آرایشگری(معرفی شغل وخصوصیات)

دسته بندی ها : خدماتی, معرفی مشاغل 11 آذر 1397 عباس نیازی 1229 بازدید
آرایشگری

آرایشگری

به آرایش، پیرایش و خدمات زیبایی که در مکان های مشخصی به نام آرایشگاه انجام میشود ((آرایشگری)) میگویند.

آرایشگر کیست؟

((آرایشگر))فردی است که پس از کسب مهارت های لازم، خدمات متنوع ارایشی و بهداشتی را به مشتریان ارائه میدهد.

ویژگی های آرایشگر:

 • با ذوق و سلیقه است:

مشتریان آرایشگری را میپسندند که برای هر چه زیبا کردن انها ذوق و سلیقه به خرج بدهد.

 • گشاده روست:

آرایشگر با مشتریان به طور رو در رو در ارتباط است؛ بنابر این برخورد خوب او در حفظ و جذب مشتریان اهمیت زیادی دارد.

 • صبور است:

آرایشگر گاهی باید چندین ساعت برای انجام درخواست های یک مشتری وقت بگذارد و بنا بر سلیقه او عمل کند.

 • به آراستگی خود اهمیت میدهد:

کسی که با زیبایی سر و کار دارد،باید به آراستگی ظاهر خود نیز اهمیت بدهد.

ورود به شغل:

شما  با داشتن هر نوع مدرک تحصیلی پس از گذراندن دوره ایی ۳ تا ۴ ماهه در آموزشگاه های آرایشگری،مهارت اولیه برای این شغل را کسب میکنید.پس از اتمام چنین دوره هایی میتوانید در آزمون وزارت کار شرکت کرده و دو صورت قبولی، مدرک فنی حرفه ایی دریافت کنید. اگر دوست داشته باشید به طور حرفه ایی به این شغل بپردازید، باید دوره های تخصصی این رشته را(که اغلب برای بانوان است)بگذرانید. این دوره ها شامل آموزش انواع آرایش،  کوتاهی، گریم و… است. اگر این دوره ها را به خوبی بگذرانید،میتوانید مجوز تاسیس ارایشگاه را دریافت کنید.

پیشرفت شغلی:

آرایشگری که دوره های تخصصی بیشتری را بگذراند،  به دلیل مهارت های خود میتواند مشتریان بیشتری داشته باشد و امکان تاسیس آموزشگاه آرایشگری را پیدا کند.

فضای شغلی:

آرایشگاه باید سرپوشیده، بهداشتی و مرتب باشد. معمولا بین آرایشگران یک ارایشگاه و مشتریانشان روابط دوستانه حاکم است محیط آرایشگاه باید به تایید وزارت بهداشت برسد. دیوارهای بخش هایی از آرایشگاه باید به طور کامل یا تا نیمه با سنگ یا سرامیک پوشیده باشند. کف انها نیز باید از سنگ باشد و راه اب هم داشته باشند. آرایشگران با فروشندگان لوازم آرایشی بهداشتی ارتباط شغلی دارند.

وظایف و مسئولیت ها:

وظایف آرایشگران خانم یا اقا با هم تفاوت هایی دارند ولی در کل، آرایشگر باید بتواند رضایت مشتریان را جلب کند و از عهده انجام تمامی درخواست های انها براید. البته در بعضی از آرایشگاه های زنانه هر فرد در هر کاری تخصص دارد ولی تمامی خدمات لازم در انجا ارائه داده میشود .رعایت اصول بهداشتی-مثل ضد عفونی کردن وسایل و استفاده از تیغ یک بار مصرف –  و به طور کلی مراقبت از حفظ سلامتی مردم از وظایف اصلی یک آرایشگر است. به علاوه، آرایشگر باید به دقت به درخواست های مشتری گوش دهد و دقیقا همان چیزی را که او میخواهد انجام دهد.

مطلوبیت های شغلی:

آرایشگاه های زنانه در امد بسیار خوبی دارند؛ زیرا علاوه بر آرایشگری، خدمات بهداشتی و زیباسازی و ترمیم پوست هم انجام میدهند. از دیگر مزیت های  شغل ارایشگری تعین ساعت کاری توسط آرایشگر است.  او اختیار دارد ساعت کاری خود را مشخص کند. اگر آرایشگر خود محل مستقلی نداشته باشد، معمولا در آرایشگاه های دیگر به صورت درصدی کار میکند؛ به این صورت که از سود به دست امده درصدی به صاحب آرایشگاه و درصدی به آرایشگر تعلق میگیرد. البته حالت های دیگری هم وجود دارد و ان این است که چند نفر با هم یک آرایشگاه را اجاره میکنند و سود به طور مساوی بین انها تقسیم میشود.

محدودیت های شغلی:

در بلند مدت ممکن است آرایشگر دچار ناراحتی هایی  در ناحیه گردن، کمر و پا شود.

اهمیت شغلی:

به دلیل ضرورت پاکیزگی،زیبایی  و حفظ بهداشت و با توجه به اهمیتی که در دین مبین اسلام به این مسائل میدهد، وجود این شغل ضروری است.همچنین، با افزایش حجم تبلیغات در مورد زیبایی و توجه روز افزونی که افراد به زیباتر شدن دارند، اگر این شغل نباشد، نیاز های مردم در این مورد رفع نمیشود.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر:

اگر با مراجعه به سالن های (اموزش آرایشگری)پاسخ پرسش هایتان را پیدا نکردید میتوانید به( اتحادیه صنف آرایشگران) سری بزنید.

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0