زمین شناس(معرفی شغل و رشته)

دسته بندی ها : فنی و مهندسی, معرفی مشاغل 27 مرداد 1398 عباس نیازی 476 بازدید
زمین شناس
زمین شناس

زمین شناس

زمین شناس

زمین شناس چه کسی است؟

«زمین شناس» کسی است که با بررسی های اولیه صحرایی، مطالعه زمین شناسی ، انجام دادن کارهای آزمایشگاهی ، آزمایش های میدانی و تجزیه و تحلیل داده های مشاهداتی به شناخت سطحی و زیر سطحی زمین می پردازد.

ویژگی های لازم برای زمین شناس شدن:

مسئولیت پذیر است: زمین شناسی کاری گروهی است و زمین شناسان برای اینکه در هر مرحله از کار به مشکل برنخوردند،باید مسئولیت پذیر باشند و سهم خود را از کاره ا به خوبی انجام دهند.

پر جنب و جوش است: مطالعات صحرایی بخشی از کار زمین شناس هاست . برای همین ، آن ها اغلب افرادی علاقمند به سفر ، چر جنب و جوش و انعطاف پذیرند.

قدرت تجزیه و تحلیل بالای دارد: برای تحلیل ساختار های زمین شناسی ، قئرت تجزیه و تحلیل لازم است که زمین شناس ها از آن بهره مندند.

توانایی کار در شرایط دشوار را دارد: کار کردن در میان کوه ها و دره ها و… گاهی بسیار مشکل است اما زمین شناس محیط و شرایط کار خود را می شناسد و این سختی ها را پذیرفته است.

ورود به شغل زمین شناسی:

شما در صورت علاقمندی به این شغل ، پس از گذراندن دوره های آموزشی و اخذ مدرک در رشته زمین شناسی ( از مقطع کارشناسی تا دکترا) می توانید فعالت خود را آغاز کنید . خوب است بدانید که هم زمان با آموزش های نظری ، آموزش های عملی مربوط به گرایش های خاص مانند پترولوژی ، کانی شناسی ، سنگ شناسی ، فسیل شناسی و رسوب شناسی را نیز دریافت می کنید . علاوه بر دانشگاه ها ، سازمان زمین شناسی ، موسسه ژئوفیزیک ، سازمان اتمی و شرکت ملی نفت هم در آموزش این رشته مشارکت دارند. گرایش های مختلف دکترای تخصصی این رشته در کشور عبارتند از : زمین شناسی مهندسی ،رسوب شناسی ، زمین شناسی اقتصادی ، زمین شناسی ساختمانی ، زمین شناسی نفت ، زمین شناسی زیست محیطی ، چینه و فسیل شناسی ، سنگ شناسی یا پرتوولوژی و آب شناسی . در میان این گرایش ها زمین شناسی مهندسی و نفت در کشور ما زمینه شغلی بهتری دارند و کاربردی ترند.

شرایط پیشرفت در شغل زمین شناسی:

با گذراندن دوره های بلند مدت آموزشی (ارشد و بالاتر) کسب تجربه ، همچنین استفاده از بورس های بلند مدت آموزشی در داخل و شرکت در دوره های کوتاه مدت آموزشی در خارج از کشور امکان پیشرفت شما فراهم می شود.

خود اشتغالی در این شغل بدین صورت است که فرد برای خود شرکتی تخصصی تاسیس کند و دست به کارآفرینی هم برند . این گونه شرکت ها به عنوان پیمانکار با وازت نیرو و نفت همکاری می کنند و اغلب فعالیت هایشان در حوزه های تخصصی زمین شناسی است.

فضای شغل زمین شناسی:

زمین شناسان با مدرک دانشگاهی مختلف سمت های گوناگونی را برعهده می گیرند.

در مقطع کارشناسی: دبیری دبیرستان ، کارشناسی در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ، فعالیت در آزمایشگاه های مربوطه.

در مقطع کارشناسی ارشد: فعالیت در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ، شرکت ملی نفت ، موسسه ژئوفیزیک ، وزات مسکن ، موسسه زمین شناسی و زلزله ، وزارت جهاد کشاورزی ، راه و ترابری و صنایع و معادن ، آزمایشکاه فنی و مکانیک خاک مادر . امکان کار در مراکز خرید و فروش جواهر به عنوان کارشناس سنگ های قیمتی هم وجود دارد.

در مقطع دکترا: فعالیت در تمام حوزه های ذکر شده به اضافه عضویت در هیت علمی و تدریس در دانشگاه های کشور .

زمین شناسان در فضا های سرپوشیده یا باز ، در کوه و صحرا و در همه شرایط آب و هوایی به صورت انفرادی یا گروهی و نیز در فضای آزمایشگاهی فعالیت می کنند .

