تکنسین شبکه های کامپیوتری(معرفی شغل و رشته)

دسته بندی ها : خدماتی, معرفی مشاغل 28 مرداد 1398 عباس نیازی 1366 بازدید
تکنسین شبکه های کامپیوتری
تکنسین شبکه های کامپیوتری

تکنسین شبکه های کامپیوتری

تکنسین شبکه های کامپیوتری

منظور از «تکنسین شبکه های کامپیوتری» بررسی عوامل سخت افزاری و نرم افزاری و اتصال چند کامپیوتر به یکدیگر برای استفاده بهتر از امکانات و اطلاعات کار است.

تکنسین شبکه های کامپیوتری چه کسی است؟

«تکنسین شبکه های کامپیوتری» کسی است که کارهای مربوط به طراحی، نصب، نگهداری و پشتیبانی شبکه را انجام میدهد.

ویژگی های تکنسین شبکه های کامپیوتری:

مسئولیت‌پذیر است: امروزه بسیاری از فعالیتهای دنیای تجارت، علم و فرهنگ از طریق شبکه های کامپیوتری انجام می شود. اختلال در ارتباطات این شبکه ها باعث از کار افتادگی یک جامعه می‌شود. پس تکنسین‌ها حساسیت کار خود را می دانند و وظایفشان را به درستی انجام می دهند.

قادر به ارزیابی و پیش‌بینی است: در طرح یک شبکه باید بتوان مؤلفه‌های اصلی شامل کارایی، برگشت پذیری و قابلیت گسترش را ارزیابی و پیش بینی کرد. کسب تجربه و شم حرفه ای افراد در دستیابی به این ویژگی مؤثر است.

به کار گروهی علاقه مند است: در طراحی شبکه، مسائل و مؤلفه‌های متعددی دخیل اند. پس باید بین اولویت های مختلف تعادل به وجود آید و مؤلفه های زیادی سبک و سنگین شوند. در چنین شرایطی استفاده از دیدگاه های دیگران احتمال خطا را پایین می آورد.

ورود به شغل تکنسین شبکه های کامپیوتری:

شما با تحصیل در هر یک از دو رشته ی «کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار)» و «فناوری اطلاعات» می‌توانید با این حرفه آشنا شوید اما برای وارد شدن به بازار کار این سطح از اطلاعات و مهارت کافی نیست.در سراسر دنیا، «مدارک بین المللی» برای این حرفه تعریف شده است. علاقه‌مندان می‌توانند پس از گذراندن دوره های مربوطه در مراکز آموزشی (آزاد و فنی حرفه ای) و شرکت در آزمون های خاص این مدارک را دریافت کنند و سپس وارد بازار کار شوند. چنانچه علاقه‌مندان این حرفه مایل به داشتن تحصیلات دانشگاهی باشند، امکان تحصیل در رشته های مرتبط با این حرفه از جمله کامپیوتر (سخت افزار-نرم افزار) و فناوری اطلاعات تا مقطع دکترا وجود دارد.

پیشرفت در شغل تکنسین شبکه های کامپیوتری:

درک عمیق از محیط و تبیین اهداف طرح شبکه، درک صحیح از یکایک کاربرد ها، ویژگی ها و نیازهای انواع شبکه در نظر گرفتن هزینه‌های ماهانه جهت پشتیبانی از شبکه باعث موفقیت در پروژه ها می شود. تجربه و همراهی با دانش روز سبب جلب اعتماد مشتریان می‌شود و ارتقای شغلی فرد یا شرکت را در دستیابی به پروژه های طرح شبکه و پشتیبانی آن از طرف شرکت های صاحب نام فراهم می آورد.

فضای شغل تکنسین شبکه های کامپیوتری:

شرکت های کوچک برای راه اندازی شبکه و پشتیبانی آن با متخصصان شبکه قرارداد می بندند اما شرکت های بزرگ در بخش سیستم ها و پشتیبانی (IT) خود متخصصان این حرفه را استخدام میکنند. البته شرکت هایی هم هستند که خدمات شبکه ارائه می‌دهند و متخصصان حرفه‌ای را به کار می‌گیرند. به هر حال، فضای کار در این حرفه بسته به اینکه فرد در استخدام شرکت یا سازمانی خاص مانند شرکت مخابرات باشد و یا به صورت مستقل کار کند، متفاوت است. اگر فرد در استخدام شرکتی باشد و به طور خاص تنها مسئولیت امور مربوط به شبکه آن شرکت را انجام بدهد، محدوده فعالیت او ساختمان همان شرکت است اما اگر در استخدام شرکت های ارائه خدمات شبکه باشد یا به طور مستقل با شرکت ها در زمینه شبکه به صورت قراردادی کار کند، اغلب اوقات کاری اش در شرکت‌ها و سازمان‌های سفارش دهنده کار می گذرد. متخصصان این حرفه در حین ارائه خدمات لازم است با تمامی کاربران رایانه با هر تخصص و زمینه کاری ارتباط برقرار کنند اما به طور کلی نمی توان از حرفه ی خاصی نام برد که آنها برای ارائه کار خود مجبور به تعامل با آنها باشند.

