شغل مربی مهدکودک(شغل،رشته های مرتبط،شرایط پیشرفت،مزایا و معایب)

دسته بندی ها : آموزشی و فرهنگی هنری, معرفی مشاغل 15 مهر 1398 عباس نیازی 3229 بازدید
مربی مهدکودک
شغل مربی مهدکودک

شغل مربی مهدکودک

شغل مربی مهدکودک(شغل،رشته های مرتبط،شرایط پیشرفت،مزایا و معایب)

دوران کودکی مهم ترین سهم را در تشکیل شخصیت کودک دارد خیلی از روانشناسان مانند فروید،کارن هورنای و… بر این اعتقاد هستند که پنج سال اول زندگی هر فرد سهم بسیار زیادی در ادامه زندگی آن فرد دارد و تصمیم های آینده افراد را تحت تاثیر قرار می دهد

کودک در سنین کودکی علاوه بر رشد کامل جسمی و روحی احتیاج به رشد عاطفی نیز دارد و این رشد همه جانبه امروزه به تاخیر افتاده است زیرا والدین مثل قبل نمی توانند با کودکان خود وقت بگذرانند و به علت مشغله و یا گرفتاری های مرسوم زندگی توانایی تعلیم و تربیت همه جانبه فرزند خود را ندارند

وظیفه والدین را باید کسانی انجام دهند که در این زمینه تخصص دارند و دوره های آموزشی و علمی مربوط به آن را طی کرده اند مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی این کمبودها را ربع می کنند و کودک با وارد شدن به این مراکز و آموزش هایی که از آنجا می گیرد آمادگی وارد شدن به جامعه بزرگ تر را پیدا می کند

به آموزش ، پرورش و شکوفا کردن استعداد های کودکان در فضایی به نام مهدکودک (مربیگری مهدکودک)میگویند.

مربی مهد کودک چه کسی است؟

(مربی مهدکودک ) فردی است آموزش دیده که استعداد های خردسالان را پیش از دبستان شناسایی میکند و آن ها را برای ورود به جامعه بزرگ تر آماده میسازد . او در این راه از وسایل و ابزاری همچون بازی ، نقاشی و نمایش – که برای خردسالان قابل فهم اند – استفاده میکند

مربی مهد کودک چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

 • صبور ، عاشق کودکان و آشنا با روان شناسی ان هاست :مربی مهد کودک با کودکانی از خانواده ها و فرهنگ های مختلف در ارتباط است و آن ها را تحت تربیت و آموزش اصولی قرار میدهد. بنابراین ، باید عاشقانه و با حوصله با تک تک آن ها کار کند.
 • خوش اخلاق ، مهربان ، پاک ، صادق و آراسته است: مربی مهدکودک الگوی کودکان است و رفتار و حرکات او مورد توجه آنان قرار میگیرد ؛ بنابراین ، کمترین خطای او باعث آموزشی نادرست به کودک میشود.
 • مسئولیت پذیر و دارای تمرکز و حضور ذهن است: ارتباط با کودکان کار بسیار حساسی است؛ بنابراین، لازم است مربی مسئولیت پذیربوده و توانایی تمرکز بر کارها را داشته باشد.
 • خلاق ، سازنده و مبتکراست: او باید باعث رشد خلاقیت و استعداد های نهفته کودکان شود و شیطنت و کنجکاوی آنان را به مسیر درستی سوق دهد . خلاقیت و ابتکار جزء جدایی ناپذیر شغل مربیگری مهدکودک است.

چطور مربی مهدکودک شویم؟

برای شروع میتوانید در رشته (کودکیاری) ثبت نام و دیپلم این رشته را دریافت کنید. حداقل تحصیلات برای این شغل داشتن مدرک کارشناسی است البته این امکان وجود دارد که در بعضی مناطق افراد با مدرک دیپلم نیز مربی کودکان پایین تر از سه سال باشند. شما تا مقطع دکترا میتوانید در رشته های مرتبط با کودکان ( روانشناسی کودک ، کودک استثنایی و …)ادامه تحصیل دهید .

نکته مهم:یادتان باشد که لازم است در کلاس های بهداشت – که زیر نظر سازمان بهداشت تشکیل میشود  شرکت کنید و هر سال کارت بهداشت خود را تمدید کنید . از طرف دیگر ، تمدید کارت مربیگری با شرکت در دوره های مربیگری انجمن صنفی مدیران و مربیان ضروری است . اگر شما دارای مدرک مرتبط با این شغل هستید ، برای احراز این شغل بهترین راه این است که به صورت حضوری به مهدکودک هایی که نیروی کار استخدام میکنند ، مراجعه کنید. فراموش نکنید که همواره باید اطلاعاتتان از دنیای کودکان ، سرگرمی ها و تفریحات آنان به روز باشد و در پاسخ دادن به پرسش ها و کنجکاوی هایشان احساس خستگی نکنید.

مدارک لازم برای مربی پیش دبستانی شدن:

شناسنامه، کارت ملی، عکس و البته مدرک دیپلم می‌باشد که همانطور که گفته شد حداقل مدرک تحصیلی برای گرفتن مدرک مربیگری مهد کودک دیپلم می‌باشد.

 مراکز ارائه دهنده مدرک مربیگری مهد کودک:

ارگان‌هایی این مدرک را اعطا می‌کنند جهاد دانشگاهی و مراکز علوم بهزیستی می‌باشد. حال این که چطور مدرک مربیگری مهد کودک  بگیرم را بررسی خواهیم کرد.

 نحوه گرفتن مدرک شغل مربی مهدکودک از جهاد دانشگاهی:

جهاد دانشگاهی در مراکز اصلی خود کلاس‌ها را به صورت واحدهای آموزشی برگزار می‌کند شما می‌توانید با کلیک کردن روی لینک زیر وارد صفحه ثبت نام دوره مربیگری مهد کودک جهاد دانشگاهی زیر نظر بهزیستی شوید.

 روند گرفتن مدرک شغل مربی مهدکودک:

پس از ثبت نام و گذراندن کلاس‌ها که برای مربی مهد کودک شاغل یک روز در هفته و برای افراد با زمان آزادتر دو یا سه روز در هفته می‌باشد و بعد از گرفتن نمره قبولی در امتحانات که به صورت تئوری و عملی برگزار می‌شود مدرک مورد نظر به مربی مهدکودک عزیز داده می‌شود.

دروسی که مربی مهدکودک باید بگذراند:

– روانشناسی رشد کودک

– بازی و اسباب بازی

– آموزش مفاهیم اجتماعی و دینی

– بیماری‌های شایع در کودکان

– شیوه‌های قصه گویی به کودکان

– آشنایی با اختلالات عاطفی و رفتاری کودکان

– آشنایی با کمک‌های اولیه

چطور در شغل مربی مهدکودک پیشرفت کنیم؟

پیشرفت تحصیلی و اخذ مدرک بالاتر ، شرکت در کلاس های ضمن خدمت سازمان بهزیستی و افزایش سال های خدمت باعث ارتقای شغلی مربیان کودک میشود . در نهایت ، یک مربی زمانی میتواند خود اقدام به تاسیس مهدکودک کند که تحصیلات لازم و سرمایه کافی داشته باشد یا بتواند این سرمایه را جذب کند .

محل کار مربی مهدکودک چگونه است؟

کودکستان هم دارای فضای سر پوشیده با اتاق های متعدد برای فعالیت های گوناگون است و هم فضای باز با اسباب بازی های مختلف دارد . به طور کلی ، محیط کار مربیان مهد کودک محیطی شلوغ و پر سر و صدا اما باصفا و دوست داشتنی است. مربیان مهدکودک با والدین ، روانشناس ، مربی بهداشت، مربی تربیت بدنی، مربی موسیقی، معلم زبان و معلم قرآن در ارتباط اند . البته این موضوع بستگی زیادی به مهد کودک دارد و ممکن است از مهدی به مهد دیگر متفاوت باشد .

وظایف و مسئولیت های شغل مربی مهدکودک کدام است؟

 • آموزش مهارت های اجتماعی مختلف مانند مهارت دوست یابی ، برقراری ارتباط با دیگران ، مهارت گوش دادن ، کنترل رفتار خویش ، مهارت در تشخیص احساسات خود و …از طریق بازی و با شیوه های آموزشی صحیح به کودک
 • کمک کردن به کودکان برای یادگیری صحبت کردن درباره خود ، هیجانات و احساساتشان
 • شناخت کودک از طریق نقاشی های او و پرورش استعداد های کودکان
 • شناخت اختلالات فیزیکی و ذهنی کودک و انتقال این اطلاعات به متخصصان
 • تشویق کردن کودک به انجام دادن فعالیت های جسمانی و حرکات ورزشی و مشارکت در کار های گروهی .

محاسن شغل مربی مهدکودک:

کار کردن با کودوکان نشاط آور است و همین موضوع باعث شادابی روحی مربیان مهدکودک میشود . افراد شاغل در این حرفه مادران بهتری برای کودکان خود هستند ؛ زیرا تجربه زیادی در ارتباط با کودکان دارند.

محدودیت ها و معایب شغل مربی مهدکودک:

کار مربیان مهدکودک زیاد است و به همین دلیل آنها بعد از مدتی از نظر جسمی خسته و فرسوده میشوند . مسئولیت زیادی که مربیان در مورد کودکان و مراقبت از آنان دارند ، فشار روانی زیادی به این افراد وارد میکند .

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل مربیگری مهدکودک با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.www.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0