مهندسی صنایع(معرفی شغل،رشته،گرایش ها،دروس و فرصت های شغلی)

دسته بندی ها : فنی و مهندسی, معرفی مشاغل 14 شهریور 1398 عباس نیازی 1527 بازدید
مهندسی صنایع
مهندسی صنایع

مهندسی صنایع

مهندسی صنایع(معرفی شغل،رشته،گرایش ها،دروس و فرصت های شغلی)

به نصب و راه اندازی سیستم های تولیدی و رفع نقص این سیستم ها که به بهبود صنایع و بالابردن بازدهی بیشتر کارخانه جات می شود مهندسی صنایع می گویند مهندسان صنایع اطلاعات زیادی درباره علوم ریاضی و طبیعی و اجتماعی دارند و با استفاده از این اطلاعات قوانین و روش هایی ارائه می دهند که به بهبود صنایع هر کشور منجر می شود

کتاب از انتخاب تا اشتغال ریاضی-فیزیک

مهندس صنایع چه خصوصیاتی دارد؟

 • توان اجرایی و مدیریتی دارد
 • دقیق و دارای قدرت تحلیل بالایی است
 • خلاق،نوآور و با پشتکار است
 • روابط اجتماعی بالایی دارد
 • باهوش است
 • توانایی کارکردن در شرایط سخت را دارد

چطور مهندس صنایع شویم:

کسانی که می خواهند مهندس صنایع شوند ابتدا در متوسطه اول باید رشته ریاضی را انتخاب کنند و پس از قبولی در کنکور رشته مهندسی صنایع را انتخاب کنند و البته امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی صنایع تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد

. اين رشته در دوره کارشناسي داراي چهار گرايش توليد صنعتي ، تحليل سيستمها، تکنولوژي صنعتي و ايمني صنعتي است‌.

درس هاي این رشته در طول تحصیل :

دروس مشترك در گرایش هاي مختلف مهندسی صنایع :

ریاضی ، معادلات دیفرانسیل ، برنامه نویسی کامپیوتر، محاسبات عددي ، فیزیک ، شیمی عمومی ، مبانی مهندسی برق ، اقتصاد مهندسی ، نقشه کشی صنعتی، استاتیک ، مقاومت مصالح ، علم مواد، اقتصاد عمومی ، اصول حسابداري و هزینه یابی ، ارزیابی کار و زمان ، طرح ریزي واحدهاي صنعتی ، برنامه ریزي وکنترل تولید، موجودي ه ا ، کنترل پروژه ، کنترل کیفیت آماري ، تحقیق در عملیات ، روش هاي تولید ، تئوري احتمالات و کاربردهاي آن ، آمار مهندسی ،آزمایشگاه اندازه گیري دقیق ، کارگاه ماشین ابزار ، کارگاه عمومی جوش ، کارگاه ریخته گري .

دروس تخصصی گرایش تولید صنعتی :

زبان تخصصی ، پروژه طراحی ایجاد صنایع ، مهندسی فاکتورهاي انسانی ، برنامه ریزي تولید، برنامه ریزي و کنترل تولید و موجودي ها ، کاربرد کامپیوتر درمهندسی صنایع ، برنامه ریزي نگهداري و تعمیرات ، اصول مدیریت و تئوري سازمان ، پروژه ، کارآموزي .

گرایش برنامه ریزي و تحلیل سیستم ها:

گرایش برنامه ریزي و تحلیل سیستم ها تا حدودي جنبه نرم افزاري دارد و بیشتر به ارائه راهکار سیستماتیک می پردازد. در واقع هدف این گرایش تربیت کارشناسانی است که بتوانند با بهره گیري از روش هاي جدید و سیستماتیک و مدل هاي ریاضی مسائل واحدهاي صنعتی بزرگ را تجزیه و تحلیل نموده وبیشترین رهنمودها را براي استفاده از منابع موجود در عملکرد اجزاء تشکیل سیستم ارائه بدهند.

دروس تخصصی گرایش برنامه ریزي و تحلیل سیستم ها:

زبان تخصصی ، برنامه ریزي حمل و نقل ، اصول شبیه سازي ، تحلیل سیستم ها، کاربرد کامپیوتر در مهندسی صنایع ، پروژه پایانی ، اصول مدیریت و تئوري سازمان ، کارآموزي ، سیستم هاي اطلاعاتی و کنترل مدیریت .

گرایش تکنولوژي صنعتی :

گرایش تکنولوژي صنعتی نسبت به گرایش هاي تولید صنعتی و تحلیل سیستم ها فنی تر بوده و به مهندسی مکانیک نزدیک تر می باشد. هدف این گرایش تربیت تکنولوژیست هاي کارخانه است .

دروس تخصصی گرایش تکنولوژي صنعتی :

ماشین هاي افزار ، قید و بندها (جیک و فیکسچر)، طراحی قالب ، کنترل عددي ، مونتاژ مکانیکی ، عملیات حرارتی ، زبان تخصصی ، پروژه .

