بلاگ

شغل ویراستاری(شغل،رشته،بازارکار و فرصت های شغلی)

شغل ویراستاری(شغل،رشته،بازارکار و فرصت های شغلی)

زمانی که یک اثر ادبی و یا علمی خوب را می خوانیم تنها به این نکته توجه می کنیم که نویسنده چقدر زیبا کلمات را در کنار هم قرار داده و این اثر را خلق کرده است ولی شاید هیچ گاه ندانید که کسانی هستند که تمام اشتباهات نگارشی و گاهی فاحش نویسندگان را اصلاح می کنند و این نوشته ها به این شغل زیبا در می آید

این دسته از افراد که شاید بتوان به آن ها لغب زیبا کننده و قابل فهم کننده نوشته ها داد به نام ویراستاران شناخته می شوند و کار آن ها بازبینی علمی و فنی به همراه بررسی زبان و ساختار نوشته ها می باشد هرجایی که نوشته و یا متنی در حال شکل گیری می باشد حضور ویراستار حتما لازم و ضروری می باشد زیرا ویرایش یکی از حساس ترین مراحل چاپ و نشر کتاب ها و متون چاپی می باشد اگر ویرایش درست انجام شود اعتبار یک اثر چندین برابر می شود

شغل ویراستاری
شغل ویراستاری

کار ویراستار به قدری باارزش است که نام او در کنار نام مولف ذکر می شود ‌ویراستار یا ویراستار، کسی است که خطاهای فنی، ناهماهنگی‌ها، غلط های نگارشی، املایی و محتوایی یک متن را اصلاح می‌کند و باعث می‌شود که متن صحیح و مطابق با ساختارهای درست زبانی و منطقی، شیوا، دقیق و منسجم باشد.

پس اگر شما هم در مدرسه به زبان و ادبیان فارسی علاقه مند هستید شغل ویراستاری می تواند شغل مناسبی برای شما باشد

پس با میوه زندگی همراه باشید تا به بررسی شغل ویراستاری به عنوان یکی از شغل های عاشقان زبان و ادبیات فارسی بپردازیم

ویراستار چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

اطلاعات عمومی بالایی دارد:کار ویراستار همواره یکسان و ثابت نیست و متونی که ویراستاری می کند شکل ها و انواع مختلفی دارند از متون ادبی گرفته تا متون علمی و یا تحقیقی پس باید اطلاعات عمومی بالایی داشته باشد تا ضمن حفظ قالب اصلی متن ان را ویرایش کند

نکته بین و دقیق است: قسمتی از کار ویراستار پیدا کردن اشکالات و خطاهای دستوری و نگارشی می باشد پس باید فرد نکته بین و دقیقی باشد

صبور است: از آنجا که ویراستاری نیازمند صرف زمان بسیار و چندین مرحله بازنگری است، علاقه‌مند بودن به این کار و صبر از ویژگی‌های ویراستار محسوب می‌شود.

رازدار است: رازداری به عنوان یکی از ارکان اخلاقی این حرفه مورد توجه است؛ زیرا ویراستار از یک طرف آگاه از خطاهای نویسنده و از طرف دیگر مسئول حفظ متن اثر تا پیش از چاپ است.

چطور ویراستار شویم؟

برای ویراستار شدن باید به اصول و قواعد زبان شناخت پیدا کنید و برای یادگیری این اصول می توان از کتاب ها،کلاس های آزاد یا واحدهای دانشگاهی استفاده کرد و با مطالعه آثار خوب ادبی شم زبانی خود را تقوت کرد

دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی و دیگر زبان‌ها با دستور زبان و قواعد نگارش فارسی آشنا می‌شوند و فرصت ادامه تحصیل تا مقطع دکترا را نیز دارند. در این رشته نه میزان تحصیلات بلکه میزان سواد مهم است.

ویراستار باید در چه حوزه هایی اطلاعات عمومی داشته باشد؟

ویراستاران باید در رشته‌ها و حوزه‌های مختلف اطلاعات عمومی بالایی داشته باشند.

ویراستاران به چند گروه دسته بندی می شوند و کار هرکدام چگونه است؟

به دو گروه عمومی (فنی و زبانی) و تخصمی (علمی و محتوایی) تقسیم می‌شوند.

