بلاگ

شغل عکاسی(شغل،رشته،فرصت های شغلی و بازارکار)

شغل عکاسی(شغل،رشته،فرصت های شغلی و بازارکار)

ما با تصاویر احاطه شده‌ایم و گریزی از آنها نداریم. به بیان دیگر، امروزه بدون تصویر در جامعه هویتی نداریم و قابل شناسایی نیستیم.تصاویر لحظات حساس زندگی ما را که گذرا هستند می تواند جاودان و همیشگی سازد و عکس به صورت میراثی همیشگی و زنده از نسلی به نسل دیگر و انسانی به انسان دیگر منتقل می شود این امکان را به آن ها می دهد که از اتقاقات و حوادث گذشته آگاه شوند. عکاسان کسانی هستند که این امکان را در اختیار جامعه و تاریخ قرار می‌دهند.

شغل عکاسی
شغل عکاسی

به ثبت حالات انسانی، پدیده‌های علمی، مناظر و … به وسیله دوربین عکاسی، ‌عکاسی‌می‌گویند. شغل عکاسی ریزبینی خاصی می‌طلبد.

با میوه زندگی همراه باشید تا شغل عکاسی را به عنوان یکی از مشاغل فرهنگی هنری بررسی کنیم

عکاس چه کسی است؟

عکاس به گزینش و ثبت لحظه‌هایی از زمان می‌پردازد که دربردارنده حالات انسانی، پدیده های علمی، مناظر طبیعی یا هر موضوع دیگری است که قابل ثبت روی نوار حساس فیلم یا حافظه دیجیتالی دوربین باشد. معمولا عکاسان در زمینه‌هایی چون طبیعت، بناهای قدیمی و تاریخی، صحنه‌هایی از زندگی حیوانات، رویدادهای خبری، تبلیغات و نیز تهیه تصاویر پرسنلی فعال هستند.

عکاس چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

خلاق و مبتکر است: عکاسی تنها یک فن نیست بلکه هنر نیز در آن دخالت دارد. یک عکاسی باید بتواند در ثبت لحظات و اتفاقات از خلاقیت خود استفاده کند.

چشمانی هوشیار و جست وجوگر دارد: عکس با سه عنصر‌ چشم، ذهن، دل گرفته می‌شود. کسی که می‌خواهد عکس بگیرد، با چشمش به موضوع عکاسی (سوژه) نگاه می‌کند، با فکر از آن عکس می گیرد و احساساتش را در این تصاویر دخیل می کند.

چالاک و با دقت است: عکاسی شکار لحظه هاست. پس، عکاس باید در ساعات مختلف شبانه روز در مکان های متفاوت حاضر باشد، قدرت شناسایی سوژه را داشته باشد و لحظات خاص را به سرعت ثبت کند.

جسور است: عکاس باید جسارت داشته باشد و برای به دست آوردن موضوع یا عکس‌برداری از آن از خطرهای موجود (آتش، حیوانات، ازدحام جمعیت و … ) نترسد.

انعطاف پذیر است: عکاسی که از چهرۀ مردم عکس می گیرد، باید بتواند خود را با سلیقه مشتریانش تطبیق دهد. بنابراین باید انعطاف پذیر و صبور باشد.

صادق و امانت دار است: بسیاری از عکاسان عکس‌های خانوادگی تهیه می‌کنند. صداقت و امانت داری ویژگی اصلی این دسته از عکاس‌هاست.

چطور عکاس شویم؟

از طریق هنرستان:رشته عکاسی در هنرستان نقطه شروع این شغل می باشد و امکان ادامه تحصیل تا مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هم برای افراد وجود دارد

برای شروع به کار حتما لازم است یک دوربین حرفه ای داشته باشید و زمینه کاری خود را انتخاب کنید

عکاس خبری شوید یا در آتلیه کار کنید؟ شاید هم عکاسی هنری یا تبلیغاتی را انتخاب می‌کنید

چطور در شغل عکاسی پیشرفت کنیم؟

داشتن تجربه در موفقیت حرفه‌ای عکاس مهم‌ترین نقش را دارد. از آنجا که این صنعت به شدت به مهارت‌های عکاس وابسته است، باید مهارت‌ها و دانش خود را در این زمینه تقویت کنید. برای هرچه بهتر شدن کارتان، لازم است در زمینه‌ای که انتخاب کرده‌اید اطلاعات کافی داشته باشید. برای مثال، عکاسان خبری باید در زمینه خبرنگاری اطلاعات لازم را داشته باشند. استفاده از نرم افزارهای رایانه‌ای نیز به پیشرفت شما کمک می‌کند. عکاس‌ها این امکان را دارند که در کارگاه‌ها و مسابقات شرکت کنند و خود را محک بزنند. آنها در دوره‌ها و نشست‌هایی که از طرف نهادهای مختلف برگزار می‌شود، با جدیدترین روش‌های عکاسی آشنا می‌شوند.

فرصت های شغلی و فضای کار عکاسی:

بیش از نیمی از عکاسان به صورت مستقل فعالیت می‌کنند. تعداد زیادی از آنها در آتلیه ها مشغول به کارند. عکاسی آتلیه به شاخه‌های زیادی چون پرتره ، مد، صنعتی و تبلیغاتی تقسیم می‌شود. برخی عکاسان نیز در نهادهای خصوصی و دولتی به صورت پروژه‌ای کار می‌کنند. عکاسان خبری در روزنامه‌ها به عکاسی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و … مشغول‌اند. آنچه در یک آتلیه عکاسی مورد نیاز است، نور، آرامش. مجموعه‌ای از لنزها و فیلترهاست که خود عکاس آنها را خریداری می‌کند. عکاس‌ها علاوه بر اقشار مردم با سردبیران و کسانی که آثار آنها را رد یا تایید می‌کنند، در ارتباط‌اند. در واقع، می‌توان گفت که در بسیاری از موارد، عکاس‌ها کارفرمایانی دارند که لازم است مطابق با میل و سلیقه آنها فعالیت کنند.

وظایف و مسئولیت‌های شغل عکاسی:

  • هم فکری و تبادل نظر با مشتری و سفارش دهندۀ کار
  • نورپردازی، سنجش و تنظیم نور مورد نیاز فضا
  • تعیین نوع لنز و فیلم مورد نیاز برای عکاسی در فضای کار
  • تنظیم سرعت شاتر
  • چاپ عکس
  • ساخت و نگه‌داری آرشیو عکس.

محاسن و مطلوبیت های شغل عکاسی:

مهم ترین جنبه این شغل جذابیت آن می باشد عکاسان همیشه رویدادهای تازه را می بینند و هنر آن ها در این است که یک رویداد روزمره و عادی را به صورتی جذاب و متفاوت به تصویر می کشند زیرا بسیاری از رویدادها تنها یک بار اتفاق می افتند و ثبت آن ها برای افراد بسیار خاطره انگیر و جذاب می باشد

عکاسی از جمله شغل‌هایی است که از کوچک‌ترین موسسه‌ها گرفته تا بزرگ‌ترین نهادها و حتی هر خانواده به آن نیازمند است.

محدودیت ها و معایب شغل عکاسی:

گاهی عکاسان مجبورند عکس‌هایی بگیرند که برای آنها خطرساز است. ضمن اینکه خرید وسایل عکاسی و به روز کردن آنها به سرمایه نیاز دارد. این در حالی است که درآمد عکاسان چندان زیاد نیست.

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل عکاسی با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید