تکنسینی دارو یا نسخه پیچ(شغل،رشته،بازار کار،مزایا و معایب)

دسته بندی ها : بهداشتی و درمانی, معرفی مشاغل 15 مهر 1398 عباس نیازی 6265 بازدید
شغل نسخه پیچی داروخانه

شغل نسخه پیچی داروخانه

شغل نسخه پیچی داروخانه

شغل نسخه پیچی داروخانه

تکنسینی دارو یا نسخه پیچ(شغل،رشته،بازار کار،مزایا و معایب)

شاید برایتان پیش آمده باشد که به داروخانه بروید و با خود نسخه ای همراه داشته باشید معمولا در این گونه مواقع می توانید به دو دسته از کارمندان داروخانه مراجعه کنید مسئول فنی و اصطلاحا نسخه پیچ داروخانه…مسئول فنی داروخانه باید تحصیلات مرتبط با داروسازی را داشته باشد ولی نسخه پیچ داروخانه با مدرک دیپلم و یک سری دوره های وزارت بهداشت می تواند وارد این شغل شود

پس اگر به دنبال وارد شدن به شغل تکنسینی دارو و یا نسخه پیچی هستید حتما با میوه زندگی همراه باشید…

تکنسین دارویی دارو خانه چه کسی است؟

تکنسین های داروخانه کسانی هستند که توانایی خواندن نسخه ها را دارند و می توانند داروهای نوشته شده داخل نسخه را همراه با موارد مصرف به شما نشان دهند.

تکنسین های داروخانه چه خصوصیاتی باید داشته باشند؟

با دقت هستند: مهم ترین ویژگی تکنسین دارویی دقت بالایی اوست ؛ چون کوچک ترین اشتباه در تحویل دارو به بیمار می تواند جان او را به خطر بیندازد.

سرعت عمل بالایی دارد : گاهی به دلیل وضعت خاص یک بیمار ، دارو باید به سرعت در اختیار او قرار بگیرد

بر رفتار خود مسلط است : او باید طرز رفتار صحیح با بیمار و همراهان او را بداند ؛به دلیل سرو کار داشتن با سلامت مردم ، اگر به پاکیزگی اهمیت می دهید ، می توانید به این شغل فکر کنید .

حقوق شغل نسخه پیچی داروخانه چقدر است:

حقوق و مزایای شغل نسخه پیچی به صورت مشخصی نیست و متغیر می باشد به عنوان مثال ممکن است نسخه پیچ با چند سال برای هر 12 ساعت کار توی روز،ماهی 500 تومان بگیرد

کسی هم وجود دارد که برای 6  ساعت در روز 2 میلیون می گیرد. پس نرخ ها بسیار متفاوت می باشد.

چطور نسخه پیچ داروخانه شویم؟

برای این شغل تحصیلات مرتبطی وجود ندارد ، ولی به دلیل اینکه نسخه پیچ ها باید کاملا از ویژگی های دارو ها شناخت داشته باشند ، داشتن مرک دیپلم برای آن ها ضروری است .

برای ورود به این شغل باید در دوره «دارویاری داروخانه » که مرکز آموزش وزارت بهداشت و درمان برگزار می کند یا کلاس های آموزشی «تکنیسین داروخانه » که در بعضی از دانشگاه ها برگزار می شود ، شرکت کنید . علاوه بر این ، یک دوره عملی کوتاه مدت نیز باید در داروخانه بگذارنید . بعد از گذراندن دوره نظری و عملی ، مدرک تکنیسین دارویی تحت نظر وزارت بهداشت به شما داده می شود .این دوره ها در دو سطح مبتدی و پیشرفته برگزار می شوند ولی شما با داشتن مدرک مبتدی هم می توانید مشغول به کار شوید .

مهارت های کلی که در دوره تکنسینی دارو می بینید کدام است؟

 موارد معمول مصرف داره ها ، روش صحیح مصرف ، شایع ترین عوارض جانبی دارو ، مهم ترین تداخلات دارو با سایر داروها و غذا ها ، و نگهداری آن ها .

چطور در شغل نسخه پیچی داروخانه پیشرفت کنیم؟

بعد از اینکه تجربه لازم  را در این شغل به دست آوردید ، می توانید برای گرفتن مدرک مدیریت داروخانه اقدام کنید . پس از آن هم میتوانید مدرک موسس داروخانه را بگیرید . علاوه بر کسب تجربه ، گذراندن دوره های پیشرفته تکنیسین داروخانه می تواند در ارتقای سریع تر شما موثر باشد 

فضای کاری شغل نسخه پیچی داروخانه:

فضای کاری نسخه پیچ ها داروخانه است که باید نور و رطوبت کافی برای نگه داری انواع دارو ها را داشته و از هرگونه گرد و غبار دور بشد . شاغلان این شغل حتما باید نظافت محیط کار خود را رعایت کنند و به بهداشت فردی خویش اهمیت بدهند . آن ها بایستی در فضای داروخانه ، رو پوش سفید به تن کنند و هر گونه آلودگی آن خیلی زود مشخص می شود . لازم است بلافاصله برطرف گردد.

