شغل گفتار درمانی(شغل،رشته،فرصت های شغلی و بازارکار)

دسته بندی ها : بهداشتی و درمانی, معرفی مشاغل 5 آبان 1398 عباس نیازی 1356 بازدید
شغل گفتار درمانی

شغل گفتار درمانی(شغل،رشته،فرصت های شغلی و بازارکار)

ارتباطات یکی از پایه های زندگی اجتماعی می باشد و کسانی که بتوانند با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنند معمولا انسان های موفق تری هستند برای داشتن ارتباط خوب داشتن قدرت و توانایی کلامی بسیار مهم می باشد پس اگر فردی نتواند با دیگران صحبت کند در ارتباط مشکل پیدا کرده در نتیجه ممکن است دچار افسردگی شود

ولی بعضی از افراد ممکن است با مشکل تارهای صوتی متولد شوند ویا عده ای با مشکل آسیب دیدن تارهای صوتی در سنین بالاتر دچار شوند این دسته افراد احتیاج به فردی دارند که با آن ها تمریناتی انجام دهد تا بر این مشکل خود فایق آیند

شغل گفتار درمانی

شغل گفتار درمانی

گفتار درمانگران کمک می‌کنند تا توانایی کلامی افرادی که تارهای صوتی آن‌ها به هر دلیلی آسیب دیده است، برگردد. برای مثال، بسیاری از سالمندان در سنین بالا ممکن است توانایی بلع خود را از دست بدهند و به افسردگی دچار شوند یا آنکه به دلیل این مشکل، عمر کوتاه‌تری داشته باشند. در اینجا گفتار درمانگر می‌تواند کمک بسزایی به این افراد بکند. بسیاری از کودکان که از نظر ذهنی توانایی رفتن به مدرسه را دارند، به دلیل مشکلات ارتباطی و کلامی ممکن است وارد مدارس عادی نشوند؛ در صورتی که به کمک گفتار درمانگر آن‌ها به راحتی می‌توانند این مشکل خود را حل کنند.

به ارزیابی، تشخیص و درمان انواع اختلالات گفتاری و زبانی ‌«گفتار درمانی» می‌گویند. شغل گفتار درمانی بدون تجویز دارو است.

با میوه زندگی همراه باشید تا شغل گفتاردرمانی را به عنوان یکی از مشاغل داخل شاخه علوم تجربی بررسی کنیم

گفتاردرمانگر چه کسی است؟

‌«گفتار درمانگر» کسی است که آسیب‌های ایجاد شده در گفتار و زبان افراد را شناسایی می‌کند و به شیوه‌های غیرپزشکی و بدون استفاده از دارو در مدت زمانی مشخص به درمان آن‌ها می‌پردازد.

گفتاردرمانگر چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

انسان صبوری است: بعضی از بیماران به کندی پیشرفت می‌کنند و لازم است گفتار درمانگر پله پله با آنان پیش برود.

انعطاف پذیر و خلاق است: در این کار تنوع مراجعه‌کنندگان بسیار زیاد است؛ یعنی مراجعه کنند. می‌تواند یک بچه دو ساله یا یک فرد نود ساله باشد که بدون شک روحیات و ویژگی‌های متفاوتی دارند و گفتار درمانگر باید روش درمانی ویژه‌ای را برای هر کدام به کار ببرد.

انسان باگذشتی است: تمام کسانی که شغلشان به نوعی به بیمار و بیماری مربوط می‌شود، باید با گذشت باشند؛ زیرا بیماران اغلب حساس و آسیب پذیرند و اطرافیان آن‌ها هم ممکن است برخورد مناسبی نداشته باشند.

کنجکاو و خلاق است: این شغل برای افراد منفعل مناسب نیست. گفتاردرمانگر همواره باید در کار خود به دنبال کشف شیوه های جدید و مناسب برای درمان بیمارانش باشد.

چطور گفتار درمانگر شویم؟

در صورتی که به این شغل علاقه دارید، باید مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید. پس از آن می‌توانید تحصیلاتتان را تا دکترا ادامه دهید. کسانی که در این رشته مدرک دکترا دریافت می‌کنند، بیشتر به تدریس و پژوهش و تحقیق در این زمینه می‌پردازند و به طور عملی کار نمی‌کنند. در گذشته گذراندن طرح برای دانشجویان این رشته اجباری بوده در حالی که اکنون در صورتی که اعلام نیاز نشود، جزء دروس اختیاری است.

چطور به عنوان گفتاردرمانگر در کلینیک ها و مرکز ها کار کنیم:

برای دستیابی به این شغل می‌توانید پس از فراغت از تحصیل، با مراجعه به نظام پزشکی فرم مخصوص تقاضای کار پر کنید. به این ترتیب، کلینیک‌ها و مراکزی که به گفتار درمانگر نیاز داشته باشد، به شما معرفی می‌شوند.

هزینه ویزیت گفتار درمانی:

حداقل هزینه هر جلسه گفتار درمانی حدود ۴۰ هزار تومان در سال 97 است،تعرفه شامل میانگین خدمت‌های مختلف است و هزینه هر جلسه بنا بر اینکه چند خدمت در هر جلسه انجام شده می‌تواند متفاوت باشد.