آن ها اغلب با فعالان رشته های علوم کشاورزی نظیر خاک شناسی ، آبیاری ، آبخیز داری و جغرافیای طبیعی ، مهندسان ژئوتکنیک و ژئوفیزیک ، منابع طبیعی، به خصوص رشته معدن و همچنین با بخش صنایع و معادن در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت های زمین شناس:

کارشناسان با توجه به گرایش هایشان و مسئولیت های متفاوتی که بر عهد دارند ؛ از جمله :

 • مطالعه و شناخت مقاطع سنگ ها و تشخیص کانی ها
 • تعیین سن نسبی یا حقیقی سنگ ها و پدید های زمین شناسی
 • اکتشاف، پی جویی، استخراج معادن و برنامه ریزی یرای بهره برداری از آن ها
 • تشخیص انواع سنگ های رسوبی و فسیل های آن ها ، تعیین سن جنس و گونه فسیل های یک خانواده
 • بررسی آب های زیر زمینی و سطحی ، ارائه راهکار های مناسب در بهربرداری اصولی از منابع آب زیر سطحی و سطحی (مدیریت مابع آب)
 • انجام دادن مطالعات مربوط به مکان یابی در طرح های عمرانی برای ساخت سازه های نظیر سد، تونل ، راه و…
 • تحقیق درباره ویژگی های دوران زمین شناسی در ایران
 • شناسایی مناطق مستعد زلزله و انجام دادن مطالعات ازه خیزی طرح های مختلف عمرانی
 • مطالعه فرسایش پذیری خاک ها و رسوبات انباشته شده در پشت سد ها و ارائه شیوه های مناسب برای کاهش آثار زیان بار فرسایش خاک و رسوبات
 • مطالعه و مدیریت اکتشاف منابع نفت و گاز از دریا و خشکی
 • نقشه برداری معادن و دیگر طرح های عمرانی
 • تهیه آمار و استاندارد های زمین شناسی
 • تهیه و تفسیر نقشه های زمین شناسی ، معدنی و جغرافیایی و استخراج اطلاعات از آن ها
 • شناسایی فرایند های خطر آفرین و ارائه طرح های معدنی و نظارت بر امور مختلف عمرانی

محاسن شغل زمین شناسی:

بیشتر وقت زمین شناسان در هوای آزاد در طبیعت می گذارد، که می تواند برای سلامت جسم و روان آن ها بسیار مفید باشد.

محدودیت های شغل زمین شناسی:

چون لازم است زمین شناس بخشی از کارش را در صحرا انجام دهد ، دور بودن از خانواده نیز محدودیت دیگری است که شاغلان این شغل با آن روبه رو هستند.

اهمیت شغل زمین شناسی:

با توجه به وابستگی اقتصادی بسیاری از کشور های دنیا به منابع معدنی ، اعم از نفت ، گاز ، طلا و دیگر فلزات و کانی های غیر فلزی ، و نقش زمین شناسی در ششناسایی و اکتشاف این منابع و یاری رساندن به دیگر علوم مرتبط در این زمینه ها ، جایگاه زمین شناسی در عصر حاضر ویژه و در خور تامل است.

کشور ما نیز به دلیل مساحت زیاد ، تنوع پدیده های زمین شناختی موجود در آن در اختیار داشتن منابع معدنی بسیار غنی و قرار گرفتن روی منطقه ای فعال از نظر زمین شناسی ، نیاز وافری به پژوهشگران و متخصصان این رشته دارد تا با مطالعه و کاوش ، ضمن شناخت اسرار آن ، امکان استفاده از این منابع را فراهم سازند. در ضمن ، یکی از مهم ترین نیاز های امروز طراحی ، جرا و نگه داری بنا ها و فعالیت های عمرانی است. خسارت های مالی و تلفات انسانی حوادث طبیعی مانند زلزله ، سیل ، رانش زمین ، تخریب سازه ها یا کاهش کارایی آ« ها می تواند ناشی از بی توجهی به زمین زیر ساز (پی) وم استفاده از مصالح نا مناسب باشد. بنابراین ، تربیت متخصصان این رشته از اهمیت خاص اقتصادی ، اجتماعی ، عمرانی و حیاتی برخودار است.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شغل زمین شناسی:

ابتدا به وبگاه www.gsi.ir  سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی کشور سری بزنید . در مرحله دوم برا یتکمیل اطلاعاتتان با متخصصان در انجمن زمین شناسی و سازمان زمین شناسی کشور گفت و گو کنید . مراجعه به شرکت ملی نفت ، سازمان آب ، سازمان انرژی اتمی و گفت و گو با کارشناسان زمین شناسی نیز میتوانند به شما کمک کند و یا سوال خود را در قسمت نظرات بپرسید…

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد