بلاگ

چگونه تصمیم درست بگیریم؟

چگونه تصمیم درست بگیریم
چگونه تصمیم درست بگیریم

چگونه تصمیم درست بگیریم

زندگی همیشه مرزی میان انجام دهم یا انجام ندهم برای ما ایجاد می کند این که تصمیم بگیریم کاری را انجام دهیم و یا انجام ندهیم حتی اگر تصمیم بگیریم که انجام بدهیم یا ندهیم با عواقب منفی همراه باشد باز هم بهتر از بی تصمیمی است

شاید تردید بدترین حالت برای ذهن ما باشد زمانی که در تردید به سر می بریم نمی توانیم زندگی شادی را تجربه کنیم و همیشه استرس را تجربه می کنیم چون در پس ذهن خود کارهای نیمه تمام زیادی داریم

از طرفی ما هر روز تصمیم می گیریم؛ همه آنچه ما می گوییم و انجام می دهیم نتیجه تصمیماتمان است خواه آن را آگاهانه انجام دهیم یا نه. برای هر انتخاب ، بزرگ یا کوچک ، هیچ فرمول ساده ای برای تصمیم گیری درست وجود ندارد.

شاید تصمیم برای موارد مهم زندگی کمی دلهره آور باشد ولی شک نکنید که بی تصمیمی بسیار سخت تر و دردناک تر از تصمیمات غلط است

در این مقاله یاد می گیریم که چطور در زندگی تصمیمات مهم زندگی را بگیریم تا در آینده از آن تصمیمات افسوس نخورده و پشیمان نشویم

1-در مورد ترسهای خود بنویسید:

نوشتن در مورد ترس ها به شما کمک کند تا در درک آنها و تصمیم گیری بهتر عمل کنید. با نوشتن درباره تصمیمی که باید اتخاذ کنید شروع کنید. درمورد این تصمیم ، آنچه را که نگران آن هستید ، توصیف یا لیست کنید. به خودتان اجازه دهید بدون اینکه خودتان را برای داشتن آنها قضاوت کنید ، با این ترس ها کنار بیایید.

به عنوان مثال ، این سؤال از خودتان بپرسید ، “تصمیمی كه من می خواهم بگیرم چیست و می ترسم در صورت انتخاب نادرست چه اتفاقی بیفتد؟”

2-بدترین سناریو را مشخص کنید:

هنگامی که در مورد تصمیمی که باید اتخاذ کنید نوشتید و چرا در مورد آن تصمیم ترس دارید ، یک قدم جلوتر بردارید. سعی کنید برای هر انتخاب ممکن ، بدترین سناریو را شناسایی کنید.

به عنوان مثال ، اگر برای گذراندن وقت بیشتر با فرزندان خود ، باید بین ماندن تمام وقت در شغل خود یا گرفتن شغل پاره وقت تصمیم بگیرید ، به این فکر کنید که بدترین سناریوی هر تصمیم چه خواهد بود.

اگر تصمیم گرفتید که شغل تمام وقت خود را حفظ کنید ، بدترین سناریو ممکن است این باشد که لحظه های مهم رشد فرزندانتان را از دست می دهید

اگر تصمیم دارید که شغل پاره وقت را حفظ کنید ، بدترین سناریو ممکن است این باشد که شاید نتوانید قسط های خود را در هر ماه پرداخت کنید.

تصمیم بگیرید که آیا این سناریو بدترین حالت ممکن است یانه؟ برای ما بسیار آسان است که “برای خود فاجعه تصور کنیم” ، یا رویدادها را به بدترین چیزی که می تواند رخ دهد تصور کنیم ، بدون اینکه زمان کافی برای فکر کردن داشته باشیم. بدترین سناریویی را که پیشنهاد داده اید بررسی کنید و سپس در نظر بگیرید که چه اتفاقی بعد از رسیدن به آنها خواهد افتاد. آیا این احتمال وجود دارد؟

3-در نظر بگیرید که آیا تصمیم شما دائمی خواهد بود یا فرصت جبران وجود دارد:

هنگامی که به همه مواردی که می تواند اشتباه پیش بیاید ، فکر کرده اید که آیا تصمیم برگشت پذیر است و فرصت جبرانی وجود دارد؟ بیشتر تصمیمات قابل برگشت هستند ، بنابراین می توانید از این امر اطمینان داشته باشید که اگر تصمیم خود زیاد دوست ندارید همیشه می توانید تغییری را برای اصلاح اوضاع ایجاد کنید.

به عنوان مثال شاید تصمیم داشته باشید که یک شغل پاره وقت را برای گذراندن وقت بیشتر با فرزندان خود انتخاب کنید. اگر در پایان با پرداخت اقساط خود مشکل دارید ، می توانید با جستجوی شغل تمام وقت تصمیم خود را تغییر دهید

4-با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده صحبت کنید:

احساس نکنید که باید خودتان تصمیم سختی بگیرید. برای کمک به شما یا حداقل گوش دادن به نگرانی های خود ، از کمک یک دوست یا عضو خانواده قابل اعتماد استفاده کنید. جزییات در مورد تصمیم و همچنین ترس خود را در مورد اشتباه ممکن به اشتراک بگذارید.

ممکن است احساس ترس شما را از تصمیم گیری را بتوانید کاهش دهید و دوست یا عضو خانواده شما ممکن است برخی از توصیه های عالی و یا جملات آرام کننده ای برای شما داشته باشد.

حتی می توانید افراد دیگر که وضعیت مشابهی را تجربه کرده اند ، به صورت آنلاین در اینترنت جستجو کنید.

5-آرام باشید:

توجه زیاد  بر روی احساسات ، چه مثبت و چه منفی ، می تواند بر توانایی شما در تصمیم گیری منطقی تأثیر بگذارد. هنگامی که می خواهید تصمیم بگیرید ، اولین قدم باید این باشد که تا حد ممکن آرام باشید. اگر نمی توانید آرام باشید ، تصمیم خود را تا زمانی که به طور واضح آرام نشده اید به تعویق بیندازید

چند نفس عمیق بکشید تا به آرام کردن خود کمک کنید. اگر وقت بیشتری دارید ، به اتاق آرام بروید و حدود 10 دقیقه تمرین تنفس عمیق انجام دهید.

برای انجام تمرینات تنفس دیافراگمی می توانید به مقاله ما در مورد کنترل اضطراب و استرس مراجعه کنید

6-تا حد امکان اطلاعات کسب کنید:

بیشتر تصمیمات زمانی بهتر می شوند که اطلاعات کافی برای تصمیم گیری آگاهانه داشته باشید. تصمیم گیری ، به ویژه اگر آنها در مورد موضوعات مهم هستند ، باید تنها به منطق اتکا کنید. برخی از تحقیقات را انجام دهید تا در حد ممکن در مورد تصمیم خود مطمئن شوید.

به عنوان مثال ، اگر می خواهید بین نگه داشتن شغل تمام وقت و جابجایی به یک کار پاره وقت برای گذراندن وقت بیشتر با فرزندان خود تصمیم بگیرید ، لازم است بدانید که با این تغییر چقدر پول را از دست می دهید. . شما همچنین باید در نظر بگیرید که چقدر زمان را با فرزندان خود به دست می آورید. ثبت این اطلاعات و همچنین سایر اطلاعات مرتبط به شما در تصمیم گیری کمک می کند

لازم است گزینه های دیگری را نیز در نظر بگیرید و اطلاعاتی در مورد آنها جمع آوری کنید. به عنوان مثال ، می توانید از کارفرمای خود بپرسید که آیا حداقل چند روز در هفته امکان ارتباط تلفنی برای شما وجود دارد یا خیر.

7-برای درک مشکل از تکنیک “پنج چرااستفاده کنید:

پنج چرا می تواند به شما کمک کند تا منبع مشکل را کشف کنید و تعیین کنید که آیا به دلایل مناسب تصمیم می گیرید. [9] به عنوان مثال ، اگر شما سعی می کردید بین نگه داشتن شغل تمام وقت خود و رفتن به شغل پاره وقت برای داشتن وقت بیشتر با خانواده خود تصمیم بگیرید ، ممکن است پنج چرای شما این موارد باشد

“چرا من به فکر کار کار نیمه وقت هستم؟” چون هیچ وقت بچه هایم را نمی بینم. “چرا من هرگز بچه هایم را نمی بینم؟” چون اکثر شبها دیر وقت به خانه می آیم. “چرا بیشتر اوقات شب کار می کنم؟” زیرا مجبورم برای شیفت شب سرکار بمانم. “چرا اینقدر وقت من را می گیرد؟” از آنجا که من تلاش می کنم کارم را به نحو احسن انجام دهم و درامد بیشتری داشته باشم.

با پرسیدن سوالات پی در پی به عمق موضوع پی می برید و راحت تر می توانید تصیمی درست بگیرید

8-چه کسانی تحت تاثیر تصمیم شما می گیرند:

اول و مهمتر از همه ، باید در نظر بگیرید که تصمیم شما چگونه بر شما تأثیر می گذارد؟ارزش ها و اهداف شما چیست؟ اتخاذ تصمیماتی که “متناسب با ارزش” نباشند (یعنی با عقاید اصلی که برای شما در زندگی محوریت دارد) می تواند شما را ناراضی کند.

به عنوان مثال ، اگر یک ارزش اصلی برای شما ، چیزی که بخشی عمیق از هویت شما است ، جاه طلبی است ، کار پاره وقت می تواند باعث نارضایتی شما باشد ولی اگر ارزش شما در زندگی خانواده است حتما لازم است کار پاره وقت انتخاب کنید و برای خانواده خود وقت بیشتری قرار دهید

ارزش های اصلی شما ممکن است گاهی با یکدیگر در تضاد باشد. به عنوان مثال ، ممکن است که شما در زندگی ارزشهای اصلی جاه طلبی و خانواده را داشته باشید. برای تصمیم گیری شما نیاز به اولویت بندی ارزش های خود دارید.

همچنین باید در نظر بگیرید که چگونه مشکل یا تصمیم بر دیگران تأثیر می گذارد. آیا هیچ یک از نتایج احتمالی روی افرادی که به آنها اهمیت می دهید تأثیر منفی خواهد گذاشت؟ دیگران را در طول فرایند تصمیم گیری خود در نظر بگیرید ، به خصوص اگر متاهل هستید یا فرزند دارید.

به عنوان مثال ، تصمیم به رفتن به وقت پاره وقت می تواند تأثیر مثبتی بر روی فرزندان شما داشته باشد زیرا این امر به معنای وقت بیشتر با شما خواهد بود ، اما می تواند روی شما تأثیر منفی بگذارد زیرا ممکن است شما مجبور شوید از جاه طلبی خود برای ارتقاء دست بردارید

9-مزایا و معایب تصمیمات را بررسی کنید:

زمانی که تمام جوانب تصمیمات خود را در نظر گرفتید حالا لازم است مزایا و معایب را درجه بندی کنید و براساس درجه هر کدام تصمیم بگیرید که آیا می خواهید آن تصمیم را عملی کنید یا نه

همچنین می توانید امتیازی را به هر مورد موجود در لیست خود اختصاص دهید. به عنوان مثال ، شما ممکن است 5 امتیاز مثبت را به یک مورد در لیست “تغییر به کار پاره وقت” با عنوان “می خواهید هر شب با بچه هایتان شام بخورید” اختصاص دهید. از طرف دیگر ، شما ممکن است 20 امتیاز منفی را به یک مورد در همان لیست با عنوان “یک میلیون تومان کمتر در ماه” اختصاص دهید.

10-به آینده فکر کنید و اقدام کنید:

بهترین راه برای تصمیم گیری این است که در مورد چند سال آینده فکر کنید که در مورد آن تصمیم چه احساسی خواهید داشت به عنوان مثال ، آیا فکر می کنید 10 سال آینده از تصمیم خود برای کار پاره وقت پشیمان خواهید شد؟ اگر چنین است ، چرا؟ چه چیزی ممکن است در 10 سال کار تمام وقت بدست آورید که در 10 سال کار پاره وقت به دست نمی آورید؟

لطفا نظرات و تجربیات خود را در مورد چگونه تصمیم درست بگیریم با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید