بلاگ

شغل طراح سایت(شغل،رشته،بازارکار و فرصت های شغلی)

شغل طراح سایت(شغل،رشته،بازارکار و فرصت های شغلی)

زمانی بود که تنها روش فروش و یا بازاریابی محصولات از طریق رودررو انجام می شد ولی با گذشت زمان و گرایش مردم به استفاده از اینترنت و هم چنین فضای مجازی میل و رغبت مردم به خرید از طریق اینترنت افزایش پیدا کرد مردم تمایل پیدا کردند که از طریق سایت و نشستن در خانه و خرید اینترنتی محصولات و احتیاجات خود را تامین کنند

کاربرد فضای مجازی و اینترنت پای خود را فراتر گذاشت و امروزه حتی شناخت و انتخاب دکترها و یا هرچیزی با استفاده از فضای مجازی انجام می شود

شاید در نگاه اول اپلیکیشن های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام کاربرد و طرفداران بیشتری داشته باشد ولی تجربه در ایران نشان داده است که شبکه های اجتماعی به تنهایی نمی توانند بستر مطمئنی برای کسب و کارها باشند و ممکن است هر لحظه بر اثر فیلتراسیون از دسترس عموم خارج شوند ولی سایت به علت دسترسی گسترده و دور بودن از فیلتراسیون و مشکلات ناشی از آن همیشه طرفداران خود را دارد

شغل طراح سایت
شغل طراح سایت

سایت می‌تواند متعلق به سازمان‌ها، شرکت‌ها، اشخاص و … باشد. طراحی سایت برای دستیابی به بازارهای هدف بر خط (آنلاین)و جلب توجه بینندگان به سایت، ترغیب آن ها به خرید محصولات و خدمات و ایجاد انگیزه برای بازگشت دوباره است.

به مجموعه اقداماتی که برای نمایش دادن اطلاعات خاص شامل متن، تصویر، صدا، فیلم و … بر روی اینترنت انجام می‌گیرد، طراحی وب می‌گویند. ( شغل طراحی صفحات وب )

پس با میوه زندگی همراه باشید تا به بررسی شغل طراحی سایت به عنوان یکی از مشاغل پرطرفدار که محدودیت تحصیلات و سن ندارد بپردازیم

طراح سایت چه کسی است؟

‌طراح وب کسی است که با در نظر گرفتن هدف یک وبگاه و مخاطبان آن به کمک ذوق و قریحه خویش به طراحی، برنامه نویسی، بارگذاری و به‌روزرسانی وبگاه‌ها و وب نوشت‌ها می‌پردازد.

شغل طراح سایت چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

توانایی کار گروهی دارند: معمولا کار طراحی سایت به تنهایی انجام نمی شود و کسانی که برای شرکت ها و یا سازمان ها کار طراحی سایت را انجام می دهند با گروهی متشکل از طراح و گرافیست و تیم شبکه های اجتماعی و غیره کار می کنند پس باید توانایی کار گروهی را داشته باشند

خلاقیت و ذوق هنری دارند: یکی از مهم ترین ویژگی های طراحان سایت داشتن ذوق هنری و خلاقیت می باشد به طوری که باید بتوانند سایت را به زیباترین شکل ممکن طراحی کنند تا افراد بیشتری علاقه به دیدن سایت داشته باشند

انعطاف پذیر هستند: سلیقه افراد و شرکت‌ها متفاوت است. در عین حال، ممکن است مشتریان عقیده و تصمیم خود را بارها تغییر دهند و حتی سلیقه خود را به طراح وب تحمیل کنند. در چنین شرایطی هم طراح وب نباید برنجد یا عصبانی شود.

چطور طراح سایت شویم؟

1-هنرستان و رشته طراحی سایت:علاقه‌مندان می‌توانند در هنرستان در رشته طراحی صفحات وب تحصیل کنند.

2-آموزشگاه های فنی حرفه ای آزاد:آموزشگاه های فنی حرفه ای هم مهارت‌های لازم برای این حرفه را در سرفصل‌های تعریف شده با همین عنوان یا به صورت مستقل آموزش می‌دهد.

3-تحصیل در شاخه های کامپیوتر و گرفتن کاردانی تا دکترا:علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در این زمینه می‌تواند در مقاطع دانشگاهی مختلف( از کاردانی تا دکترا )در یکی از شاخه های کامپیوتر( فناوری اطلاعات، نرم افزار، سخت افزار و … )تحصیل کنند. در واقع، در ایران رشته‌ای دانشگاهی با عوان طراحی صفحات وب وجود ندارد و بسیاری از کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، ممکن است تحصیلات دانشگاهی مرتبط نداشته باشند و با یادگیری مهارت‌های لازم به این شغل وارد شده باشند. البته برای پیشرفت سریع‌تر در این شغل بهتر است در یکی از گرایش‌های مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده باشید. 

