مهمانداری هواپیما (معرفی شغل،رشته،درامد،مزایا و معایب)

دسته بندی ها : خدماتی, معرفی مشاغل 25 شهریور 1398 عباس نیازی 1607 بازدید
مهمان داری هواپیما

مهمانداری هواپیما

مهمانداری هواپیما

مهمانداری هواپیما

مهمانداری هواپیما (معرفی شغل،رشته،درامد،مزایا و معایب)

مهمان داران هواپیما با سر مهمان دار و خلبان در ارتباط اند . آن ها یک ساعت و نیم پیش از پرواز در فرودگاه حضور پیدا می کنند و با دیگر کارکنان پرواز هم جمع می شوند و در مورد اطلاعات پرواز آن روز صحبت می کنند ؛ از جمله در مورد تعداد مسافران و اینکه آیا بیماری در پرواز هست یا خیر . بعد از آن هم در مورد مسائل اضطراری و موقعیت جغرافیایی پرواز به گفت وگو می پردازند . هر مهمان دار در ماه باید 70 تا 80 ساعت پرواز داشته باشد . در پرواز های بیش از هشت ساعت ، کارکنان هواپیما یک تا سه شب در مقصد توقف دارند . یادتان باشد که برای انتخاب این شغل همه جوانب را در نظر بگیرید ؛ زیرا شرکت های هواپیمایی از داوطلبان تعهد می گیرند که دست کم پنچ سال کامل برای آن ها کار کنند .

مهماندار هواپیما باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

خوش رو و خوش برخورد هستند : خوش رویی و خوش برخوردی ویژگی اصلی مهمان دار است . رفتار او باید سرشار از متانت و احترام باشد .

صبور است : مسافران یک  هواپیما از اقشار مختلف جامعه اند و در خواست هایشان متفاوت است ؛ مثلا ممکن است بیمار باشند و با سوالات و در خواست های زیادی داشته باشند . یک مهماندار خوب در پاسخگویی به در خواست های مسافران صبور و خویشتن دار است .

بر رفتار خود مسلط است : یک مهمان دار باید در شرایط بحرانی خون سردی خود را حفظ کند تا بتواند اوضاع را سامان دهد و مسافران را آرام سازد .

سرعت عمل بالایی دارد (هم در عملکرد و هم در تصمیم گیری) : در زمان وقوع حوادث ، سرعت عمل مهمان دار می تواند باعث نجات عده ای شود . او باید در کمترین زمان بهترین بازده فکری و فیزیکی را داشته باشد

چطور مهماندار هواپیما شویم؟

حداقل تحصیلات برای ورود به این شغل دیپلم است.

روش اول: دریافت مدرک از هنرستان مهمانداری

روش دوم:گذاردن دوره های مهمانداری در آموزشگاه های آزاد

سپس در آزمون ورودی این شغل شرکت کنید . دوره های دو سال مهمان داری در دانشکده هوایی برگزار می شود . علاوه بر این ، موسسه هایی وجود دارند که این دوره ها را به صورت فشرده طی 8 تا 9 ما برگزار می کنند.

شرایط ظاهری مهماندارهای هواپیما باید چگونه باشد:

 • داشتن حداقل قد 165 و حداکثر 180 برای خانم ها و حداقل 170 و حداکثر 185 برای آقایان است
 • تناسب اندام (همخوان بودن قد و وزن) و مقبولیت ظاهری.
 • از لحاظ سنی نیز خانم ها بین 22 تا 27 سال و آقایان بین 22 تا 28 سال (البته این موارد ممکن است تا حد بسیار کمی در شرکت های هواپیمایی مختلف ، متفاوت باشد )
 • برای احراز این شغل ابتدا در امتحان ورودی شرکت می کنند که بخشی از آن تئوری و شامل سوال های هوش ، زبان انگلیسی ، روان شناسی و سوال های عمومی است . بعد از این امتحان ، نوبت به گزینش روان شناسی می رسد که طی آن موارد ظریفی در رفتار شرکت کننده بررسی می شود و زیر ذره بین قرار می گیرد . در این آزمون طرز راه رفتن ، چگونگی ورود به اتاق آزمون و خروج از آن ، نوع رفتار در قبال دریافت یک فنجان چای ، چگونه صحبت کردن و نوع واکنش شما هنگام شنیدن کلمه رد یا قبول،به طور بسیار دقیق مد نظر فرد مصاحبه کننده قرار می گیرد(گاهی به فرد می گویند که رد شده است که واکنش او را ارزیابی کنند)
 • پس از این مرحله ، نوبت به مصاحبه انگلیسی می رشد . داوطلب باید بتواند از زندگی و علایق و اتفاق های پیرامون خود به زبان انگلیسی صحبت کند.و این مصاحبه به صورت فردی و گروهی انجام می شود ( اگر میخواهید در مراحل مصاحبه موفق باشدی ، لبخند زدن را فراموش نکنید )
 • پس از گذارندن تمام این مراحل، نوبت به معاینه دقیق و متعدد پزشکی می رسد که از مهم ترین مراحل پیوستن به گروه مهمان داران است . اگر نوار قلبی و مغزی شما سالم باشد ، از نظر دادن پزشکی مشکل خاصی نداشته باشید ، آزمایش خونتان مطلوب باشد و در تست هوش هم نمره بالای 100 دریافت کرده باشید
 • به دلیل اهمیت سلامت مهمان داران و انجام دادن آزمایش های مختلف پزشکی این است که حضور چند ساعته آن ها در فشار جوی شدید در ارتفاعات بالا ممکن است مشکلات جسمانی زیادی برایشان به همراه داشته باشد . مهمان داران هر شش ماه مورد معاینه مجدد قرار می گیرند .