گرایش ایمنی:

صنعتی گرایش ایمنی صنعتی به مسائل مشکل ساز در صنعت از لحاظ ایمنی می پردازد؛ یعنی تلاش می کند تا با اجراي دستورالعمل ها از خطرات احتمالی جلوگیري کند و در صورت بروز مشکل یا خطري، راهی براي رفع آن پیدا نماید. از جمله این مسائل می توان به کوره ها یا آلودگی هوا اشاره نمود.

دروس تخصصی گرایش ایمنی :

ایمنی در برق ، اعلام و اطفاء حریق ، دیگ ها و ظروف تحت فشار، عوامل شیمیایی محیط کار، عوامل فیزیکی محیط کار، حفاظت صنعتی (ایمنی صنعتی )،مهندسی احتراق ، گازرسانی .

کدام گرایش مهندسی صنایع بهتر است؟

هیچ کدام از گرایش های مهندسی صنایع بر دیگری برتری بسیار زیاد ندارد ولی شاید بتوان گفت گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها از جهت کارایی در صنایع مختلف بهتر باشد
برنامه ریزی وتحلیل سیستم ها
این گرایش تاحدودی جنبه نرم افزاری داردوبیشتربه ارائه ی راهکارهای سیستماتیک می پردازد.درواقع هدف این گرایش تربیت کارشناسانی است که بتوانندبابهره گیری از روشهای جدید و سیستماتیک ومدلهای ریاضی، مسائل واحدهای صنعتی راتجزیه وتحلیل نموده و بیشترین رهنمودهارابرای استفاده از منابع موجود درعملکرد اجزاء تشکیل سیستم ارائه بدهند.برای توضیح بیشترمهندس تحلیل سیستمهادرواقع اطلاعات جمع آوری شده رابا استفاده ازنرم افزارهای مختلف ومدل های ریاضی تجزیه و تحلیل نموده موارد بدست آمده راتنظیم وثبت کرده و در اختیار واحدهای مختلف قرارمی دهد(حتی الا مکان اطلاعات رابه صورت نمودارنیزارائه میدهد) برای مثال دریک سیستم صنعتی باجمع آوری اطلاعات وهماهنگ کردن ارگانها وسیستم های مختلف(سیستم های کیفیت،سیستم های مالی، سیستم های تدارک، سیستم های حسابداری و…) وارائه چارتی کامل ازآنهاسعی برآن دارد تاسیستم ها راازنظرمدیریت زمانی(زمان سنجی) بهبود بخشیده،تقسیم کاررا به بهترین نحو بین نیروی انسانی وماشین آلات انجام داده تا بیکاری در سیستم ها کاهش یابد (در مورد ماشین آلات به بررسی وثبت نواقص، ضعف قطعات وعلت کارافتادگی آنها می پردازد) خط تولید را موازنه کرده ونقاط گلوگاهی را مشخص می نماید تا خروجی با حداقل هزینه، بهبودیافته وبالانس شود.

پس مهندسی تحلیل سیستم ها نسبت به سایرگرایش هابه بررسی جامع تر وکلان ترپروژه ها وسیستم ها می پردازد.
به نظر می آید بهترین باشد.

مهندس صنایع چه وظایفی دارد؟

 • تحلیل و بررسی سیستم های موجود
 • برطرف کردن معایب سیستم ها
 • برنامه ریزی عملیات صنعتی
 • تدوین برنامه های راهبردی شرکت ها
 • آموزش مسئولان بخش ها
 • ارائه راهکارهای سیستماتیک
 • لحاظ ایمنی

محاسن رشته مهندسی صنایع:

رشته مهندسی صنایع ترکیبی از رشته های مهندسی مانند مهندسی مکانیک و مدیریت است و همواره در حال رشد می باشد و از طرفی چون به رشته های مدیریت شباهت دارد و نزدیکی به سایر رشته های مهندسی آینده شغلی خوبی دارد

محدودیت های رشته مهندسی صنایع:

این رشته جزو معدود رشته هایی است که محدودیت و عیب خاصی ندارد ولی شاید تنها محدودیت آن را به سبب سنتی بودن جامعه در محیط های کار دانست که به راحتی نمی توان در آن ها تغییراتی ایجاد کرد

دیگر رشته های مهندسی معروف کدام است؟

برق

مکانیک

عمران

معماری

نفت

هوافضا

هسته ای

متالورژی

معدن

فضای سبز

کشاورزی

شهرسازی

نساجی

نرم افزار

رباتیک

سخت افزار

برنامه نویسی

راه آهن

پلیمر

فناوری اطلاعاتIT

پزشکی

لطفا اطلاعات خود و سوالاتتان را در قسمت نظرات با دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید. www.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0