برای موفقیت و پیشرفت در شغل گفتار درمانگری چه کاری باید انجام دهیم؟

 • برای موفقیت در این شغل باید به زبان انگلیسی و دانش رایانه مسلط باشید.
 • بهتر است با لهجه‌های مختلف آشنایی داشته باشید؛ چون ممکن است ناشنوایی به شما مراجعه کند که در یک محیط ترک یا کرد زبان زندگی کرده است. ( افراد دو زبانه و کسانی که گویش محلی دارند، بهتر است در منطقه خود اقدام به گفتار درمانی کنند).
 • می‌توانید در دوره های آموزشی و کارگاه‌هایی که در این زمینه برگزار می شود، شرکت کنید تا با جدیدترین روش‌های گفتاردرمانی آشنا شوید.

فضای شغلی و بازار کار گفتار درمانگرها:

گفتار درمانگر می‌تواند برای کار خود گروه‌های سنی کودک، بزرگ‌سال یا سالمند را انتخاب کند. هر کدام از این گروه بیماری‌های خاص خود را دارد؛ برای مثال، بیماری‌هایی چون لکنت، اختلال در تلفظ، اختلال در خواندن و نوشتن، اختلال در توجه و تمرکز مربوط به کودکان است. در بزرگ‌سالان ضربه‌های مغزی، بیماری‌ام اس و فلج‌های مغزی باعث اختلال در گفتار می‌شود و در سالمندان اغلب سکته‌های مغزی و اختلال در بلع دلیل مراجعه به گفتار درمانگر است. گفتار درمانگرکودکان باید در دفتر خود از وسایل کمک آموزشی برای شروع ارتباط استفاده کند و در ادامه، از روش‌های گفتار درمانی نوین مانند نرم افزارهای رایانه‌ای بهره بگیرد.

گفتار درمانگر بزرگ‎سالان و سالمندان نیز تجهیزات مخصوص به بیماران خود را دارد.

در حقیقت گفتار درمانی کاری گروهی به حساب می‌آید و تیم توان بخشی آن شامل روان‌شناس، کار درمانگر، متخصص فیزیوتراپی، متخصص مغز و اعصاب، متخصص اطفال، متخصص گوش و حلق و بینی و شنوایی سنج است. گفتار درمانگر با این افراد ارتباط و تعامل دارد.

گفتار درمانگر می‌تواند در درمانگاه ها و مراکز بهداشت، مراکز ویژه توان بخشی و مراکز آموزش و پرورش استثنایی فعالیت کند؛ چون قسمت عمده کار او در ارتباط با ناشنواها و کم شنواهاست.

وظایف و مسئولیت‌های گفتار درمانگر:

 • انتخاب و اجرای روش‌های درمانی و در انتها بررسی تأثیر اجرای روش‌ها و نتایج آن‌ها
 • تشخیص آسیب‌های ژنتیکی یا اکتسابی وارد بر گفتار و زبان، ارزیابی میزان و علت آسیب دیدگی و در نهایت درمان آن یاری کردن ناشنوایان و کمک به طیف گسترده‌ای از عقب ماندگان ذهنی برای برقراری ارتباط کلامی
 • کمک به بیمارانی که دچار آسیب‌های مغزی شده‌اند یا تارهای صوتی آن‌ها به دلایل مختلف آسیب دیده است؛
 • کمک به قاریان قرآن، مداحان، خواننده‌ها، گویندگان صدا و سیما، دوبلورها و … برای استفاده از صوت خود و برطرف کردن مشکلات آن‌ها.

محاسن شغل گفتار درمانی:

برخلاف بسیاری از رشته‌های توان بخشی که افراد باید در کنار متخصص فعالیت کنند، گفتار درمانگران با داشتن پنج سال سابقه کار متوالی می‌توانند برای خود مطب تأسیس کنند.

محدودیت‌ها و معایب شغل گفتار درمانی:

متاسفانه این شغل با وجود آنکه بسیار کارآمد است، هنوز در ایران چندان شناخته شده نیست؛ در حالی که در کشورهای توسعه یافته شغلی تخصصی است و وجهه اجتماعی خوبی دارد. البته در بسیاری موارد روان پزشکان گفتار درمانی بیمارانشان را خود بر عهده می‌گیرند.

دیگر رشته های مهم شاخه علوم تجربی کدام هستند؟

داروسازی                                           روان پزشکی 
پرستاری                                             بینایی سنجی
دندانپزشکی                                       دامپزشکی
بهداشت حرفه ای                               شنوایی سنجی
امدادگری                                            کارشناسی تغذیه
کارشناسی میکروبیولوژ                      کارشناسی پروتز دندان
کارشناسی فیزیوتراپی                       کارشناسی کاردرمانی
کارشناسی علوم آزمایشگاهی           کارشناسی رادیولوژی
کارشناسی گیاه پزشکی                     کارشناسی پرتودرمانی
کارشناسی بهداشت محیط                  کارشناسی بیهوشی
مسئول فنی صنایع غذایی                   کارشناسی مامایی
کارشناسی ژنتیک                                کارشناسی اتاق عمل
عینک سازی یا اپتیومتری                     

امیدوارم میوه زندگی خود را بارور کنید…

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل گفتار درمانی با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0