شنوایی سنجی (معرفی شغل و رشته)

دسته بندی ها : بهداشتی و درمانی, معرفی مشاغل 3 دی 1397 عباس نیازی 2182 بازدید
شنوایی سنجی

شنوایی سنجی

شنوایی سنجی

شنوایی سنجی

شنوایی سنجی

شنوایی سنج کیست؟

«شنوایی سنج » کسی است که که با استفاده از دستگاه های مختلف و آزمایش های متنوع به ارزیابی شنوایی و سیستم تعادل ، و تشخیص ضایعات آن ها ( از مسیر گوش خارجی تا کرتکس مغز ) می پردازد و سپس نتیجه آزمایش ها را به پزشکان معالج ارائه می دهد.

ویژگی های شنوایی سنج

با دقت است: اگر شنوایی سنج آزمایش های مورد نیاز را با دقت انجام ندهد. ممکن است باعث جراحی های بی دلیل شود که نه تنها هیچ فایده ای ندارد بلکه مضر هم هستند .

صبور استک انجام دادن آزمایش های شنوایی به زمان زیادی نیاز دارد و شنوایی سنج باید با حوصله به این کار بپردازد تا اشتباهی صورت نگیرد . همچنین او باید چگونگی استفاده از سمعک و لب خوانی را به افراد ناشنوا آموزش دهد و این آموزش زمان زیادی طول می کشد.

چطور شنواسنج شویم؟

دانش آموزانی که به این شغل علاقمندند ، باید در دروس فیزیک و زبان انگلیسی قوی بوده و به علوم تشریح و فیزیولوژی ، به ویژه در زمینه شنوایی ، علاقمند باشند. حداقل مدرک لازم برای این شغل «کارشناسی » است و در ایران امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد. دانشجویان شنوایی سنجی باید درس هایی را به عنوان کارورزی در کلینیک های شنوایی سنجی بگذرانند.

پیشرفت شغلی شنوایی سنج

شنوای سنج ها می توانند در بخش خصوصی از طریق تاسیس دفتر ارزیابی شنوایی به طور مستقل فعالیت کنند . البته برای این کار باید سرمایه و سابقه کار لازم را ( که در حال حاضر شش سال است ) داسته باشند و مجوز خود را از نظام پزشکی دریافت کنند.

فضای شغلی شنوایی سنجی

شنوای شناس ها بعد از فراغت از تحصیل جذب بیمارستان ها ، درمانگاه های گوش و حلق و بینی یا کارخانه ها و مراکز صنعتی (برای ارزیابی صوت و اثرات آن ) می شوند . در اکثر بیمارستان های دولتی کشور و مراکز توان بخشی تحت نظارت دو سازمان بهزیستی و کودکان استثنایی ، کلینیک شنوایی سنجی وجود دارد.

محیط استریل شده و تمیز با نور و مساحت مناسب و و جود دستگاه های تخصصی لازمه این شغل است.

شنوای سنج ها با متخصصان گوش حلق و بینی ، مغز و اعصاب ، روان پزشک ها و روان شناس ها ، اطفال و مشاغل مرتبط با توان بخشی – به خصوص گفتار درمانی – در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت های شنوایی سنج

 • تشخیص و نوع ضایعه در سیستم شنوایی و اعضای مربوط با استفاده از دستگاه ها و آژمایش های مختلف
 • تشخیص کم شنوایی بر اساس آزمایش های انجام شده و تهیه گزارش شنوایی سنجی و ارجاع دادن بیماران به نتخصصان مربوطه
 • تعیین و تجویز مجوز سمعک ، نوع سمعک و قالب مورد نیاز ؛ اگر مشکل شنوایی یا ناشنوایی یک فرد قابل درمان نباشد.
 • تنظیم سمعک متناسب با گوش کم شنوا یا ناشنوا و ارائه آموزش های لازم برای چگونگی استفاده از آن
 • آموزش لب خوانی و گفتار خوانی به فردی که دچار ناشنوایی کامل است و قدرت شنوایی او بسیار کم است و نمی تواند به یاری خود ارتباط برقرار کند.
 • مشاوره با معول شنوایی و والدین او در جهت ارتباط با اطرافیان
 • تحقیق و پژوهش در زمینه شنوایی.

مطلوبیت های شغلی شنوایی سنجی

این شغل نسبت به بیشتر مشاغل مرتبط پزشکی شغل تمیزی است و در حال حضر بازار کار خوبی دارد.

