کاپیتان کشتی (دریانوردی)(شغل،رشته ها،فرصت های شغلی و بازارکار)

کاپیتان کشتی-صفرتا صد تحصیل و اشتغال در شغل کاپیتانی کشتی

8

کاپیتان کشتی (دریانوردی)(شغل،رشته ها،فرصت های شغلی و بازارکار)

کشور ایران دارای یکی از بزرگترین مرزهای آبی در بین کشورهای خاورمیانه می باشد این مرز که حدود ۲۶۰۰کیلومتر می باشد در جنوب کشور و به آب های آزاد دنیا وصل می باشد

زمانی اهمیت این مرز آبی زمانی مشخص می شود که بدانیم حمل و نقل دریایی از حمل و نقل زمینی و هوایی مقرون به صرفه‌تر است و به همین دلیل ٩٠ درصد صادرات غیرنفتی و تقریبا تمامی صادرات نفتی کشور به وسیله کشتی صورت می‌گیرد. کاپیتان در کشتی به عنوان وظیفه مدیر وظیفه برقرار نظم و مدیریت کارها می باشد و باید بتواند در موقعیت های خطرناک با شناختی که از دریا و قسمت های مختلف آن دارد کشتی و افراد را با سلامتی به مقصد برساند

‌کاپیتان کشتی دریانوردی است که مسئولیت اصلی هدایت کشتی را در طول سفر دریایی به عهده دارد.

کاپیتان کشتی
کاپیتان کشتی

به مدیریت و کنترل کشتی، کاپیتانی می‌گویند. کاپیتان کشتی از مشاغلی است که جغرافیای شما مهم است.

پس با میوه زندگی همراه باشید تا به بررسی شغل کاپینانی کشتی به عنوان یکی از پرطرفدارترین شغل ها بین پسرها بپردازیم

کاپیتان کشتی چه وظایف و مسئولیت هایی دارد؟

مدیر و رهبر است: این مهم ترین ویژگی یک کاپیتان می باشد زیرا کشتی ممکن است هفته ها و یا ماه ها روی دریا باشد و در این مدت ممکن است مشکلات و بحران های مختلفی بوجود بیاید وظیفه کاپیتان

سرعت عمل بالا هم در عملکرد و هم در تصمیم گیری دارد: همان طور که گفته شد، در کشتی زمان‌های اضطراری زیادی پیش می‌آید. در این مواقع، کاپیتان کشتی در کمترین زمان باید بهترین عکس‌العمل‌ها را نشان دهد.

بر رفتار خود مسلط است: کاپیتان کشتی باید حتی در بدترین شرایطه خونسردی خود را حفظ کند تا بتواند اوضاع را سامان دهد.

توانایی کار گروهی را دارد: کاپیتان کشتی بالاترین سِمَت را در کشتی دارد ولی در عین حال با مجموعه‌ای کار می‌کند که بدون هماهنگی با آنها نتیجه کارش اثربخش نخواهد بود

چطور کاپیتان کشتی شویم؟

تحصیلات شغل کاپیتانی کشتی:

تحصیل در هنرستان:در هنرستان و در شاخه فنی و حرفه‌ای، گروه علوم و فنون دریایی وجود دارد. کارشناسی مهندسی دریا:گذراندن دوره کارشناسی رشته مهندسی دریا در گرایش دریانوردی برای آغاز فعالیت جدی شما ضروری است. مهندسی کشتی، و کشتی سازی دیگر گرایش های این رشته اند. شما می‌توانید تحصیلاتتان را تا مقطع دکترا ادامه دهید. البته دخترها نمی‌توانند وارد این شغل شوند و تنها در گرایش کشتی سازی امکان تحصیل دارند.

ضمن آنکه هنرستان ها و دانشگاه های مرتبط با این رشته در چند شهر ساحلی شمالی و جنوبی کشور فعال اند. بنابراین، دریانورد یا کاپیتان کشتی باید بتواند خود را با دریا و محیط‌های ساحلی تطبیق دهد.

موسسه آموزش کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران:این موسسه دوره‌های مختلفی در این زمینه برگزار می‌کند و گواهی نامه‌های معتبری به دانشجویان می‌دهد .

مراحل ورود به شغل کاپیتانی کشتی بعد از تحصیلات:

