دکترا ادامه دهید.

چطور در شغل دندانپزشکی پیشرفت کنیم و درآمد بالایی داشته باشیم؟

برای پیشرفت در این شغل باید دائماً به دنبال یادگیری روشها و فنون جدید باشید و در کنگره‌ها و سمینارهای که در داخل و خارج کشور برگزار می‌شود شرکت کنید به روز بودن اطلاعات باعث آشنایی شما با ابزارها و تکنیک های جدید می‌شود اما اگر بخواهید در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها کار کنید می‌توانید مطب شخصی داشته باشید اما برای این کار به سرمایه اولیه احتیاج دارید همچنین لازم است دوره طرح خود را بگذرانید تا ضمن کسب امتیاز لازم برای احداث مطب در شهرهای مختلف متفاوت است مهارت های لازم برای احداث مطب به صورت مجزا را نیز کسب کنید؛ سپس با توجه به استانداردهای مورد قبول وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مکانی مناسب را به عنوان مطب در نظر بگیرید و مجوز و پروانه تاسیس آن را هم از معاونت سلامت درمان دانشگاه علوم پزشکی دریافت کنید.

مطب دندانپزشکان چه خصوصیاتی باید داشته باشد:

محیط کار دندانپزشک باید سرپوشیده، منظم و آرام و نیز بهداشتی و عاری از میکروب (استریل)باشد؛ در غیر اینصورت وسایل کار او می توانند ناقل انواع بیماری‌ها باشد. امکانات برق و آب مطب دندانپزشکان بسیار مهم است؛ دندانپزشک بیشتر با تکنیسین‌های پروتز دندان پرستاران دندانپزشکی، فروشندگان لوازم دندانپزشکی و داروخانه‌ها در ارتباط است. هنگام خرابی دستگاه ها نیز با مهندسان پزشکی سر و کار پیدا می‌کند.

وظایف و مسئولیتهای شغل دندانپزشکی:

 • کشیدن دندانهای پوسیده
 • پر کردن دندان
 • عصب کشی دندان
 • ساخت دندانهای مصنوعی
 • جرم گیری
 • جراحی لثه
 • کاشت دندان
 • تشخیص بیماری های دهان و دندان

محاسن شغل دندانپزشکی:

دندانپزشکان از وجه ی اجتماعی خوبی برخوردارند. آنها همواره این امکان را دارند که با شرکت در سمینارهای داخلی و خارجی اطلاعات خود را به روز کنند.

معایب شغل دندانپزشکی:

 • دندانپزشکان تا زمانی می‌توانند به فعالیت ادامه دهند که دستان توانمند برای تراش و بازسازی دندان داشته باشند؛ اگر دست های آنها در اثر هرسانحه ای آسیب جدی ببیند شغلشان در معرض خطر قرار می گیرد.
 • کمردرد و پادرد از دیگر آسیب های این شغل هستند ضمن اینکه دندان پزشک با بیماران در ارتباط مستقیم است و احتمال دارد بیماری های عفونی مختلف مثل هپاتیت یا ایدز را از بیماران خود بگیرد
 • به دلیل بالا رفتن سطح سلامت دهان و دندان امروزه به دندانپزشکان کمتری در شهرهای بزرگ احتیاج است

دیگر رشته های مهم شاخه علوم تجربی کدام هستند؟

داروسازی                                           روان پزشکی 
پرستاری                                            بینایی سنجی
امدادگری                                           دامپزشکی
بهداشت حرفه ای                              شنوایی سنجی
گفتار درمانی                                      کارشناسی تغذیه
کارشناسی میکروبیولوژ                      کارشناسی پروتز دندان
کارشناسی فیزیوتراپی                       کارشناسی کاردرمانی
کارشناسی علوم آزمایشگاهی           کارشناسی رادیولوژی
کارشناسی گیاه پزشکی                     کارشناسی پرتودرمانی
کارشناسی بهداشت محیط                  کارشناسی بیهوشی
مسئول فنی صنایع غذایی                   کارشناسی مامایی
کارشناسی ژنتیک                                کارشناسی اتاق عمل
عینک سازی یا اپتیومتری                   

امیدوارم میوه زندگی خود را بارور کنید…

لطفا سوالات و اطلاعات خود را با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

 1. مریم گفته :
  15:59 1398/07/14

  مطالب سایت بسیار عالی و به روز هستند

 2. صالح گفته :
  22:32 1398/10/16

  خیلی خوب است برای آشنایی با این شغل

 3. امیر گفته :
  01:11 1399/03/21

  پس یعنی این شغل شغل خوبی هست که به سراغش بریم، درآمدش چطوره؟

 4. ترانه گفته :
  16:22 1399/06/28

  سلام ببخشید میشه حداکثر حقوق دندان پزشکی روبگید به طور عددی چون در سایتتون نوشته خوب وعالی هست من میخوام بدونم حداکثرمبلغش چقدرهست.

  • سلام بزرگوار
   دقیق اطلاع ندارم ولی میدونم هم میشه داخل بیمارستان کار کرد و با حقوق بسیار عالی و هم مطب زد در کل یکی از بهترین رشته های تجربی دندانپزشکی هست
   موفق باشید

  • Fatemeh گفته :
   18:29 1400/04/02

   سلام ترانه جون معمولا هیچ کدوم از سایت ها مبلغ عددی ذکر نمیکنن چون مبلغ ها ثابت نیست ولی حداقل درآمد یک دندانپزشک که از مقطع دانشجویی مثلا از سال 5 به بعد شروع به کار کرده باشه با کسی که ۱٠یا ۱۲ سال تجربه داره متفاوته
   طبق اطلاعاتی که من دارم حقوق یک دنداپزشک کم تجربه حداقل از 12 تا 15 میلیون تا حداکثر 30 میلیون در ماه و یک دندانپزشک با تجربه مثلا 12 ساله تا 100 میلیون در ماه هم میتونه درآمد داشته باشه .بستگی به شهر ،منطقه ، تجربه ،تحصیلات و … داره.
   موفق باشی عزیزم

 5. سلام خسته نباشید
  مطالب عالی بود ممنونم…امیدوارم که منم بعد 3 سال دندونپزشک بشم خیلی ممنون
  ی سوال چرا هیچ سایتی درآمدش رو نگفته؟؟

  • سلام
   انشالله حتما با تلاشت میتونی
   درامد نگفتن چون ثابت نیست و متغیر هست تازه مواد اولیه اش کاملا به قیمت دلار بستگی داره
   موفق باشی

 6. girl.s.painter گفته :
  00:10 1400/02/13

  سلام خسته نباشید
  شخصی که درحال تحصیل تو رشته دندانپزشکی هست و میخواد تخصص هم بگیره باید هر دو تا طرح رو هم بره؟؟؟
  یا مثلاً میشه که دکترای عمومی رو گرفت و طرحش رو نرفت به جاش امتحان تخصص داد و بعد از اتمام تخصص طرح دو ساله رو اجرا کرد؟؟؟(در واقع اون دوسال طرح دکترای عمومی درصورت تمایل به ادامه تحصیل باز هم هستش یا اینکه بعد از خوندن تخصص فقط طرح تخصص رو باید رفت؟؟)
  یا هر دو باید جداگانه طرح داشته باشن حتی اگر پیوسته م تحصیل بشه؟؟؟
  منظورم اینه که ۱۲سال طول می‌کشه؟؟(دکترای عمومی+طرح+تخصص ارتودنسی+طرح)
  یا اینکه ۱۰سال؟؟؟(دکترای عمومی+تخصص ارتودنسی+طرح)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :
0