روانشناس کودکان استثنایی(معرفی شغل و رشته)

دسته بندی ها : بهداشتی و درمانی, معرفی مشاغل 27 مرداد 1398 عباس نیازی 2234 بازدید
روانشناس کودکان استثنایی

روانشناسی کودکان استثنایی

روانشناسی کودکان استثنایی

روانشناسی کودکان استثنایی

روانشناس کودکان استثنایی

روانشناس کودکان استثنایی کیست؟

«روان شناس» در زمینه تدریس ، برنامه ریزی ، درمان اختلالات روان شناختی و توان بخشی کودکان استثنایی فعالیت می کند.

ویژگی روانشناس کودکان استثنایی:

دیده عمیق نسبت به مسائل جامعه و مردم دارد: درک ظرافت های رفتاری افراد و دید عمیق نیلز دارد که همه روانشناسان از آن بهرمندند.

صبور و با حوصله است: این کارشناسان باید صبر و حوصله بسیار داشته باشند و به تعلیم و تربیت کودکان استثنایی بسیار علاقمند باشند.

خلاق و مبتکر است: به کارگیری فنون و روش های آموزشی متنوع در آموزش بسیار تاثیر گذار و اثر بخش است.

ثبات عاطفی دارد: روان شناس کودکان اسثنایی با کودکان و خانواده هایی مواجه است که ناخواسته دچار مشکل شده اند . او نباید درد ها ئ رنج های این افراد را وارد زندگی خصی خود کند.

ورود به شغل روانشناسی کودکان استثنایی:

شما با تحصیلاات در رشته روان شناسی آموزش کودکان استثنایی می توانید وارد این رشته شوید و تا مقطع دکترا در دو شاخه روان شناسی و علوم تربیتی در گرایش کودکان استثنایی به تحصیل بپردازید . کودکان و دانش آموزان استثنایی بهپنج گروه عقب مانده زهنی و معلول زهنی ، ناشنوا و نیمه ناشنوا، نابینا و نیمه نابینا ، ناسازگار ، و تیز هوش تقسیم می شوند و هر گروه باید با شرایط خاص تحت تعلیمک قرار گیرند . به منظور کسب مهارت های تخصصی تر در کار با هر گروه از این کودکان ، گذراندن دوره های تخصصی بسیار مفید است.

پیشرفت شغلی در روانشناسی کودکان استثنایی:

همچون بسیاری از مشاغل دیگر ، تحصیلات ، مهارت و تجربه زمینه ساز ارتقای شغلی در این حرفه است. شما با داشتن امکانات مالی و تجربه می توانید به صورت مستقل مراکزی برای آموزش کودکان استثنایی دایر کنید . البته این در شرایطی است که سازمان بهزیستی به تاسیس چنین مراکزی را اعلام کند.

فضای شغل روانشناس کودکان استثنایی:

مراکز اصلاح تربیت و باز پروری کودکان ، مراکز نگهداری بیماران روانی و عقب افتاده ذهنی ، مدارس دانش آمزان استثنایی (به عنوان دبیر ، مربی یا مشاور ) و موسسات گوناگون از قبیل وازت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور ( به عنوان کارشناس گزینش و تشخیص کودکان عقب مانده ذهنی ) روان شناس کودکان استثنایی را جذب میکنند . این کارشناسان با سازمان های آموزش و پرورش ، بهزیستی و … ، مددکاری ، روان پزشکان و متخصصان مغز و اعصاب در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت های روانشناس کودکان استثنایی:

 • تشخیص و طبقه بندی کودکان استثنایی
 • به حداکثر رساندن توانایی های ذهنی و جسمی کودکان استثنایی با توجه به ویژگی های عقلانی وجسمانی آن ها
 • در مان اختلال های روان شناختی و توان بخشی کودکان استثنایی برای سازگاری بهتر آن ها با زندگی و آموزش
 • ایجاد امکانات مناسب برای آموزش کودکان کند ذهن
 • رفع مشکلات و نارسایی های یادگیری کودکان
 • رفع مشکلات و نارسایی های یادگیری کودکان
 • نگه داری و آموزش استثنایی.

محاسن شغل روانشناسی کودکان استثنایی:

یکی از بزرگترین محاسن این شغل ، احساس رضایت شخصی است که روان شناسان کودکان استثنایی در نتیجه کمک به این گونه کودکان و خانواده ای آنان برای داشتن زندگی عادی به دست می آورند. کار با کودکان استثنایی – که شامل گروهی گسترده از جمله کودکان تیز هوش می شود- به دلیل طبیعت غیر قابل پیش بینی کودکان- که از منطق انسان های بالغ پیروی نمی کند- پویای خاصی دارد.

محدودیت های شغل روانشناسی کودکان استثنایی:

فرسودگی و خستگی ناشی از تحمل فشار های عاطفی و فشار ناشی از پیشرفت کند کودکان دیر آموز از مسائلی است که روان شناسان کودکان استثنایی با آن روبه رو می شوند.

اهمیت شغل روانشناسی کودکان استثنایی:

کودکان استثنایی همواره درصدی از افراد جامعه را تشکیل می دهند و حل مشکلات آنان – چه مبتلایان به عقب ماندگی های ذهنی و معلولیت های جسمی و چه تیز هوشان – از جمله نیاز های هر جامعه ای است . به عبارت دیگر ، بی توجهی به تعلیم و تربیت این گروه ربان های اجتماعی و اقتصادی زیادی به جامعه وارد می کند و موجب به هدر رفتن نیروی تعداد زیادی از افراد می شود.

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0