چطور طراح سایت حرفه ای شویم؟

پیشرفت در این حرفه لزوماً به تحصیل در این رشته محدود نمی‌شود و یادگیری مهارت‌های به‌روز این حرفه در بخش‌های مختلف آن مانند برنامه نویسی ( انوع زبان‌های برنامه نویسی وب )و گرافیک ( نرم افزارهای کاربردی همچون photoshop,flash ( اطلاعات در زمینه IT و آشنایی با استانداردها در پیشرفت افراد اثرگذارتر است. شرکت در آزمون‌های استاندارد جهانی و دریافت گواهی نامه‌های مرتبط نیز در ارتقای شغلی طراحان وب تأثیر دارد.

تجهیزات لازم برای شغل طراح سایت:

طراح وب با در دسترس داشتن وسیله کار خود ( رایانه)در هر فضایی می‌تواند مشغول به کار شود. البته شرایط کاری و تعاملات شغلی او بسته به اینکه در جایی استخدام شده باشد یا کارش را به‌صورت مستقل انجام دهد، متفاوت است. طراحان وب می‌توانند در شرکت‌های طراحی وب استخدام شوند یا طراحی وب را به‌صورت خصوصی و مستقل انجام دهند. این کار به سرمایه و امکانات مالی چندانی نیاز ندارد و تنها چیزی که در آن اهمیت دارد، گرفتن سفارش کار است.

ازآنجاکه در دنیای امروز انجام‌ دادن تمام فعالیت‌ها از تجاری تا فرهنگی به نحوی با اینترنت مرتبط است، طراحان وب باید قابلیت برقراری ارتباط با افراد در تمامی شاخه‌های کاری را داشته باشند.

وظایف و مسئولیت‌های شغل طراح سایت:

  • جمع آوری داده‌ها (اطلاعات) و تدوین متون وبگاه‌ها.
  • طرح فلوچارت( نموداری برای نمایش داده‌ها) اولیه برای مشخص کردن مسیرهای دستیابی به محتوای وبگاه
  • طراحی قالب گرافیکی سایت
  • برنامه‌نویسی صفحات وب که یکی از بخش‌های تکمیلی و کلیدی کار طراحی سایت برنامه‌نویسی است؛ پیاده سازی کار به‌صورت بهینه با استفاده از فن‌های مؤثر کدنویسی در این حوزه قرار می‌گیرد.
  • در دسترس قرار دادن وبگاه در اینترنت و پشتیبانی از وبگاه بنا بر قرارداد نوشته شده؛ طراح وب در این قسمت مسئولیت‌های متفاوتی می‌تواند داشته باشد که خدمات میزبانی و ثبت دامنه، پشتیبانی فنی و پشتیبانی به منظور به‌روزرسانی وبگاه از آن جمله‌اند.

این وظایف در ساخت سایت به طور کلی وجود دارد و در فعالیت‌های گروهی هر بخش از این وظایف به متخصص آن واگذار می‌گردد و شخصی با سمت مدیر، این گروه را رهبری می‌کند. مدیر گروه باید با همه تکنیک های طراحی گرافیکی و کدنویسی برنامه نویسی و همچنین اصول مدیریتی آشنا باشد. برخی از وظایف او بررسی وضعیت سرور ازنظر صحت کارکرد، کندی یا ترافیک آن، بررسی صحت پیوند( لینک)های موجود در وبگاه، بررسی و رفع اشکالاتی که بازدیدکنندگان وبگاه مطرح می‌کنند، ثبت وبگاه و بالا بردن رتبه آن در موتورهای جست وجو، ارسال به‌موقع اطلاعات جدید وبگاه در ساعات خاصی در شبانه روز و بررسی امکان دو یا چند زبانه کردن وبگاه است.

محاسن شغل طراح سایت:

این شغل تنوع زیادی دارد و خسته کننده نیست.ضمن اینکه خانم‌ها در محیط منزل نیز می‌توانند به آن مشغول شوند.

محدودیت‌های شغل طراح سایت:

  • بر حسب قوانین هر کشور گاه عواملی محدودکننده، همچون مجاز نبودن به استفاده از عناصر دلخواه، برای طراحان وجود دارد.
  • گرایش افراد به شبکه های اجتماعی کار طراحان سایت را محدود کرده است

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل عینک سازی با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید