شغل مشاوره(شغل،رشته،فرصت های شغلی و بازارکار)

دسته بندی ها : آموزشی و فرهنگی هنری, معرفی مشاغل 30 مهر 1398 عباس نیازی 3687 بازدید
شغل مشاوره

شغل مشاوره(شغل،رشته،فرصت های شغلی و بازارکار)

تا به حال فکر کرده اید که رسالت اصلی زندگی شما کمک به دیگران برای آگاهی بیشتر از خود و در نتیجه رسیدن به اصالت اصلی زندگی می باشد؟

اگر در زندگی به دنبال کمک به دیگران و آگاهی دادن به آن ها هستید شغل خوبی را انتخاب کرده اید دقیقا مشاوره مناسب شما می باشد

به راهنمایی افراد برای اینکه مشکلات خانوادگی، تحصیلی و شغلی خود را بشناسند و آن ها را رفع کنند،(مشاوره)میگویند.

شغل مشاوره

شغل مشاوره

با میوه زندگی همراه باشید تا به بررسی شغل مشاوره به عنوان یکی از پر مخاطب ترین رشته های شاخه علوم انسانی بپردازیم

مشاور چه کسی است؟

(مشاور) کسی است که مهارت و تخصص لازم برای راهنمایی دیگران را کسب کرده است و در فضایی مطلوب و سرشار از تفاهم متقابل، به افراد کمک میکند تا خود را بهتر بشناسند، برای زندگی شان تصمیم های موثرتری بگیرند و انتخاب های آگاهانه تری داشته باشند.

یک مشاور خوب چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

 • شنونده خوبی است: کسی که برای حل مشکلش به مشاور مراجعه میکند، در درجه اول میخواهد حرف هایش شنیده شود. گوش دادن فعال بخش بزرگی از درمان مراجع به حساب میاید.
 • سخنور خوبی است: کسی که برای حل مشکلش به مشاور مراجعه میکند، در درجه دوم میخواهد حرف هایی را بشنود که از دیگران نشنیده است. مشاور باید آن قدر در سخنوری مهارت داشته باشد که بتواند با کلامش مراجعه کننده را تحت تاثیر قرار دهد.
 • صبور و بردبار است: مشاور باید بتواند با حفظ آرامش درونی خود، فضای مناسبی برای مراجع فراهم کند تا او به راحتی بتواند از دغدغه های ذهنی اش سخن بگوید. مراجع درباره مسائل گوناگون صحبت میکند؛ حتی گاهی حرف های غیر منطقی میزند یا مایل است ساعت ها صحبت کند.
 • انسان دوست است: کسی که میخواهد مشاور شود، باید برای انسان ها اهمیت قائل باشد و خواهان حل مشکلات و کمک به آن ها باشد. پس باید بداند که راهنمایی های درست یا غلط او چه تاثیراتی دارد 

چطور مشاور شویم؟

حداقل تحصیلات برای ورود به این شغل، گذراندن دوره کارشناسی در این رشته است.

در دوره کارشناسی ارشد، این رشته به سه گرایش تقسیم میشود:

خانواده، مدرسه، شغلی.

بعد از آن نیز می توانید مدرک دکترا را دریافت کنید. فراموش نکنید که برای دستیابی به این شغل نه تنها باید خوب مطالعه کنید و با مبانی نظری علم مشاوره و روان شناسی آشنا باشید بلکه لازم است به طور عملی هم مشاوره دادن را بیاموزید. دوره کارورزی که در ترم های آخر تحصیل باید آن را بگذرانید؛ شروع خوبی برای این کار است. از طرف دیگر، یک مشاور واقعی علاوه بر آگاهی از موضوعات مربوط به رشته خود مانند روان شناسی اجتماعی و روان شناسی شخصیت، بایستی از مسائل مختلف روز جامعه نیز مطلع باشد تا بتواند مراجعه کنندگانش را- که از اقشار مختلف جامعه و دارای مشکلات متنوعی هستند- به خوبی راهنمایی کند.

در کنار تمام موارد گفته شده باید بدانید که دانش آموخته شده در دانشگاه به هیچ وجه برای کار درمانی و ورود به کار کلینیکی کافی نمی باشد و حتما لازم است کارگاه های مناسبی برای یادگیری عملی رفته باشید

 • چطور در شغل مشاوره پیشرفت کنیم؟

تاسیس دفتر مشاوره تنها در صورت داشتن مدرک کارشناسی ارشد، هشتصد ساعت کارآموزی و قبول شدن در مصاحبه سازمان نظام روانشناسی ممکن است. کسب تجربه هم میتواند مهم ترین عامل برای پیشرفت در این شغل محسوب شود. البته این تجربه باید به همراه مطالعه فراوان و آگاهی از علم روز روان شناسی باشد. بنابراین، ادامه تحصیل در پیشرفت شغلی مشاوران نقش مهمی دارد. شرکت در کارگاه های آموزشی که در زمینه های مختلف مشاوره برگزار میشوند، میتواند تسلط شما را در این شغل بیشتر کند و موجب ارتقای شما شود.

 • محیط کار و فرصت های شغلی مشاوره:

مشاوره معمولاً در فضای خلوت و آرام اتاق مشاور صورت میگیرد. مدارس، هسته های مشاوره آموزش و پرورش، بهزیستی، کمیته امداد، شهرداری ها، فرهنگ سرا ها، مراکز بازپروری و زندان ها، سازمان ها و کارخانه ها، ادارات و وزارتخانه ها یا کلینیک ها و مراکز دولتی و خصوصی مشاوره، به مشاور ها نیاز دارند. مشاوران با معلمان و مدیران در مدارس، روان شناسان، روان پزشکان، و مدد کاران اجتماعی در ارتباط اند.

 • وظایف و مسئولیت های مشاور:

وظایف مشاوران بسته به اینکه در حوزه خانوادگی، تحصیلی و یا شغلی فعالیت کنند، متفاوت است اما همگی آن ها وظایف زیر را بر عهده دارند:

 • برقراری رابطه خوب و دوستانه با مراجع
 • کسب اطلاعات لازم از طریق تعامل پویا با مراجع
 • انجام دادن آزمون های روان شناختی و استفاده از آن ها برای ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره
 • درک احساس مراجع و شناسایی کامل مشکل او
 • کمک به مراجع در شناخت گزینه های مختلفی که برای انتخاب دارد؛
 • کمک به مراجع برای سازش بیشتر با خود و محیط اطرافش
 • برقراری ارتباط با اطرافیان مراجع در صورت نیاز
 • رعایت اصل رازداری
 • احترام کامل به شان و شخصیت انسانی مراجع.
 • محاسن شغل مشاوره:

امروزه مشاوران در بیشتر فضا های شغلی حضور دارند؛ این امکان گسترده فعالیت، از محاسن این شغل به حساب میاید. از طرفی، آنان مانند معلمان مورد احترام ویژه مردم هستند. از نظر مردم، مشاوران افرادی دانا، امین و مهربان هستند که به آن ها در حل مسائلشان کمک میکنند. این حس اعتماد و احترامی که مشاوران از سوی مردم دریافت میکنند، از دیگر مطلوبیت های این شغل است.

 • محدودیت های شغل مشاوره:

فرسودگی در این شغل بالاست و ممکن است زود تر از مشاغل دیگر اتفاق بیفتد. مشاوران به دلیل سر و کار داشتن با مشکلات مردم در طول زمان دچار فرسودگی شغلی میشوند.

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل کارشناسی رادیولوژی با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0