دسته اول ویراستارانی هستند که شما با برخی از فعالیت‌های آنان در کتاب زبان فارسی آشنا شده‌اید.

دسته دوم هم متون را از لحاظ محتوای علمی بررسی می‌کنند. برای مثال، کتابی را که درباره نجوم است می‌خوانند تا بدانند مترجم یا مولف از لحاظ علمی خطایی نداشته باشد. پس ویراستاران علمی هر رشته مجزا هستند و تحصیلات مرتبط دارند.

چطور ویراستار ماهری شویم و در این شغل پیشرفت کنیم؟

استفاده از تجربه ویراستاران حرفه‌ای، مطالعه آثار استادان برجسته و آگاه از زبان، کسب تجربه و برخورداری از اطلاعات به روز از عواملی هستند که در پیشرفت ویراستارها موثرند.

ویراستاران می‌توانند به طور مستقل کار کنند، یا به استخدام دارالترجمه ها، ناشران کتاب‌ها و مجلات درآیند و شرایط کارمندی را پذیرا شوند. شما در صورتی که علاقه‌مند به این حرفه باشید، پس از کسب صلاحیت‌های لازم و تجربه کافی می‌توانید به عنوان سرویراستار فعالیت کنید.

وظایف و مسئولیت‌های شغل ویراستاری:

 • شناخت خطاهای دستوری، حشو، تکرار و گزافه گویی و اصلاح آنها
 • تغییر دادن کلمات با دلایل منطقی، هستند و معتبر در صورت ضرورت
 • خودداری از دخل و تصرف بی‌مورد در محتوای اثر
 • ویرایش یک اثر از جنبه‌های مختلف زبانی، ساختاری، مفهومی و علمی (مطابق آنچه از ویراستار خواسته شده است.)
 • حفظ سبک مولف یا مترجم و احترام گذاشتن به افکار و آرای او
 • شناخت جنبه‌های مختلف زیبایی شناسی یک اثر (چرا که شکل ظاهری، از نظر پاراگراف بندی و انتخاب فونت مناسب در زیبایی شناسی یک کتاب یا نشریه بسیار تاثیرگذار است و به سادگی نباید از کنار این مورد در ویرایش گذشت.)
 • تسلط به اصول و شیوه داستان نویسی برای ویرایش متون داستانی

محاسن شغل ویراستاری:

کمبود نیروی کارآمد و مسلط بر ویراستاری علمی، فنی و زبانی فضای مناسبی برای جذب ویراستاران فراهم آورده است. جذابیت دستیابی به اطلاعات فراوان و تسلط ویراستاران بر حوزه‌های مختلف علمی ادبی علت فعالیت بسیاری از آنان در این حرفه است.

معایب و محدودیت های شغل ویراستاری:

با وجود ضرورت ویرایش همه متونی که در چرخه چاپ و ارائه به مخاطبان قرار می‌گیرند، برخی ناشران به آن اهمیت چندانی نمی‌دهند. این امر باعث شده است که ویراستاران اغلب حق‌الزحمه محدودی دریافت کنند. البته موسساتی هستند که بسیار حرفه‌ای عمل می‌کنند و فردی با سِمَت سرویراستار در آنها مشغول فعالیت است. سرویراستاران از مدیران ارشد موسسات نشر محسوب می‌شوند. البته توجه داشته باشید که سرویراستار معمولا سال‌ها تجربه کار ویراستاری دارد.

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل ویراستاری با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام
  وقت شما بخیر
  من زیاد کتاب میخونم و به اینکه متن از املا و نگارش صحیح باشه خیلی اهمیت میدم.
  اگه کتابی که میخونم اشنباهی داشته باشه اون رو اصلاح برای خودم اصلاح میکنم
  آیا راهی هست که بتونم این اشتباهات رو به ناشر هم بزسونم که در چاپهای بعدی کتاب اصلاحش کنن؟

  • سلام بر شما
   باید از انتشاراتی ها بپرسید الان فکر میکنم به صورت نرم افزاری شده غلط گیری و کمتر به صورت روخوانی تشخیص میدن بازم شما از انتشارات بپرسید حتما بهتون میگن
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید