بلاگ

روانشناس کودکان استثنایی(معرفی شغل و رشته)

روانشناسی کودکان استثنایی

روانشناسی کودکان استثنایی
روانشناسی کودکان استثنایی

روانشناس کودکان استثنایی

روانشناس کودکان استثنایی کیست؟

«روان شناس» در زمینه تدریس ، برنامه ریزی ، درمان اختلالات روان شناختی و توان بخشی کودکان استثنایی فعالیت می کند.

ویژگی روانشناس کودکان استثنایی:

دیده عمیق نسبت به مسائل جامعه و مردم دارد: درک ظرافت های رفتاری افراد و دید عمیق نیلز دارد که همه روانشناسان از آن بهرمندند.

صبور و با حوصله است: این کارشناسان باید صبر و حوصله بسیار داشته باشند و به تعلیم و تربیت کودکان استثنایی بسیار علاقمند باشند.

خلاق و مبتکر است: به کارگیری فنون و روش های آموزشی متنوع در آموزش بسیار تاثیر گذار و اثر بخش است.

ثبات عاطفی دارد: روان شناس کودکان اسثنایی با کودکان و خانواده هایی مواجه است که ناخواسته دچار مشکل شده اند . او نباید درد ها ئ رنج های این افراد را وارد زندگی خصی خود کند.

ورود به شغل روانشناسی کودکان استثنایی:

شما با تحصیلاات در رشته روان شناسی آموزش کودکان استثنایی می توانید وارد این رشته شوید و تا مقطع دکترا در دو شاخه روان شناسی و علوم تربیتی در گرایش کودکان استثنایی به تحصیل بپردازید . کودکان و دانش آموزان استثنایی بهپنج گروه عقب مانده زهنی و معلول زهنی ، ناشنوا و نیمه ناشنوا، نابینا و نیمه نابینا ، ناسازگار ، و تیز هوش تقسیم می شوند و هر گروه باید با شرایط خاص تحت تعلیمک قرار گیرند . به منظور کسب مهارت های تخصصی تر در کار با هر گروه از این کودکان ، گذراندن دوره های تخصصی بسیار مفید است.

پیشرفت شغلی در روانشناسی کودکان استثنایی:

همچون بسیاری از مشاغل دیگر ، تحصیلات ، مهارت و تجربه زمینه ساز ارتقای شغلی در این حرفه است. شما با داشتن امکانات مالی و تجربه می توانید به صورت مستقل مراکزی برای آموزش کودکان استثنایی دایر کنید . البته این در شرایطی است که سازمان بهزیستی به تاسیس چنین مراکزی را اعلام کند.

فضای شغل روانشناس کودکان استثنایی:

مراکز اصلاح تربیت و باز پروری کودکان ، مراکز نگهداری بیماران روانی و عقب افتاده ذهنی ، مدارس دانش آمزان استثنایی (به عنوان دبیر ، مربی یا مشاور ) و موسسات گوناگون از قبیل وازت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور ( به عنوان کارشناس گزینش و تشخیص کودکان عقب مانده ذهنی ) روان شناس کودکان استثنایی را جذب میکنند . این کارشناسان با سازمان های آموزش و پرورش ، بهزیستی و … ، مددکاری ، روان پزشکان و متخصصان مغز و اعصاب در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت های روانشناس کودکان استثنایی:

  • تشخیص و طبقه بندی کودکان استثنایی
  • به حداکثر رساندن توانایی های ذهنی و جسمی کودکان استثنایی با توجه به ویژگی های عقلانی وجسمانی آن ها
  • در مان اختلال های روان شناختی و توان بخشی کودکان استثنایی برای سازگاری بهتر آن ها با زندگی و آموزش
  • ایجاد امکانات مناسب برای آموزش کودکان کند ذهن
  • رفع مشکلات و نارسایی های یادگیری کودکان
  • رفع مشکلات و نارسایی های یادگیری کودکان
  • نگه داری و آموزش استثنایی.

محاسن شغل روانشناسی کودکان استثنایی:

یکی از بزرگترین محاسن این شغل ، احساس رضایت شخصی است که روان شناسان کودکان استثنایی در نتیجه کمک به این گونه کودکان و خانواده ای آنان برای داشتن زندگی عادی به دست می آورند. کار با کودکان استثنایی – که شامل گروهی گسترده از جمله کودکان تیز هوش می شود- به دلیل طبیعت غیر قابل پیش بینی کودکان- که از منطق انسان های بالغ پیروی نمی کند- پویای خاصی دارد.

محدودیت های شغل روانشناسی کودکان استثنایی:

فرسودگی و خستگی ناشی از تحمل فشار های عاطفی و فشار ناشی از پیشرفت کند کودکان دیر آموز از مسائلی است که روان شناسان کودکان استثنایی با آن روبه رو می شوند.

اهمیت شغل روانشناسی کودکان استثنایی:

کودکان استثنایی همواره درصدی از افراد جامعه را تشکیل می دهند و حل مشکلات آنان – چه مبتلایان به عقب ماندگی های ذهنی و معلولیت های جسمی و چه تیز هوشان – از جمله نیاز های هر جامعه ای است . به عبارت دیگر ، بی توجهی به تعلیم و تربیت این گروه ربان های اجتماعی و اقتصادی زیادی به جامعه وارد می کند و موجب به هدر رفتن نیروی تعداد زیادی از افراد می شود.

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید