مربی ورزش(شغل،رشته،فرصت های شغلی و بازارکار)

دسته بندی ها : آموزشی و فرهنگی هنری, معرفی مشاغل 23 مهر 1398 عباس نیازی 4077 بازدید
مربی ورزش

مربی ورزش(شغل،رشته،فرصت های شغلی و بازارکار)

ورزش بخش بزرگ و مهمی از فرهنگ جامعه ماست و در بسیاری از آثار به جا مانده از گذشتگان ما ، به ویژه در شاهنامه فردوسی، به ضرورت و اهمیت آن اشاره شده است . تحقیقات بسیاری نشان داده اند که ورزش علاوه بر اینکه ابزار ارزشمندی برای سلامت جسمانی است ، رابطه نزدیکی با سلامتی روانی و به ویژه پیشگیری از بروز ناهنجاری های روانی دارد‌.(ورزش از اضطراب میکاهد ، اعتماد به نفس را افزایش میدهد و خودپنداری مثبت را تقویت میکند.)

همچنین در تمام زمان ها و دوره ها مورد توجه و مهم بوده است و هرگز اهمیت خود را از دست نخواهد داد؛ زیرا با سلامت جسمی و روانی افراد جامعه رابطه دارد. با این حال، ورزش نادرست نیز صدمات جبران ناپذیری به همراه دارد . پس لازم است متخصصان این رشته ، ورزش را بطور صحیح به ما بیاموزند.

مربی ورزش

مربی ورزش

به برنامه ریزی و آموزش ورزش و نرمش در سطح مبتدی یا حرفه ای (مربیگری ورزش)می گویند.

پس اگر شما هم علاقه مند به مربیگری ورزش دارید با میوه زندگی همراه باشید تا به بررسی شغل مربیگری ورزش بپردازیم:

مربی ورزش چه کسی است؟

(مربی ورزش ) کسی است که جهت دهی و آموزش افراد یک تیم ورزشی یا یک ورزشکار را بر عهده دارد. مربی معمولاً ورزشکاری با تجربه در رشته ای است که آن را آموزش میدهد.

مربی ورزش چه خصوصیاتی دارد؟

 • متکی به نفس ، خوددار و منظم است :مربی ورزش الگوی بازیکنان خود است . بنابراین ، اگر شما به عنوان یک مربی میخواهید این ویژگی را در بازیکنان خود ایجاد کنید (که بی شک یک ورزشکار به آن ها نیاز دارد)، در وهله اول باید خود دارای آن باشید . اعتماد به نفس مربی میتواند به اعضای تیم توانی مضاعف بدهد .
 • ریزبین و دقیق است: در واقع این مربی ها هستند که استعداد های ورزشی را شناسایی میکنند و این کشف تنها در صورت ریزبین بودن آن ها امکان پذیر است .
 • صبور است : صبور بودن از ویژگی های یک معلم است و مربی ورزش نیز از این ویژگی مستثنا نیست .
 • پر انرژی و دارای روابط اجتماعی بالاست: یک مربی حرفه ای باید به عنوان مشوق و شتاب دهنده به تیم خود عمل کند. در ضمن ، باید این توانایی را داشته باشد که با افراد ارتباط عاطفی و اجتماعی برقرار کند ؛ چرا که برای کشف استعداد های اعضا و کمک به آنها باید در ابتدا آنها را به درستی بشناسد و با ضعف ها و قوت هایشان آشنا باشد . تنها با این ارزیابی دقیق است که او میتواند از بازیکنان در تیم بهترین استفاده را بکند .
 • انتقاد پذیر و منعطف است: یک مربی حرفه ای باید اشتباهات خود را بپذیرد و آن ها را برطرف کند تا شاهد پیشرفت تیم خود باشد . این افراد میپذیرند که همیشه نکاتی برای یادگیری وجود دارد و همواره به دنبال یادگیری هستند .