درامد شغل مهمانداری هواپیما:

میزان حقوق دریافتی شما تا حد زیادی بستگی به شرکت هواپیمایی دارد. یعنی مثلاً اگر بخواهید در ایران ایر یا ماهان استخدام شوید حقوق دریافتی شما بیشتر است. اما در ایرلاین های دیگر مانند کاسپین، این مبلغ پایین تر (تا حدود ۵ میلیون تومان) است. در نهایت هم کسانی که میخواهند بازنشست شوند، با حقوق ۱۲ میلیون شغل مهمانداری را ترک می کنند.

مهماندارهای هواپیما چه وظایفی دارند؟

 • کنترل کردن وسایل ایمنی ، نظافت هواپیما و مواد غذایی
 • خوشامد گویی به مسافران در هنگام ورود به هواپیما
 • راهنمایی مسافران به طرف صندلی هایشان
 • شمارش مسافران
 • اعلام ساعت و ارتفاع پرواز و نمایش دادن چگونگی استفاده از ماسک اکسیژن و در های خروج هواپیما
 • کنترل بسته بودن کمر بند مسافران و صاف بون صندلی ها و بسته بودن در های محفظه بار به هنگام برخاستن هواپیما
 • پذیرایی از مسافران و رفع نیاز های آن ها در طول سفر

مهمان داران زیر نظر سر مهمان دار و سر مهمان دار زیر نظر خلبان ایفای نقش می کنند .

در مجموع می توان گفت که مهمان داری یکی از مشاغل سخت به حساب می آید . در واقع در یک پرواز ایمن بعد از هواپیمای سالم ، این خلبان و مهمان داران اند که وظیفه سلامتی و ایمنی جان مسافران را بر عهد دارند .

محاسن شغل مهمانداری هواپیما:

مهمان دار اهل سفر و ماجراجویی هستند . آن ها پشت میز نشینی را دوست ندارند و کارشان طوری است که از این شهر به آن شهر و از این کشور به آن کشور می روند . این فرصتی است که برای بسیاری از صاحبان دیگر پیش نمی آید .

معایب شغل مهمانداری هواپیما:

 • مهمان دار ساعت کاری مشخصی ندارند و گاهی مدت زمان زیادی از خانواده هایشان دورند .
 • آن ها زودتر از سایر مردم به سنگ کلیه مبتلا می شوند ، چون آب بدن انسان در ارتفاع زیاد خشک می شود .
 • ممکن است به بیماری های غضلانی ، کمردرد یا پا درد و بیماری های گوش مبتلا شوند .
 • این موارد از محدودیت های این شغل به حساب می آید . علاوه بر این ها ، مواردی مانند نداشتن ترفیع شغلی ، دریافت نکردن مبالغی به عنوان اضافه کاری به هنگام بروز تاخیر های طولانی مدت پرواز ها و خطری که در هر پرواز از لحاظ جانی متوجه آن هاست ، از جمله مشکلاتی هستند که مهمان داران با آن ها روبه رو می شوند

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

 1. reza گفته :
  16:31 1399/01/03

  خیلی عالی و شفاف مرسی از سایت خوبتون دوستان پیج مهمانداری اینستام مطالب خوبی داره سر بزنید حتما

 2. فاطمه گفته :
  02:31 1399/09/17

  سلام خیلی خوب بود
  ولی من میخام درمورد حقوقش بپرسم
  چطور میتونم مهمان دار امارات بشوم
  واگر در ایران مهمان داری خواندم میتونم به راحتی شغل پیدا کنم وشرایط شغلی خوبی دراین رشته وجود دارد
  واگر از قبل دفاع شخصی رفته باشیم هم رفته باشیم و مدرک داشته باشیم همچنین توی حلال احمر کمک های اولیه را اموزش دیده باشیم این ها امتیاز در نظر گرفته میشه؟
  میشه از شرایط بگین که اگه وارد این رشته شدیم شغل گیرمون میاد ؟ ودر انتخاب رشته کلاس نهم و توی دانشگاه میتونیم چندتا رشته بزنیم ؟

 3. فاطمه گفته :
  02:45 1399/09/17

  با عرض سلام وخسته نباشید خیلی توضیحاتتون عالی بود

  من چندتا سوال داشتم
  چطور میتونیم سر مهمان دار بشویم؟

  چطور میتونیم مهمان دار امارت بشویم؟

  اگر وارد این رشته شدیم شرایط شغلی چگونه است
  یعنی میتونیم راحت شغل بگیریم ؟ من توی یک سایتی خوندم که به دلیل نبودن هواپیما زیاد درایران
  گرفتن شغل مهمان داری در ایران سخته

  واینکه با چه دیپلمی وچطورمیشه وارد این حرفه شد؟

  اگر کسی از قبل امادگی دفاعی و کمک های اولیه را اموزش دیده باشه و زبان خارجی راهم بلد باشه برایش امتیاز داره

  توده بدنی خانم ها و وزنشون باید چقدر باشد

  میشه بگید فیگور ایستادن چی هست چون توی یک کتاب خوندم که به فیگور نشستن و ایستادن توی مصاحبه مهمانداری توجه میشه

  • سلام درود بر شما
   اطلاعات منم دقیقا اندازه چیزایی هست که داخل مقاله گفتم توصیه می کنم برای اطلاع از جواب سوالاتتون از فردی که این شغل رو انتخاب کرده اطلاعات بروزش رو بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :
0