معایب و محدودیت های شغل شنوایی سنجی

یکی از محدودیات های شغل شنوایی سنجی این است که مراجعان در ابتدا باید به پزشکان متخصص مراجعه کنند و سپس شنوایی شناس مشکل آن ها را تشخیص دهد؛ بنابراین ، شنوایی شنس ها نقش دکتر را ایفا نم کنند . همچنین تهیه دستگاه های شنوایی سنجی هزینه زیادی دارد و آن دسته از افرادی که می خواهند مستقل کار کنند باید سرمایه اولیه لازم را داشته باشند.

اهمیت شغلی شنوایی سنجی

یکی از پیامد های فناوری ماشینی ، آلودگی صوتی است . آلودگی صوتی علاوه بر آثارزیان باری که ممکن است بر اعصاب و روان داشته باشد ، در دراز مدت ممکن است باعث نارسایی شنوایی هم شود. کسانی که بیشتر ساعات روز را در محیط های پر سر صدا ، از قبیل خیابان ها یا مراکز صنعتی و کارخانه ها به سر می برند، پس ازمدتی ممکن است دچار اختلالات شنوایی شوند . جنگ ، تصادفات رانندگی و عوامل ارثی هم بر شنوایی تاثیر می گذارند . اگر کودکان دارای آسیب شنوایی به موقع شناسایی شوند و تحت درمان یا اقدامات توالن بخشی قرار گیرند ، اختلاالات زبانی شان تا حدود زیادی بر طرف می شود و می توانند با مردم ارتباط برقرار کنند اما اگر این اختلاالات به موقع تشخیص داده نشود ، مشکل آن عمیق تر می شود و نتیجه آن وضعیتی است که در حال حاضر متاسفانه در بعضی از دانش آموزان مدارس ناشنوایان شاهد آن هستیم ، دانش آموزانی که اگر اختلالات شنوایی شان در کودکی شناخته می شد و تحت نظر قرار می گرفتند و از سمعک منسب استفاده می کردند ، اکنون می توانستند در مدارس عادی در س بخوانند . ببنا براین نتیجه مستقیم ناشنوایی کودکان ، ناتوانی در صحبت کردن و نارسایی گفتاری است که متخصصان شنوایی سنجی می توانند گام مهمی در برطرف کردن آن ها بردارند.

منابعی برا ی کسب اطلاعات بیشتر

وبگاه انجمن علمی شنوایی شناسی به نشانی www.iranaudiology.ir  می تواند اطلاعات خوبی در اختیاراتان بگذارد . برای تکمیل اطلاعات خود می توانید به درمانگه ها یا کلینیک های شنوایی سنجی مراجعه کنید.

دیگر رشته ها و شغل های مهم شاخه علوم تجربی کدام هستند؟

داروسازی                                          روان پزشکی 
پرستاری                                            بینایی سنجی
دندانپزشکی                                      دامپزشکی
بهداشت حرفه ای                              امدادگری
گفتار درمانی                                      کارشناسی تغذیه
کارشناسی میکروبیولوژ                     کارشناسی پروتز دندان
کارشناسی فیزیوتراپی                      کارشناسی کاردرمانی
کارشناسی علوم آزمایشگاهی          کارشناسی رادیولوژی
کارشناسی گیاه پزشکی                   کارشناسی پرتودرمانی
کارشناسی بهداشت محیط               کارشناسی بیهوشی
مسئول فنی صنایع غذایی                 کارشناسی مامایی
کارشناسی ژنتیک                              کارشناسی اتاق عمل
عینک سازی یااپتیومتری                   

امیدوارم میوه زندگی خود را بارور کنید…

لطفا سوالات و اطلاعات خود را در قسمت نظرات با ما و دوستانتان به اشتراک بگذاریدwww.mivezendegi.ir

 

عباس نیازی

عباس نیازی هستم کارشناسی ارشد مشاوره خانواده،یک معلم و یک مشاور در سایت میوه زندگی یاد می گیریم که با تکنیک های ساده و کاربردی چطور از نظر تحصیلی و رفتاری و ارتباطی رشد کنیم

عضو کانال تلگرام شو تا پست ها و وویس های جدید رو اول از همه ببینی عضویت در کانال

فکر میکنم از این مقالات هم خوشت میاد

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0