وظایف و مسئولیت های تکنسین شبکه های کامپیوتری:

 • طراحی شبکه: در این مرحله که بسته به بزرگی شبکه و کار آن معمولا یک تا سه روز طول می کشد، کارشناس نوع شبکه (نظیر به نظیر یا بر اساس سرویس دهنده)، نرم افزارشبکه، زبان شبکه، سخت افزارهای مورد نیاز، سطح امنیت اطلاعات، و راهکارهای نرم افزاری و سخت افزاری برای رفع مشکلات مدیریتی روزمره را مشخص میکند.
 • تنظیمات شبکه: آزمایش کابل ها، نصب یک یا چند سرور، نصب سخت افزار کامپیوتر های دیگر (گروه کاری) ،اتصال کارت های شبکه به کابل ها، نصب چاپگر ها، نصب برنامه سرویس دهنده (سیستم عامل شبکه) و نصب برنامه روی کامپیوترهای دیگر.
 • پیکربندی شبکه: پیکربندی شبکه که به معنای سفارشی کردن آن برای کاربر است، که شامل ایجاد اکانت های دسترسی به شبکه برای کاربران (نام کاربری-کلمه عبور-گروه کاری)، تخصیص فضایی از هارد دیسک برای به اشتراک گذاشتن فایل ها و داده های کاربران، تخصیص فضایی از هارد دیسک برای به اشتراک گذاشتن برنامه ها توسط کاربران (به جز برنامه هایی که هر کاربر می‌تواند از کامپیوتر خودش اجرا کند)، تنظیم نوبت چاپ (نرم‌افزاری که اجازه می‌دهد کاربران از چاپگرهای شبکه استفاده کنند) و نصب سیستم پشتیبانی شبکه بر روی استیشن های کاربران می‌شود (کاربران از این طریق می‌توانند با مدیر شبکه ارتباط مستقیم داشته باشند).
 • اداره شبکه: نقشه برداری از شبکه به منظور مدیریت و اشکال زدایی آسان تر، نصب سطوح امنیتی مناسب به منظور جلوگیری از خسارت های عمدی و سهوی، بالابردن سرعت شبکه از راه تنظیم ارتباطات، ایجاد استانداردهای شرکت برای اضافه کردن سخت افزار و نرم افزار (با این کار می‌توان از بروز مشکلات در آینده جلوگیری کرد).
 • پشتیبانی شبکه و امنیت شبکه: نگهداری صحیح کلیه تجهیزات شبکه بر اساس استانداردها، حفظ، نگهداری، پشتیبانی و عیب یابی از نقطه ی ابتدایی تا انتهایی شبکه موجود، بهینه سازی شبکه و تنظیمات آن، بررسی وضع شبکه به طور مداوم و ایجاد تغییرات مورد نیاز بر اساس نتایج بررسی، پشتیبانی و به روز رسانی سرور های شبکه، پشتیبانی و تنظیم مجدد تجهیزات شبکه.

محاسن شغل تکنسین شبکه های کامپیوتری:

این کار به دلیل فراهم آوردن امکانات ارتباطی برای کاربران رایانه در همه ی شرکت ها و مؤسسات کاربرد دارد و هدف آن صرفه جویی در تجهیزات و انجام کار گروهی است. تکنسین شبکه های کامپیوتری ممکن است محل کارخاصی نداشته باشد و بین شرکت ها در رفت و آمد باشد. میتوان گفت که به طور کلی، این حرفه به نوعی متنوع و پر تحرک است.

محدودیت های شغل تکنسین شبکه های کامپیوتری:

متاسفانه دانش این حرفه در کشور ما همپای دانش روز دنیا نیست. در عین حال، تکنسین شبکه های کامپیوتری ساعت کاری مشخصی ندارد و در هر زمانی که مشکلی ایجاد شود، ملزم به حضور در محل و رفع مشکل است.

اهمیت شغل تکنسین شبکه های کامپیوتری:

امروزه نه تنها شرکت های بزرگ و سازمان ها برای فعالیت گروهی و ارائه خدمات (نظیر بانکها، مخابرات) به شبکه های گسترده نیاز دارند بلکه شرکت‌های کوچک و حتی افراد هم در خانه برای صرفه جویی در مصرف انرژی به شبکه نیازمندند. به علاوه، برای نصب نسخه های نرم فزاری و انجام دادن تنظیمات فایل ها روی کامپیوتر های مستقل (نصب تمامی نرم افزارها از یک کامپیوتر سرور) و اشتراک منابع (چاپگر لیزری، فاکس مودم، اسکنر و…) به افراد متخصص نیاز است. اهمیت این حرفه را اکثر افراد در هنگام نیاز به استفاده از خدمات بانکی و روبه رو شدن با مشکل قطعی شبکه درک کرده اند.

 منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنسین شبکه های کامپیوتری:

برای کسب اطلاعات  تخصصی  و آشنایی  با جزئیات این حرفه، علاوه بر مطالعه نشریات تخصصی مثل ماهنامه ی شبکه (www.shabakeh-mag.com)، میتوانید با متخصصان این رشته نیز گفت و گو کنید.

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0