بلاگ

راهنمای تور مسافرتی(معرفی شغل و رشته های مرتبط)

راهنمای تور مسافرتی

راهنمای تور مسافرتی
راهنمای تور مسافرتی

راهنمایی تور مسافرتی

راهنمایی تور مسافرتی چه کسی است؟

«راهنمای تور مسافرتی»فردی است که با همکاری یک شرکت مسافرتی مسئولیت سفری گروهی را قبول می کند و در طول سفر اطلاعاتی جامع وکامل درباره جاذبه های طبیعی ، تاریخی ، سیاسی ،فرهنگی و…یک شهر یا کشور در اختیار مسافران قرار می دهد.

ویژگی های راهنمای تور مسافرتی

مدیر و رهبر است: توانایی رهبری و مدیریت از ویژگی های مهم رهبر تور است. او باید هدایت عده ای زیادی را بر عهده بگیرد و در موارد لازم ، برای گروه تصمیم گیری کند . در عین حال ، اعضای گروه خود را درگیر سفر کند و با ایجاد انگیزه ، شادی و نشاط آنان را افزایش دهد.

اطلاعات عمومی بالا و روابط عمومی خوبی دارد:راهنمای تور باید در واقعیات تاریخی از دخالت دادن سلیقه دور کند .اطلاعات او به تاریخ و جغرافیا محدود نباشد و بتواند به پرسش های گوناگون گردشگران پاسخ دهد. او زمانی قادر به انتقال اطلاعات خود است که بتواند با تک تک مسافران ارتباط برقرار کند پس در نتیج باید روابط عمومی بالایی داشته باشد.

وقت شناس است: راهنای تور باید وقت شناس باشد . او باید قبل از مسافران بیدار شودو بعد از آن ها بخوابد و در زمان تعیین شده در مکان های مورد نظر حاضر شوند و افراد گروه را جمع کند.

باحوصله،صبور و مسئولیت پذیر است: در طول سفر ممکن است حوادث پیش بینی نشده زیادی رخ دهند که لازم است راهنمای تور در کمال آرامش به آن ها رسیدگی کند. 

در این گونه مواقع ، او بایستی عاقلانه ترین عکس العمل را داشته باشد.

مثبت اندیش و از خودگذشته است: راهنمای تور فردی خوش بین و دارای نگرش مثبت به مسائل می باشد و این خوش بینی را به همراهان تور منتقل کند. همچنین باید از خود گذشتگی داشته باشد و بتواند در کمال فروتنی از برخی خواسته های خود در جهت مصالح گروه ، چشم پوشی کند.

آراسته ،خوش رو ، خوش برخورد و شاداب است: آراستگی و خوش برخورد بودن باعث اطمینان بیشتر افراد به راهنمای تور می شود.

چطور راهنمای تور مسافرتی شویم؟

چند سالی است رشته «گردشگری » در هنرستان ها تاسیس شده است . شما با کسب مدرک در این رشته میتوانید کارت راهنمای تور دریافت کنید و جذب بازار کار شوید. افرادی که دیپلم دیگر رشته های را دارند نیز میتوانند در دوره های آزادی این رشته شرکت کنند (مراکز آموزش این رشته با مجوز سازمان میراث فرهنگی مشغول به کارند). در این دوره ها درس های چون آشناییبا طبیعت، شناخت جانوران ، آشنایی با روحیات ملل ، کمک های اولیه ، نقشه خوانی و جهت یابی و…. آموزش داده می شود.

پیشرفت شغلی راهنمای تور مسافرتی

در این شغل هر چه بیشتر تجربه کسب کنید بهتر میتوانید رضایت مشتریان را به دست آورید. داشتن روابط عمومی بالا . ایجاد ارتباط با تمام اقشار و سنین در پیشرفت شما بی تاثیر نیست. راهنمای تور برای ارتقاء شغلی باید بهترین مکان ها و مسیر ها را بشناسد . درعین حال ، باتسلط بر یک یا چند زبان برای سفرهای خارجی انتخاب می شود یا می تواند راهنمایی گردشگری خارجی در ایران برعهده بگیرد. افرادی که تحصیلات داشنگاهی مرتبط با این حرفه دارند(مثل تاریخ ، باستان شناسی و…) در کار خود موفق ترند.

فضای شغلی راهنمای تور مسافرتی

راهنمایات تور با موسسات گردشگری ، شرکت های مسافرتی ، اقامتگاه ها ( هتل ها ، متل ها) ، مسئولان حمل  نقل (رانندگان ، مسئولان تهیه بیلیت ) در ارتباطاند. آن ها ممکن است راهنمای تور یک شهر یا منطقه مشخص باشند یا هر بار منطقه ای جدید اعزام شوند.

وظایف و مسئولیت های راهنمای تور مسافرتی

مهم ترین وظیفه تور کمک به مسافران برای بهرمند شدن از سفر و لذت بردن از پولب و زمانی است که هزینه کرده اند.

به طور کلی ، وظایف او عبارت اند از:

  • انجام دادن هماهنگی های لازم با عرضع کننده های خدمات مثل اقامتگاه ها، رستوران ها ، جاذبه های گردشگری و…
  • ایجاد جوی صمیمی وئ دوستانه در میان مسافران برای تبدیل سفر به تجربه ای خوشایند و به یاد ماندنی یرای آن ها
  • رفع مشکلات ناخواسته پیش روی مسافران
  • رهبری و راهنمایی همراهان تور
  • برنامه ریزی زمانی مثل اعلام ساعت شروع برنامه ، مقدار زمان لازم برای هر فعالیت ، زمان صرف غذا و …
  • آگاه بودن از تعداد مسافران و دلیل غیبت آن ها در یک برنامه.

محاسن شغل راهنمای تور مسافرتی

این شغل پاره وقت است ؛ به این معنا که مسافران اغلب در زمان های معین مثل نوروز یا تابستان سفر می کنند و به همین دلیل ، یک فرد در زمان های آزاد خود میتواند راهنمایی تور را برعهده بگیرد واین حرفه ، شغل دوم او باشد. راهنمای تور همیشه در سفر است و همراهان اوافرادی شاداب اند. پس این شغل تاثیر روحی خوبی بر او دارد. او با افراد متعدد که قابلیت ها ، نگرش ها و باورهای متفاوتی دارند. هم سفر می شود و همین مسئله تجربه ها و دیدگاه های او را غنی می سازد.

معایب شغل راهنمای تور مسافرتی

این شغل مسئولیت بسیار بالایی را برای صاحب آن ایجاد می کند زیرا دادن اطلاعات درست و به موقع و هم چنین چک کردن گروهی که همراهی می شود کار آسانی نمی باشد

منابعی برای اطلاعات بیشتر:

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت سازمان گردشگری کشور www.ichto.irو آژانس های مسافرتی مراجعه کنیدو یا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید