بلاگ

طراح لباس(شغل،رشته،بازارکار و فرصت های شغلی)

طراح لباس(شغل،رشته،بازارکار و فرصت های شغلی)

هر شرکت تولیدی دارای قسمت های مختلفی می باشد یکی از مهم ترین قسمت های هر شرکت قسمت طراحی است زیرا اگر ما طرح خوبی نداشته باشیم نمی توانیم تولید خوبی نیز داشته باشیم طراحی در هر شرکت خلاقانه ترین قسمت آن شرکت می باشد و معمولا افراد به دنبال طرح های خلاقانه و متفاوت می باشند

یکی از مشاغلی که خلاقیت در آن جزءمهم ترین متغیرهای آن می باشد شغل طراحی لباس است این شغل که به فرهنگ و پوشش هر کشور بسیار وابسته می باشد از بهترین رشته های شاخه هنر می باشد

طراح لباس
طراح لباس

طراح لباس‌ کسی است که با توجه به نیاز جامعه و سنت ها و قوانین فرهنگی- هنری و امکانات تولید یک کشور به طراحی و ایده‌پردازی دربارۀ پوشاک می‌پردازد . شغل طراحی لباس ذوق بسیار بالایی می‌خواهد.

اگر به دنبال شغلی هستید که خلاقیت خود را در قالب طراحی لباس نشان دهید حتما با میوه زندگی همراه باشید تا به بررسی شغل طراحی لباس بپردازیم

طراح لباس چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

خلاق است: خلاقیت اولین اصل طراحی لباس است؛ زیرا هر روز سلیقه‌ها تغییر می‌کنند و یکی از نیازهای جامعه لباس‌های متنوع و زیباست.پس اگر فرد خلاقی نیستید توصیه می کنیم به هیچ وجه به سمت این شغل نروید

تجسم فضایی دارد: دومین خصوصیتی که طراحان باید داشته باشند قدرت تجسم یا استعداد تجسم فضایی می باشد زیرا هر لباسی قبل از طراحی باید در ذهن طراح متناسب با نیاز افراد و شکل طراحی شود و پس از تجسم کردن به صورت طرح اصلی درآید

صبور و باحوصله است: ظرافت‌های طراحی لباس زیاد است. ممکن است حتی یک طرح پس از اجرا هم شکست بخورد. طراحان لباس گامی هفته‌ها روی یک طرح وقت صرف می‌کنند و این امر به صبر و حوصله نیاز دارد.

نگاه دقیق به اطراف دارد: شناخت نیاز جامعه و سلیقه‌های مختلف مردم از جمله راه‌های موفقیت در طراحی لباس است. طراحان لباس باید همگام با تغییر سلیقه مردم پیش بروند. علاوه . این، تغییرات جهانی این رشته را هم ببینند و برخی از آنها را در طراحی خود به کار بگیرند.

چطور طراح لباس شویم؟

گرفتن دیپلم از طریق هنرستان: هنرستان در شاخه های مختلف رشته خیاطی امکان تحصیل دارد و پس از آن دوره‌های آزاد این رشته را بگذرانید و مدرک دریافت کنید.

کاردانی و کارشناسی خیاطی:آن دسته از افرادی که می خواهند جدی‌تر در این رشته فعالیت کنند، پس از گذراندن دوره‌های کاردانی و کارشناسی این رشته در دانشگاه‌ها موفق به دریافت مدرک می‌شوند. رشته طراحی پارچه و لباس، رشته‌ای کاربردی و دارای سه گرایش طراحی لباس، طراحی چاپ پارچه و طراحی بافت پارچه است. دانشجویان این رشته از ترم چهارم و پس از گذراندن حدود ۵٠ واحد، اقدام به انتخاب یکی از این گرایش‌ها می‌کنند. دانشجوی گرایش طراحی لباس باید با طراحی، مبانی هنری و رسم فنی آشنا باشد.

نکته مهم:طراحی لباس از جمله مشاغلی است که افراد می‌توانند با سرمایه شخصی و کسب تجربه در آن پیشرفت کنند. از آنجا که ایران کشوری جوان است و جوان‌ها هم تنوع پوشاک را دوست دارند، عده زیادی با تکیه بر خلاقیت خود و ایجاد خیاط خانه در این حرفه به خوبی پیشرفت می‌کنند. طراحان لباس پس از کسب تجربه، جذب تولیدی‌ها و کارخانه های بزرگ تولید لباس (برندهای مختلف) خواهند شد.

طراحی لباس به چند شاخه دسته بندی می شود؟

طراحی لباس دو نوع است: طراحی کاربردی و طراحی مد.

طراحی کاربردی:شامل طراحی لباس برای مشاغل و گروه‌های مختلف جامعه مثل ورزشکاران، قوای سه گانه ارتش و مواردی از این قبیل است.

طراحی مد:سلیقه‌ای و ذوقی است. در این بخش، طراح خلاقیتش را نشان می‌دهد تا افراد دیگر از طرح جدید او آید. بگیرند و کارهای تازه‌ای به بازار عرضه کنند. طراحی لباس های شب، میهمانی، لباس آقایان، بانوان، کودکان و نوجوانان، لباس‌های مشاغل مختلف و حتی طراحی پرده یا روکش صندلی خودرو بخشی از این شغل است.

وظایف و مسئولیت‌های طراح لباس:

  • شخصی دوزی (ارائه طرح برای فرد مراجعه کننده و دوخت آن)
  • مشاوره در زمینه طرح و لباس مناسب بسته به اندام فرد
  • ارائه طرح های نو برای تولید پارچه
  • طراحی و چاپ پارچه‌های مختلف مانند پارچه ملحفه‌ای، پرده، مبلمان، لباس و … بر اساس تکنیک‌های چاپ پارچه
  • سرپرستی واحدهای تولیدی در کارخانه‌های نساجی، حضور در بخش رنگرزی کارخانه‌ها برای تعیین رنگ پارچه، شناخت رنگ‌مایه‌ها و نوع کاربری پارچه
  • طراحی لباس برای برخی نهادهای دولتی
  • طراحی لباس در تئاتر و سینما

محاسن شغل طراحی لباس:

ما همواره از پوشاک استفاده می‌کنیم؛ بنابراین، طراحان لباس در هیچ شرایطی بیکار نخواهند ماند و اگر ایده‌های خوب و مناسبی در سر داشته باشند، خیلی زود جایگاه مناسبی در میان مشتریانشان پیدا می‌کنند.

محدودیت‌ها و معایب شغل طراحی لباس:

به سبب وجود پوشش خاص در ایران طراحان لباس محدودیت‌هایی دارند. بنابراین، باید بسیار خلاق باشند تا در رشته خود پیشرفت کنند.

لطفا سوالات و تجربیات خود را در مورد شغل طراح لباس با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید www.mivezendegi.ir

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید