باستان شناسی(معرفی شغل و رشته)

دسته بندی ها : خدماتی, معرفی مشاغل 12 آذر 1397 عباس نیازی 1754 بازدید
باستان شناسی

باستان شناسی

باستان شناسی

باستان شناسی

باستان شناسی

باستان شناس کیست؟

«باستان شناس » کسی است که برای کشف حقایقی در باره گذشتگان ، به مطالعه و پژوهش در باره منطق و آثار باستانی می پردازد.

ویژگی های باستان شناس

 • دارای توانای رهبری و مدیریت استان : باستان شناس باید توانایی رهبری گروه همراه خود داشته باشد.

 • اهل هنر و با دقت است: باستان شناس می داند که هر آنچهاو و گروهش کشف می کنند ، یک اثر هنری است . پس هیچ چیز را فدای سرعت نمی کند و با صبر و حوصله به اکتشاف و تحقق می پردازد.

 • توانایی کار درشرایط دشوار را دارد: کار در شرایط جوی مختلف و عدم دسترسی به امکاناتی چون آب ، برق در اماکن دور افتاده بخشی از کار باستان شناسی است.

 • به کار در طبیعت علاقه مند است: اگر باستان شناس عاشق کاوش و جست و جو و کشف مجهولات و نکات تاریک تاریخی و جغرافیایی نباشد، نمی تواند در این رشته موفق شود.

 • از تجسم فضایی ، منطق و استدلال بهره مند می کنند.

چطور باستان شناس شویم:

حداقل تحصیلات در این شغل «کارشناسی» است اما امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری نیز در ایران وجود دارد . رشته باستان شناسی شباهت و نزدیکی زیادی با رشته «کاردانی باستان شناسی» دارد که در دانشکده های هنر برگزار می شود ؛ با این تفاوت که باستان شناسی هنر ، بیشتر و جنبه هنری آثار باستانی ، و باستان شناسی علوم انسانی بیشتر به جنبه تاریخی آن می پردازد. ( البته شما می توانید به از مقطع کاردانی برای ادامه تحصیل وارد مقطع کارشناسی زیر گروه علوم انسانی شوید.) داشتن اطلاعات مناسب در زمینه تاریخ و جغرافیای ایران و کشورهای همسایه برا دانشجویان این رشته ضروری است.

چطور در شغل باستان شناسی پیشرفت کنیم؟

برای ارتقاء در این شغل علاوه بر تحصیلات ، تجربه نیز مهم است . باستان شناسان با سفر کردن به کشور های مختلف و شرکت در کنگره های جهانی می توانند در کار خود بیشتر پیشرفت کنند.

باستان شناسی چه فضای شغلی دارد؟

باستان شناس کارش را در فضا های باز و سرپوشیده انجام می دهد.

باستان شناسان در همه مناطق آب و هوایی شامل کویر، کوهستان و مناطق بارانی به بررسی و اکتشاف می پردازند و پس از آن روز های متمادی در آزمایشگاه های سرپوشده در باره آثار کشف شده پژوهش می کنند. آنها با کارگران ، سر کارگران ، زیست شناسان ، جانور شاسان ، گیاه شناسان ، استخوان شناسان ، نقشه بردارها و عکس ها در ارتباط اند. عمد ترین مراکز جذب باستان شناسان سازمان میراث فرهنگی ، موزه ها و آموزش و پروژش است .

وظایف و مسئولیت ها

باستان شناس با توجه به آنچه در کاوش ها به دست می آید ، وظایف زیر را بر عهد دارد:

تنظیم عملیات حفاری به صورت عملی با توجه به مقتضیات مکانی و تنظیم گزارش های عملی لازم در هر مرحله

تعیین قدمت اماکن و آثار مشکوفه با ذکر دلایل و شواهد تاریخی

بررسی ، تعیین مشخصات و در نهایت طبقه بندی آثار کشف شده

تدوین فرهنگ و نحو زندگی و حتی روابط اجتماعی گذشتگان

فراهم کردن تسهیلات مورد نیاز گروه های عملی برای کاوش و تحقیق در آثار باستانی .

محاسن شغل باستان شناسی

باستان شناسان به شناخت فرهنگ و تمدن یک کشور کمک می کنند و از این رو وجهه اجتماعی خوبی دارند . آن ها برای شناسایی گذشته سفر های متعددی می کنند . پس این رشته برای کسانی که به سفر یا ارضای حسن های درونی خود درباره گذشته علاقه مندند، مطلوب است.

محدویت های شغل باستان شناسی

شما برای اینکه بتوانید وارد بازار کار شوید دست کم تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهید. البته پس از آن نیز نمی توانید شخصا مبادرت به باستان شناسی کنید بلکه باید از طریق سازمان ها و نهاد های مرتبط برای انجام دادن این کار استخدام شوید.

اهمیت شغل باستان شناسی

بازیابی آثار گذشتگان و کشف تمدن آن ها تاثیر بسزایی در کسب افتخار و ایجاد غرور ملی دارد. یکی از عوامل که باعث جذب گردشگر به یک کشور می شود. بقایای هنری و آثار گذشتگان است . این موضوع می تواند به رونق اقتصادی آن کشور کمک کند. در کشور ما تعدد و تنوع آثار و محوطه ها ، تپه ها و بنا های تاریخی و باستانی و ازوم مطالعه آن ها توسط کارشناسان داخلی اهمیت این شغل را بیشتر می کند. در واقع، روشن کردن گذشته هر جامعه از نظر اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و مذهبی بدون مراجعه به نظر باستان شناسان دشوار یا حتی غیر ممکن است . باستان شناسی با کشف راه حل هایی که انسان در گذشته برای مسائل گوناگون یافته بود ، به ما این امکان را می دهد که به کمک ابزار نوین ، کار آمد ترین پاسخ ها را برای مسائل مشابه امروزی بیابیم.

منابعی برای اطلاعات بیشتر

  می توانید به وبگاه انجمن علمی باستان شناسی ایران به نشانی www.soia.ir مراجعه کنید

مراجعه به سازمان میراث فرهنگی و موزه ها و صحبت کردن با کارکنان آن ها ، مراجعه به دانشگاه هایی که در این رشته در آن ها تدریس می شود و مصاحبه با استادان و دانشجویان رشته باستان شناسی پیشنهاد بعدی ماست.

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0