شغل حسابداری(معرفی شغل،رشته،فرصت های شغلی،مزایا و معایب)

دسته بندی ها : خدماتی, معرفی مشاغل 8 مهر 1398 عباس نیازی 1415 بازدید
شغل حسابداری
شغل حسابداری

شغل حسابداری

شغل حسابداری(معرفی شغل،رشته،فرصت های شغلی،مزایا و معایب)

علم و شغل حسابداری به سرمایه‌گذاران، مدیران و دولت کمک می‌کند تا بتوانند درباره مسائل اقتصادی تصمیم بهتری بگیرند. به نظر می رسد تمام سازمان‌هایی که به نوعی دارای دریافت و پرداخت منظم و دائمی هستند، به حسابدار نیاز دارند و در صورت نبود او ممکن است به کل سرمایه سازمان ضرر و زیان برسد؛ چرا که محاسبه سود و زیان تنها با دانش حسابداری امکان پذیر است.به ثبت، طبقه بندی و خلاصه کردن حسابها واسناد مالی جهت برآورد درآمدها و هزینه های یک شرکت، موسسه یا سازمان «حسابداری» می گویند.

حسابدار چه کسی است؟

«حسابدار» کسی است که با ثبت، جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات مالی، به تجزیه و تحلیل آنها می‌پردازد.

خصوصیات و ویژگی های یک حسابدار:

■دقیق صبور و منظم است: حسابدار با اعداد و ارقام در ارتباط است و به دقت و صبر زیادی در جمع بندی آنها نیاز دارد.

■امین، قابل اعتماد و مسئولیت پذیر است: باید پاسخگوی تمامی امور مالی به مدیران و حسابرسان باشد و با کمترین نظارت بتواند کار و مسئولیت خود را انجام دهد.

■قدرت تشخیص بالا، شم ریاضی و استعداد عددی دارد: حسابدار باید بتواند موارد مبهم در امور حسابرسی و حسابداری را متوجه شود.

■حافظه قوی و منطق و استدلال بالایی دارد: باید بتواند در سریعترین زمان ممکن بهترین تصمیم های مالی را بگیرد.

چطور حسابدار شویم؟

از طریق هنرستان کارودانش:«حسابداری مالی» و «حسابداری بازرگانی» از جمله رشته هایی هستند که در هنرستان ها نیز آموزش داده می شوند.

شاخه نظری و رشته انسانی:این رشته را می توان به عنوان رشته دانشگاهی در مقطع کارشناسی نیز انتخاب کرد

یک حسابدار به شرط داشتن تجربه، با مدرک دیپلم نیزمی‌تواند در این زمینه کار کند و در واقع یک حسابدار تجربی باید باشد.

آموزشگاه های آزاد:عده‌ای ازعلاقه ‌مندان به این شغل نیز دوره ی فشرده ی حسابداری را در آموزشگاه های آزاد میگذرانند و وارد این شغل میشوند.

رشته ی حسابداری تا مقطع دکترا در دانشگاه های ایران ارائه میشود و به زیرگروه های مالی، صنعتی، مدیریت، دولتی، مالیاتی تقسیم میگردد.

امروزه تسلط به نرم افزارهای حسابداری یکی از شرایط ورود به شغل حسابداری است.

چطور در شغل حسابداری پیشرفت کنیم؟

با توجه به اینکه تجربه کاری در این شغل بسیار مهم است، اگر حسابدار تحصیل کرده باشد، حتماً دوره‌هایی را هم به منظور کارآموزی طی می‌کند. این موضوع می‌تواند تاثیر بسیار خوبی در پیشرفت او داشته باشد. از طرفی، گذراندن دوره های کوتاه مدت و بلند مدت آموزشی می‌تواند در ارتقای شغلی افراد تاثیر گذار باشد.

فرصت های شغلی حسابداری:

 • حسابدارانی که بسیار دقیق و با تجربه هستند، جذب «سازمان حسابرسی کشور» می‌شوند. این سازمان بر حسابداران کشور و کار آنها نظارت دارد و دفتر های مالی تمام ادارات و سازمانها را بررسی می کند.
 • تحصیلات دانشگاهی به شما کمک می کند تا بتوانید از سطح یک دفتردار خارج شوید و تا بالاترین سطح این شغل، که مدیر مالی یک سازمان یا شرکت است، ارتقا پیدا کنید. در این صورت می توانید به مدیران شرکتها در زمینه‌های سرمایه‌گذاری مشاوره بدهید.

حسابداران با چه کسانی ارتباط دارند؟

محیط کار حسابدار باید ساکت و آرام باشد. حسابدار تقریبا با تمام کارکنان یک مجموعه رابطه اداری دارد. مهم ترین تعامل او با مدیران است اما هر ساله باید جواب گوی حسابرسان نیز باشد. از جمله سازمان هایی که دست‌ کم با یک حسابدار در تعامل، بانک‌ها، بیمه و سازمان مالیاتی است. حسابدار برای ثبت درآمدها وهزینه های یک شرکت، آنها را در رایانه یا دفترهای مالیاتی (روزنامه، معین، کل) ثبت می‌کند و نسخه‌ای از تمام اسناد را نگه می دارد.

وظایف و مسئولیتها شغل حسابداری:

 • تنظیم و نگهداری اسناد مالی (تا اطلاعات مالی مورد نیاز برای تصمیم گیری های مالی را در اختیار مدیران قرار دهد و گزارشهای مالی را تنظیم کند).
 • داشتن اطلاعات مالی به روز، طبقه بندی حسابها و ثبت آنها در دفتر های مالی
 • بستن حسابها در پایان هردوره مالی و تنظیم ترازنامه و صورت سود و زیان و انتقال حسابهای دائم به سال بعد
 • ثبت و بررسی تمامی مراحل مالی و حقوقی یک شرکت و دارایی و سرمایه ای که به هر یک از افراد حقیقی و حقوقی تعلق دارد.

محاسن شغل حسابداری:

تمام سازمانهای دولتی، صنعتی و تجاری از خدمات حسابداران استفاده می‌کنند. پس، فرصت های شغلی برای یک حسابدار بسیار زیاد است. از یک مغازه کوچک گرفته تا سازمان های دولتی و خصوصی بزرگ، دست‌ کم برای تهیه اظهارنامه مالیاتی خود به حسابدار نیاز دارند. بنابراین، به نظر می‌رسد که حسابداران هیچگاه بیکار نمی مانند و از آنجا که جنسیت در این شغل بی تاثیر است، بسیاری از زنان در آن موفق اند.

معایب شغل حسابداری:

 از آنجا که حسابدار موظف است تا پایان سال سود و زیان یک موسسه را مشخص کند، در یک بازه زمانی فشار کاری زیاد می‌شود. همچنین، هر ساله «حسابرس ها» برای بررسی دفتر های مالی یک موسسه اقدام می کنند و به این ترتیب، کمترین خطا در اسناد مالی موقعیت شغلی حسابدار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شغل حسابداری مسئولیت بالایی دارد و به همین دلیل حسابداران در معرض فشارهای روانی هستند.

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در زمینه این شغل با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0