تکنیسین دارویی با مسئول فنی داروخانه ، یا همان دکتر دارو ساز و عموم مردم ، بیشترین ارتباط را دارد و اگر در داروخانه بیمارستان کار کند ، با پزشکان و پرستاران هم تعامل خواهد داشت .

وظایف و مسئولیت های تکنسین دارو یا نسخه پیچ:

 • دریافت نسخه ؛ در این مرحله مشخصات کلی شامل سر نسخه ، متن نسخه و مهر و امضای پایان نسخه نیز کنترل می شود .
 • خواندن و تفسیر نسخه ؛ نسخه پیچ باید بتواند خط پزشک را بخواند و هر نوع مختصر نویسی او را تفسیر کند . او باید توانایی تشخیص مقدار (دوز) صحیح دارو ، متناسب با سن و جنس بیمار ، را داشته باشد و علاوه بر این بتواند درباره تداخل احتمالی داروه ها با هم ، به بیمار مشاوره دهد.
 • آماده سازی دارو های تجویز شده ؛ این مرحله مهم ترین بخش در روند نسخه پیچی است . نسخه پیچ های خوب ، داروه را حداقل سه بار با مشخصات نسخه تطبیق می دهند ؛ یک بار زمان برادشتن دارو از قفسه ، یک بار زمان نسخه پیچی است ، یک بار زمان برجسب زدن و یک بار زمانی که دارو را به بیمار تحویل داده می شود . به این ترتیب ، احتمال اشتباه به حداقل می رسد.
 • ثبت دارو های تحویل داده شده در رایانه داروخانه ؛ با این کار، هم میزان مصرف دارو های مختلف مشخص می شود و هم در صورتی که مشکلی در قبال تحویل دارو به بیمار پیش آید ، می توان به آن رجوع کرد.
 • چسباندن بر چسب روی دارو های تحویلی ( نوشتن دستورات لازم ) ؛ در بر چسب باید نام دارو ، مقدار مصرف و فواصل مصرف ذکر شود .
 • تحویل دارو به بیمار و ارائه دستورالعمل های خاص در رابطه با مصرف دارو و کسب اطمینان از اینکه بیمار این اطلاعات را به طور صحیح دریافت کرده است . علاوه بر این موارد – مراحل اصلی نسخه پیچی هستند – نسخه پیچ در چیدن دارو ها نیز وظایفی بر عهد دارد که عبارت اند از :
 • چنیدن دارو ها در قفسه بر اساس خواص دارویی آن ها به صورت الفبایی یا محل تاثیر گذاری آن ها (مثلا دارو های قلب ، دارو های اعصاب و…)
 • قرار دادن هر دارو در محل مخصوص خودش ؛ مثلا دارو های سمی در قفسه ای با در قفل دار و علامت مخصوص ، یا دارو هایی که باید دور از نور یا در یخچال نگهداری شوند .
 • قرار دادن دارو ها در قفسه ها با توجه به تاریخ انقضا و زمان ورود آن ها به داروخانه .

محاسن شغل نسخه پیچی داروخانه:

تمیز و مرتب بودن فضای این شغل برای بسیاری خوشایند است .

نسخه پیچ می تواند اطلاعات دارویی بسیار زیادی حتی در حد یک پزشک به دست آورد.

معایب و محدودیت های شغل نسخه پیچی داروخانه:

کار نسخه پیچ ها مستقیما با سلامت انسان ها در ارتباط است و کمترین خطایی در تحویل دارو به بیماران می تواند خسارت های جبران ناپذیری به بار آورد . بنابراین ، از سختی های این شغل ، مسئولیت سنگینی است که نسخه پیچ ها به دلیل حساسیت بالای کارشان دارند . علاوه بر این ، شاغلان این شغل اغلب با مریض ها سرو کار دارند که ممکن است ناقل بیماری باشند . از طرفی ، وجهه اجتماعی این شغل با میزان تخصص و دانشی که یک تکنیسین دارویی کسب می کند ، متناسب نیست .

شاید یکی از مهم ترین معایب این شغل الکترونیکی شدن نسخه ها در داروخانه باشد که کار نسخه پیچ ها را کاهش داده و در نتیجه احتیاج به این شغل را در داروخانه ها بشدت کاهش داده است

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل نسخه پیچی داروخانه با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.www.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0