چطور مربی ورزش شویم؟

 • از طریق هنرستان:

رشته (تربیت بدنی)در هنرستان ها تدریس می شود.و می توانید با ورود به هنرستان در رشته تربیت بدنی تحصیل کنید

 • شاخه ریاضی و تجربی:

با ورود به رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی و سپس انتخاب رشته تربیت بدنی در دانشگاه شما با دریافت مدرک کارشناسی در سطح بالاتری امکان مربیگری دارید.

 • از طریق فدراسیون های مختلف:

فدراسیون های مختلف نیز مربی هایی را آموزش می دهند و مدرک لازم را به آن ها اعطا می کنند.

آنچه لازم است یک مربی ورزش بداند:

آنچه یک مربی ورزش باید بداند ، عبارت است از : تمرینات ورزشی ، علوم ورزشی ، فیزیولوژی ، حرکت شناسی ، تغذیه و تناسب اندام ، تربیت بدنی و طب ورزشی.

نکته مهم:فراموش نکنید که شما نباید تنگی نفس یا هر نوع بیماری دیگری داشته باشید .

یک مربی ورزش فعال هیچ گاه بیکار نخواهد ماند ؛ زیرا میتواند به عنوان مربی در باشگاه های ورزشی آزاد فعالیت کند یا به عنوان مربی ، کارشناس یا مربی بدن سازی جذب سازمان تربیت بدنی شود. اگر شما از نظر علمی واجد شرایط باشید و از لحاظ عملی نیز تجربیات لازم را به دست بیاورید ، می توانید جذب فدراسیون های ورزشی شوید .

فرصت های شغلی مربیگری ورزش:

آموزش و پرورش ، اداره تربیت بدنی ، تربیت معلم ، باشگاه های ورزشی کشور و … مربیان ورزش را به استخدام خود در می آورند . محیط کار این افراد باید امکانات ورزشی لازم را داشته باشد . نور، هوا و حجم سالن ها نیز باید مناسب باشد .

حقوق مربیان ورزشی چقدر می باشد:

حقوق و مزایای مربیان ورزشی براساس قوانین اداره امور استخدامی کشور است.

وظایف و مسئولیت های مربیگری ورزش:

 • آموزش تکنیک های ساده ورزش ، بدن سازی و بالا بردن قوای جسمانی
 • آموزش ظریف ترین نکات یک ورزش
 • بررسی عملکرد بازیکنان تیم
 • برنامه ریزی برای راهبرد های تیم
 • تدوین برنامه بازی ها و زمان آن ها
 • دانستن اصول کمک های اولیه
 • تصمیم گیری در مورد شخصیت ها و قابلیت های بازیکنان (چون هدف مربی، تربیت افراد در ابعاد جسمانی روانی است ، باید از ویژگی های جسمی -روانی ورزشکاران در هر دوره اطلاع کافی داشته باشد.)

معایب و محدودیت های شغل مربی ورزش:

حتماً در زمان انتخاب این رشته به یاد داشته باشید که در برخی جوامع ، تجهیزات مدرن و مقدار زیادی بودجه در اختیار مربیان ورزشی قرار میگیرد اما در جوامع دیگر ، ممکن است بودجه بسیار کم و امکانات ناچیز باشد و این موضوع بر بهره وری آن ها تاثیر بسزایی دارد . همچنین افرادی که دچار نارسایی قلبی و تنفسی هستند ، نمیتوانند این شغل را انتخاب کنند ؛ زیرا حرکات شدید بدنی باعث پیشرفت بیماری آن ها می شود.

محاسن شغل مربی ورزش:

بسیاری از مربیان ورزش معتقدند که کار مفرحی دارند و از انجام دادن آن خسته نمی شوند . چرا که هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی ارتقا پیدا میکنند. از طرفی ، این شغل جزء مشاغل همیشگی است ؛ زیرا ورزش همواره و در تمام دوره ها و زمان ها مورد توجه قرار داشته است. به ویژه در سال های اخیر توجه مردم به ورزش و ارتباط آن با سلامت جسمی و روحی باعث شده است که موقعیت شغلی خوبی برای این افراد به وجود بیاید.

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل مشاور املاک با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0