 • دانشجوی دریانوردی حداقل باید ١٢ ماه کارآموزی روی کشتی‌های اقیانوس‌پیما در آب‌های خارج از کشور را بگذراند. از آنجا که بیشتر دروس این رشته به زبان انگلیسی هستند، تسلط به این زبان از شرایط دستیابی به این شغل است.
 • پس از پایان تحصیل و گذراندن دوره کارآموزی باید در امتحان‌هایی که سازمان بنادر و دریانوردی برگزار می‌کند پذیرفته شوید و گواهی‌نامه دریافت کنید. البته سلامت دریانوردان را نیز به طور دقیق می‌سنجند مثلا این افراد نباید ناتوانی هایی مانند کوررنگی داشته باشند و سپس به آنها کارت سلامت می‌دهند. داشتن این کارت برای کاپیتان‌ها مانند گواهی نامه‌ای که از سازمان بنادر و دریانوردی دریافت می‌کنند، برای کار در کشتی الزامی است. این کارت برای زیر ٣٠ ساله‌ها هر دو سال و برای بالای ٢٠ ساله‌ها هر سال باید تمدید شود.
 • با گرفتن گواهی نامه اولیه شما به عنوان افسر سوم در کشتی مشغول به کار می‌شوید و بعد از ٣٠ ماه خدمت می‌توانید در دوره ها و آزمون افسر دومی شرکت کنید. بعد به همین ترتیب به افسر اولی ارتقا پیدا می‌کنید و در نهایت، پس از گذراندن دورۀ تکمیلی و قبولی در امتحان شایستگی فرماندهی به سِمَت فرماندهی کشتی منصوب می‌شوید.

دریانوردان در چه شرکت هایی می توانند مشغول به کار شوند؟

دریانوردان می توانند در شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفت‌کش مشغول کار شوند. این دو شرکت فضای اصلی کاری برای دریانوردان هستند. البته وزارت نفت، وزارت جهاد کشاورزی و شرکت‌های خصوصی هم در این زمینه فعالیت می‌کنند.

کاپیتان‌ها با مهندس‌های کشتی یا همان مدیران فنی کشتی که مسئولیت تعمیر و نگه داری و راه‌اندازی موتور کشتی را به عهده دارند، کارکنان بخش الکترونیک و مخابرات دریایی، ملوان ها و در کل تمام کسانی که روی کشتی کار می‌کنند، در تعامل‌اند.

وظایف و مسئولیت‌های کاپیتان کشتی:

 • هدایت و رهبری کشتی طبق مسیر برنامه‌ریزی شده
 • مدیریت و سرپرستی نیروی انسانی شاغل در کشتی
 • تامین رفاه و امنیت کلیه افراد کشتی
 • جلوگیری از تصادف
 • نظارت بر کار سایر شاغلان در کشتی
 • ترک نکردن کشتی در هنگام سانحه، تا هنگامی که تمام افراد از کشتی خارج شوند.

محاسن شغل کاپیتان کشتی:

سفر کردن به دریاها و سرزمین‌های متفاوت باعث آشنایی دریانوردان با فرهنگ‌ها و مردمان سراسر دنیا می‌شود. همین نکته برای بسیاری از افراد جذابیت زیادی دارد و می‌تواند از مطلوبیت‌های این شغل باشد.

معایب شغل کاپیتان کشتی:

کاپیتان کشتی به دلیل سفرهای طولانی دریایی، گاهی ماه‌ها در کنار خانواده‌اش نیست. علاوه بر این، کشتی همواره در معرض خطرهایی مانند آتش سوزی، غرق، تصادف با شناورهای دیگر، به گل نشتن وحوادث جوی است و این موارد از محدودیت‌های این شغل به حساب می آیند.

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل کاپیتان کشتی با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

8 نظرات
 1. یزدان اخلاصی می گوید

  سلام حقوق مزایا رشته دریانوردی چقدره بعد رشته ام انسانی است می تونم استخدام شم

  1. عباس نیازی می گوید

   سلام
   بزرگوار باید شرایط و حقوق و مزایای امسال رو از افرادی که داخل این رشته هستن بپرسید
   موفق باشید

  2. حسین محمدی می گوید

   سلام عزیز. بستگی داره چه رتبه‌ای داخل کشتی داشته باشین.
   بنده افسر اول نامحدود هستم پایه حقوقم ماهی ۴۵ میلیون تومان هست.کاپیتان یک‌ونیم برابر من میگیره .و محض اطلاعت خیلی سخته کار دریا و حقوق پرسنل کشتی بالای ۳هزار کمتر از ۲۰ میلیون تومان نیست.

 2. حسین می گوید

  سلام ببخشید من از طریق رشته ریاضی هم میتونم مهندسی دریا بخونم

  1. عباس نیازی می گوید

   سلام حسین جان
   بله میتونید و دوتا دانشگاه پذیرش دارن
   بازم دفترچه هر سال مشخص میکنه…

 3. حامد می گوید

  سلام،من میخوام از رشته فنی حرفه ای برم ناوبری،حالا کارش کم یا زیاده پیدا میشه و اینده ای داره

  1. عباس نیازی می گوید

   سلام حامد جان
   اگر داخل مقاله بخونید کامل توضیح دادم ولی اگر سوالت این هست که کارش پیدا میشه کاملا بستگی به استخدام نیروی دریایی داره باید از طریق دفترچه و خود سایت نیروی دریایی پیگیری کنی
   موفق باشی

 4. حسام می گوید

  سلام خواستم بدونم کاپیتانی آزمون ورودی داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.